facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Як українець доводив у суді смерть батька, який помер на окупованій території

Дата публікації: 07.08.2017

Тепер, коли на сході України вже четвертий рік триває неоголошена війна, оформлення народження чи смерті на окупованій території змушує по-новому подивитись на цю стандартну процедуру. Адже документи, які видаються владою незаконних збройних формувань не мають жодної юридичної сили. Проблеми виникають і для спадкоємців. Тут не працює жоден державний реєстр та державний орган України. Водночас, право власності, як і багато інших конституційних прав, ніхто не скасовуав.

Як повідомляє ІРЦ “Правовий Простір”, у схожій ситуації опинився мешканець Ковельщини, у якого на окупованій території помер батько. Довідку про його смерть, видану на бланку так званого міністерства охорони здоров’я «ДНР», на території України на визнають. Довести смерть батька чоловікові вдалося лише за допомогою керівниці Ковельського Офісу Мережі правового розвитку при ГО «Центр зростання громад» Надії Клімук.

2 квітня 2017 року у м. Зугрес Донецької області помер 81-річний батько Ростислава Демчука*. Пенсіонер був громадянином України та попри початок збройного конфлікту, не залишив свого дому.

Оскільки місто знаходиться на окупованій території, де органи законної влади України не діють, отримати справжнє свідоцтво про смерть батька Ростислав не міг. На підтвердження факту смерті чоловіка незаконна влада видала Ростиславу свою довідку на бланку так званого міністерства охорони здоров’я «ДНР», яка у відділі державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби на території України не визнається.

Отриманий на тимчасово окупованій території документ про смерть був перешкодою для оформлення спадкових прав. Єдиним законним шляхом отримання свідоцтва про смерть в органах РАЦС Міністерства юстиції України було звернення до суду із заявою про встановлення факту смерті.

Юридичну підтримку пану Ростиславу надавала голова ГО «Центр зростання громад» Надія Клімук. Спочатку довелось отримати офіційну відмову від уповноваженого органу реєстрації актів цивільного стану у реєстрації смерті та видачі свідоцтва про смерть. Після цього правниця підготувала заяву до суду про встановлення смерті чоловіка.

Документи, що додавалися до заяви:

  • Паспорт сина;
  • Ідентифікаційний код;
  • Свідоцтво про народження сина;
  • Свідоцтво про шлюб сина;
  • Довідка міністерства охорони здоров’я «ДНР»;
  • Свідоцтво про смерть батька;
  • Лист-відмова Міністерства юстиції України;
  • Лист-відмова відділу державної реєстрації актів цивільного стану Управління державної реєстрації
  • Головного територіального управління юстиції у Волинській області у реєстрації смерті та видачі свідоцтва про смерть;
  • Лист-відмова нотаріуса у видачі Свідоцтва про прийняття спадщини.

Заяву Ростислава Демчука судом було задоволено повністю та встановлено факт, що має юридичне значення. А саме: факт того, що його батько, громадянин України, помер 2 квітня 2017 року в м. Зугрес Донецької області. Тепер Ростислав є законним спадкоємцем майна батька. Проте, навряд чи хтось може спрогнозувати, коли ж нарешті завершиться збройний конфлікт, і син, як громадянин України, зможе поїхати в рідне місто та спокійно жити в успадкованому будинку.

*Ім’я змінено з етичних міркувань.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×