facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Отримала субсидію лише через суд

Дата публікації: 15.11.2017

Жінка разом із сім’єю виїхала з тимчасово окупованої території до селища Новоайдар Луганської області. З житлом їй допомогла знайома. У зазначений законом строк сім’я не зареєструвалася за новим місцем проживання. Тому, коли жінка звернулася за субсидією, отримала відмову. Адже по закону субсидія призначається лише за місцем прописки. Вихід із ситуації, що склалася, знайшла юристка Новоайдарського Офісу Мережі правового розвитку Тетяна Ганшина. Завдяки їй сім’я все ж отримала субсидію. Щоправда, без суду не обійшлося.

Як повідомляє ІРЦ “Правовий простір”, до Новоайдарського Офісу Мережі правового розвитку при ГО “Суспільна служба правової допомоги” звернулася Світлана Зінченко*. Розповіла, що разом із сім’єю переїхала з тимчасово окупованої території до Новоайдара, проте статусу внутрішньо переміщеної особи не отримала. Поселилися у знайомої.

Вирішила оформити субсидію та отримала відмову, оскільки звернулася за призначенням субсидії не за місцем фактичної реєстрації. І вже протягом двох місяців (серпня – вересня 2017 року) управління соціального захисту відмовляє їй у призначенні субсидії.

– Згідно з постановою Кабінету Міністрів, субсидію людина має право отримати лише за місцем проживання. Підтвердити своє місце проживання можна або договором оренди, або пропискою. А в них ні того, ні іншого немає, – роз’яснює юристка Офісу Тетяна Ганшина.

Тому, за словами правниці, аби пані Світлана все ж змогла отримати субсидію, до помешкання, де живе родна, запросили депутата селищної ради та склали акт про фактичне проживання жінки.

Як зазначає Тетяна Ганшина, статтею 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» передбачено, що громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, яка постійно або тимчасово проживає в Україні, зобов’язана протягом тридцяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Якщо ж довідки про фактичне місце проживання немає, як у випадку зі Світланою Зінченко, то необхідно аби працівник ЖЕКу або орган місцевого самоврядування склав акт фактичного проживання. Проте такий акт майстер ЖЕКу або уповноважена особа органу місцевого самоврядування має право відмовитись складати, оскільки в законодавстві чітко не передбачено, хто має складати такі акти.

Депутат Новоайдарської селищної ради погодився скласти необхідний документ. Також юристка Офісу Тетяна Ганшина допомогла пані Світлані написати заяву до суду, щоб довести, що вся сім’я живе за (однією) фактичною адресою. На сьогодні суд заяву жінки задовольнив, а комісія управління соцзахисту розглянула її звернення та вирішили назначити їй субсидію.

Як зазначає Тетяна Ганшина, якби сім’я одразу після переїзду до Новоайдара зареєструвалася, як того вимагає законодавство – жінці не довелося б звертатися до суду, аби оформити субсидію.

Коментар юристки

На сьогодні, у зв’язку із набуттям чинності змін до ЗУ «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» та наказу МВС від 22.11.2012 № 1077 «Про затвердження Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів», до Державної міграційної служби (ДМС) перейшли повноваження по реєстрації та веденню обліку громадян.

Але порядок надання довідок про склад сім’ї наразі не врегульовано на законодавчому рівні, і питання видачі довідок про склад сім’ї, призначення пільг і державних виплат відбувається за старою процедурою, тобто їх надають, як і раніше, паспортисти при ЖЕКах, сільські та селищні ради.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики від 22.07.2003 № 204 «Про затвердження форми Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, та довідки про склад сім’ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб» визначається форма довідки та її зміст.

Згідно із зазначеним наказом, довідка про склад сім’ї видається відповідним підприємством (організацією) або виконавчим органом сільської (селищної) ради за місцем реєстрації сім’ї уповноваженому власнику (співвласнику, наймачу) житлового приміщення/будинку, членові житлово-будівельного кооперативу.

Відповідним підприємством (організацією) в контексті наказу є підприємство (організація), що здійснює управління житловим будинком, в якому ви та ваша сім’я зареєстровані.

Якщо ж ви зареєстровані в селі, селищі, то органом, який вправі видавати довідку, буде виконком сільської (селищної) ради. У будь-якому випадку довідка видається за місцем вашої реєстрації.

*Ім’я змінено з етичних міркувань.

Автор матеріалу: Олександра Єрмолаєва, ІРЦ “Правовий Простір”

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×