facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Бабуся ледь не залишилася на вулиці, подарувавши онуку частину будинку

Дата публікації: 06.12.2016

Ось і 83-річна Віра Петрівна Кондратенко*, мешканка одного з міст Вінницької області, подарувала у 2000 році свій житловий будинок і земельну ділянку онуку, уклавши договір дарування. Пенсіонерка повірила запевненням онука, що він, у свою чергу, доглядатиме її до кінця її днів.

Як повідомляє портал “Правовий простір”, з укладенням договору дарування в житті пенсіонерки спочатку нічого не змінилось, бабуся з онуком спільно проживали в будинку, визначивши меншу частину з окремим входом для пенсіонерки, а інші 6 кімнат – для онука. Згодом онук одружився, але дружина з двома малолітніми синами проживала у своїх батьків. Та й онук не постійно проживав в будинку. Віра Петрівна повністю утримувала будинок включно з оплатою усіх комунальних послуг, вносячи їх від імені онука.

У 2014 році онук на постійно оселився у будинку з дружиною і двома синами, старшому з яких було 8 років. І саме з цього моменту ставлення онука до бабусі різко змінилося: він заявив, що місця в хаті для неї немає. Під приводом необхідності проведення капітального ремонту в будинку онук попросив бабусю пожити у родичів. Так і сталося. Однак після завершення ремонту літню жінку не пустили назад до хати. Ба, навіть на подвір’я дорога їй стала заказана. Бабусі заборонили навіть наближатись до будинку. Таким чином, літня людина залишилась без житла і змушена була шукати притулок в родичів. Пенсіонерка звернулася до голови квартального комітету, до дільничного міліціонера, аби захистити свої права. Однак втручання цих посадовців не вирішили справу. ЇЇ право на житло залишилось не захищеним.

В кінці 2015 року пані Кондратенко звернулася до Офісу Мережі правового розвитку при Подільському центрі прав людини в м. Вінниці. Консультанти офісу допомогли жінці відстояти її права на житло, надавши необхідні консультації і допомогу у складанні позовних заяв. На жаль, Вінницьким міським судом в задоволенні позову щодо скасування договору дарування житла було відмовлено, тому на захист прав Ніни Кондратенко було подано апеляційну скаргу.

Апеляційний суд Вінницької області знову розглянув справу і визнав, що при укладанні договору дарування пенсіонерка не розуміла суті правочинів і вважала, що онук буде опікуватись нею в обмін на отримання прав на житловий будинок.

На момент вчинення договору дарування вона досягла похилого віку, продовжувала проживати з онуком у будинку , сподіваючись на його допомогу і фактично не передала майно. Суд врахував, що в договорах дарування відсутні докази того, що нотаріуси роз’яснили сторонам, і зокрема пенсіонерці, суть та наслідки їх укладення. За інших обставин літня жінка не поставила б себе у невигідне становище, позбавивши себе права на користування житлом. Тому апеляційний суд визнав договір дарування недійсним і повернув пенсіонерці право на її житло.

Коментує голова правління Подільського центру прав людини Михайло Бардин:

Завтра нова громадська рада при Вінницькій ОДА розподілятиме обов’язки

Фото: i-vin.info

Рішення апеляційного суду Вінницької області забезпечило захист прав літньої жінки на житло та достойне життя. Виграна справа вказує на важливість прийняття правильних життєвих рішень. Пенсіонерка мала на увазі, що онук забезпечить їй достойну старість і надалі буде розпоряджатись її домоволодінням. Однак помилково обрала для здійснення своєї волі договір дарування. У цьому випадку належало б укласти договір довічного утримання, який відповідає прагненням пенсіонерки.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×