facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Як правильно відмовитися від централізованого опалення (+відео)

Дата публікації: 18.03.2021

Споживачі мають право відключитися від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води, зазначає адвокатка, керівниця Хмельницького офісу Мережі правового розвитку Анастасія Площинська. Правове обґрунтування цього питання вона надає в ефірі програми «Тепло в законі» проєкту «Сьогодні. Головне» на телеканалі «Суспільне. Поділля».

Дійсно, споживач має право на відключення від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води – за умови комплексного урахування технічних, економічних та правових аспектів вирішення цього питання.

  • Регулювання питання житлово-комуальних послуг, порядку їх надання взагалі є дуже складним. Оскільки більшість виконавців цих послуг є так званими монополістами… – коментує юристка.

Водночас пунктом 7 Розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 09.11.2017 № 2189-УПІ «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що у багатоквартирних будинках, у яких на день набрання чинності цим Законом не менше, ніж половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, власники квартир та нежитлових приміщень, приєднаних до таких мереж, не зобов’язані, але мають право виключно за власним рішенням у встановленому порядку відокремити (відключити) від них свою квартиру чи нежитлове приміщення та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.

Для цього споживачеві необхідно звернутися з відповідною заявою до спеціальної комісії, склад якої визначено окремим Порядком відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води (Наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №169 від 27 серпня 2019 року). Таку комісію за необхідності створює орган місцевого самоврядування кожної територіальної громади. Засідання комісії повинні проводитися раз на місяць.

До складу комісії входять фахівці різних структур, від яких залежить доля будинку, в якому мешкає споживач: представники газо-, енерго-, теплопостачальних організацій та інших. Вони аналізуюсь ситуацію на предмет того, чи дійсно будинок може отримувати енергію з інших джерел: опалюватися газом чи електроенергією. Комісія обов’язково має розглянути заяву споживача згідно з чіткими правилами, прописаними у Порядку.

  • Людина, яка хоче відключитися від системи централізованої системи опалення, подає заяву в довільній формі. Комісія розглядає її у порядку Закону України «Про звернення громадян», тобто відповідь людині має бути надана у місячний термін. Якщо споживач вважає, що йому незаконно відмовили – приміром, рішення комісії здається недостатньо обґрунтованим – він може оскаржити таке рішення комісії до суду, – роз’яснює Анастасія Площинська.

Більше подробиць – у відео до статті або за посиланням.

Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×