facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Черкаський правозахисний центр: гідний приклад поєднання правової та гуманітарної допомоги

Дата публікації: 01.06.2022

Автор: Олена Орлова/Мережа правового розвитку

З перших днів війни громадська організація «Черкаський правозахисний центр», яка є членом Мережі правового розвитку, розширила спектр своєї допомоги. Поєднання правового та гуманітарного напрямків дають хороші результати: люди, які постраждали від війни,  не лише задовольняють свої базові потреби у їжі та притулку, але й мають правову підтримку – і швидше адаптуються.  

Вже понад три місяці поспіль, з часу повномасштабного вторгнення рф в Україну, юристи та волонтери організації надають первинну та вторинну правову допомогу внутрішньо переміщеним особам, військовослужбовцям, людям із ВІЛ/СНІД, хворим на туберкульоз та наркозалежним. Паралельно підтримують переселенців гуманітарною допомогою у вигляді продуктових наборів і допомагають із поселенням.

  • Від самого початку війни ми підсилили напрям гуманітарної допомоги. Чому саме гуманітарної? Тому що є базові потреби людини, які повинні бути забезпечені. Правова допомога мало працює, якщо людині нічого чого їсти й ніде спати, – вважає керівник ГО «Черкаський правозахисний центр» Тарас Щербатюк.
На фото: Тарас Щербатюк, керівник Черкаського правозахисного центру. Фото: Черкаський правозахисний центр.

Розвиваючи цей напрям, організація взяла під опіку декілька громад: вже надали допомогу людям Золотоніської, Лисянської, Монастирищенської, Кам’янської та Черкаської громад. Планують допомагати й іншим громадам, продовжують виявляти їхні потреби.

  • І далі будемо розширювати нашу діяльність і забезпечувати найбільш вразливі категорії – родини з дітьми – саме продуктовими наборами, – говорить Тарас.

Водночас за кожним переселенцем, який отримує пакет із продуктами – своя життєва історія: нелегка, пов’язана з евакуацією, втратою дому, роботи… Як от історія пані Людмили (на фото внизу), яка з міста Первомайський Харківської області переселилася у Золотоношу. Приїхала не одна –  з чотирма дітьми, собакою і двома котами. Поки жінка чекає виплат від держави як ВПО, нової роботи не знайшла, а особисті заощадження закінчилися, родині зовсім сутужно. Тому продуктовий набір, який пані Людмила отримала разом з іншими вимушеними переселенцями у Золотоніському волонтерському центрі від Черкаського правозахисного центру та ГО «Ветерани війни «Захисники України», став для сім’ї просто порятунком.

  • Приїхали сюди 10 квітня. Досі нічого не отримали з виплат… А четверо дітей треба годувати. Загалом, вдома були до останнього. Але коли влада оголосила евакуацію, поїхали… Вирішили їхати саме в Золотоношу, бо тут є далекі родичі. Але ж все одно, хоч за комунальні послуги треба платити, – розповіла харків’янка черкаському ресурсу «Прочерк».

Фото: procherk.info

  • На сьогодні нам вдалося зробити багато корисних та необхідних речей, спрямованих на підтримку та допомогу людям, які переселилися до Золотоноші. Знаючи критичну ситуацію в місті для людей, ми сформували та роздали 180 продуктових наборів та необхідні ліки для сімей з дітьми. До Золотоноші ми вже доставили 320 таких наборів. У Черкасах і Монастирищі облаштували 50 місць для людей, які потребують тимчасового притулку. Зараз готуємо ще 50 таких місць, – уточнює керівник Черкаського правозахисного центру.
На фото: Гуманітарна допомога переселенцям Золотоноші. Фото: Черкаський правозахисний центр.

Важливо додати, що, коли співробітники центру роздають продуктові набори, вони також працюють із людьми з правових питань, консультують. Таке інформування «в полях» є вдалим прикладом поєднання правового та гуманітарного напрямків. Разом з кожним пакунком із продуктами людині дають буклет, де містяться номери телефонів, за якими можуть отримати безоплатну допомогу військовослужбовці, ВПО та біженці, люди з ВІЛ/СНІД, хворі на туберкульоз і наркозалежні.  

На фото: Такі листівки Черкаський правозахисний центр додає до кожного пакета з гуманітарною допомогою.
  • Дуже вдалий приклад. Коли видається гуманітарна допомога, людям варто ставити й основні правові питання: щодо реєстрації, соцвиплат, інших правових моментів. Тоді й результат такої комплексної допомоги буде очевидним, – вважає колега Тараса, юристка Сумської громадської організації організації  «Північна правозахисна група»  Наталія Єсіна.

Також  одним із напрямків роботи, особливо під час війни, для Черкаського правозахисного центру залишається співпраця з органами місцевого самоврядування та територіальними громадами. Зокрема 27 травня разом із представниками Конотопського місцевого центру з надання БВПД для представників територіальних громад Сумщини, які потерпають від постійних обстрілів зі сторони рф, юристи організації провели онлайн-навчання щодо порядку дій при порушенні норм Міжнародного гуманітарного права.
Під час заходу Тарас Щербатюк розповів про види порушень, які є на даний час, та надав алгоритми дій цивільного населення, представників органів місцевого самоврядування, громадських активістів, правоохоронців та працівників прокуратури щодо належного фіксування порушень та в подальшому – підготовки документів для передачі до Міжнародного трибуналу. Всі учасники навчання отримали інформаційні матеріали з цієї теми.

На фото: Учасники онлайн-зустірчі. Фото: Фейсбук.

Серед подальших планів організації, говорить Тарас Щербатюк, допомагати людям складати заяви до правоохоронних органів, до Європейського суду з прав людини – щодо відшкодування шкоди за зруйноване чи пошкоджене війною майно.


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×