facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Нові санкції щодо учасників дорожнього руху

Дата публікації: 26.03.2021

Із середини лютого в Україні введено оновлені, більш жорсткі санкції на учасників дорожнього руху. Зміни стосуються адміністративної та кримінальної відповідальності. Що саме чекає на водіїв, пішоходів, велосипедистів та інших згідно з санкціями «по-новому», роз’яснює Віталій Дорох – юрист Хмільницького офісу Мережі правового розвитку, що діє при громадській організації «Право».

Аби створити безпечні умови для учасників дорожнього руху, зберегти життя і здоров’я громадян, підвищити дисципліну учасників дорожнього руху, 16 лютого 2021 року Верховна Рада України ухвалила Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху».

Актом внесено ряд змін до норм чинного законодавства щодо посилення відповідальності водіїв та пішоходів за порушення правил дорожнього руху, оновлено правила поведінки водія та пасажира при зупинці автомобіля поліцією, змінено механізм притягнення до відповідальності за адміністративні правопорушення, зафіксовані в автоматичному режимі, скасувавши нарахування штрафних балів, а також легалізовано використання поліцейськими технічних засобів відеозапису з обов’язковим долученням матеріалів відеофіксації до протоколу про адміністративне правопорушення тощо.

Для водіїв збільшено штрафи за порушення правил користування ременями безпеки або мотошоломами, обмежень швидкості руху, проїзд на заборонний сигнал регулювання дорожнього руху, залишення місця дорожньо-транспортної пригоди, відсутність або закритість номерного знаку, створення аварійної ситуації, а також за керування транспортним засобом особою, яка не має відповідних документів на право водіння.

Закон не оминув пішоходів, велосипедистів, погоничів тварин та осіб, які керують гужовим транспортом, адже вони також є безпосередніми учасниками дорожнього руху.

Окрему увагу варто приділити змінам, внесеним до Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) та до Кримінального кодексу України (ККУ).

Щодо адміністративної відповідальності, то згідно статті 130 КУпАП (у новій редакції), то на водіїв чекає:

  • за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції,
  • за передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп’яніння чи під впливом таких лікарських препаратів,
  • за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції – накладення штрафу у розмірі 17 000 грн з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 рік.
  • за повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, зазначених вище – накладення штрафу у розмірі 34 000 грн з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 3 роки та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого;
    або адміністративний арешт на строк 10 діб з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 3 роки та з оплатним вилученням транспортного засобу;
  • за вчинення втретє протягом року будь-якого з порушень, зазначених вище –
    накладення штрафу у розмірі 51 000 грн з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 10 років та з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника;
    або адміністративний арешт на строк 15 діб з позбавленням права керування транспортними засобами на строк десять років та з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника.

– за вживання особою, яка керувала транспортним засобом, після ДТП за її участю алкоголю, наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником),

– за вживання особою, яка керувала транспортним засобом алкоголю, наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником) після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення уповноваженою особою медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого огляду – накладення штрафу у розмірі 34 000 грн або адміністративний арешт на строк 15 діб, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 3 роки.

Що стосується кримінальної відповідальності у сфері безпеки дорожнього ружу, то ККУ доповнено статтею 2861  « Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами в стані сп’яніння». Покарання  засуджених відтепер буде залежати від тяжкості тілесних ушкоджень, що завдані потерпілому або ж від кількості померлих осіб. Максимальна санкція за цією статтею – позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк від семи до десяти років.

P.S. Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×