Неповнолітня і не вагітна: за яких умов можна укласти шлюб
Дата публікації: 13.07.2021
«Чи можемо ми одружитися, якщо я неповнолітня, але не вагітна?». З таким питанням до Черкаського офісу Мережі правового розвитку звернулася 17-річна Марина. Консультацію дівчині та її 25-річному хлопцю Богдану надала юристка Юлія Дмитраш. Цей приклад із практики правників Офісу при громадській організації «Центр права» допоможе розібратися у своїх правах молодим людям, які опинилися у подібній ситуації.
Юристка пояснила Марині та Богдану всі правові підстави та порядок подачі до суду заяви про надання права на шлюб.
Отже, відповідно до статті 22 Сімейного кодексу (СК) України, шлюбний вік для чоловіків та жінок встановлюється у 18 років. Стаття 23 СК України передбачає наступне:
1. Право на шлюб мають особи, які досягли шлюбного віку.
2. За заявою особи, яка досягла шістнадцяти років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам.
Парі для отримання такого дозволу потрібно звернутися до суду (за місцем проживання заявника) з відповідною заявою про надання права на шлюб (за правилами окремого провадження).
Судова практика передбачає, що підставами на отримання права на шлюб до 18 років є:
– вагітність;
– фактичне створення сім’ї;
– народження дитини.
При цьому юристка зазначила, що перелік підстав не є вичерпним. Батьки неповнолітнього/неповнолітньої (в даному випадку Марини), хоча і є зацікавленими особами у справі, проте їхня згода чи заперечення не матимуть вирішального значення у суді.
– З огляду на судову практику, шанси на отримання позитивного рішення є досить великими, якщо таке рішення відповідає інтересам особи. Однак, враховуючи сьогоднішні реалії, вжиті карантинні заходи*, завантаженість суддів та періоди відпусток, розгляд справи може відбутися вже після настання повноліття особи, – коментує Юлія Дмитраш.
Тому з огляду на вищевикладене, юристка запропонувала закоханим дочекатися повноліття Марини та скористатися послугою «шлюб за добу», аби не чекати місяць після того, як вони подадуть в органи ДРАЦС заяву про реєстрацію шлюбу.
*Більше інформації щодо актуальних правових (і не тільки) питань, пов’язаних із протидією поширенню пандемії коронавірусу – у нашій Спецкатегорії COVID-19.
P.S. Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.