Особливості спадкування майна на тимчасово окупованій території України
Дата публікації: 16.08.2021
Процес спадкування майна, яке залишається на тимчасово окупованій території України, має певні, обумовлені законодавством України, нюанси. У відповідь на запит стосовно такого правочину консультацію підготувала адвокатка Кам’янець-Подільського офісу Мережі правового розвитку Тетяна Петрунькова.
Стаття 1216 Цивільного кодексу України передбачає, що спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Спадкування здійснюється за заповітом
або за законом.
Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення
прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій
території, згідно з Законом України «Про забезпечення прав і свобод
громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».
Будь-які органи, їхні посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їхнф діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
За заявами громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України або переселилися з неї, державну реєстрацію актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання здійснюють відділи державної реєстрації актів цивільного стану за місцем звернення заявника (що цікаво з погляду отримання свідоцтва про смерть українського зразка). Ці дії регламентує Наказ Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5 «Про затвердження Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні».
Стаття 111 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» з метою забезпечення реалізації права на спадкування на тимчасово окупованій території визначає наступне: у разі, якщо останнім місцем проживання спадкодавця є тимчасово окупована територія, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів.
Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, а нерухоме майно або основна його частина, у разі відсутності нерухомого майна – основна частина рухомого майна – знаходиться на відповідній території, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів.
Спадкова справа підлягає реєстрації у
Спадковому реєстрі відповідно до Порядку реєстрації деяких спадкових справ у
Спадковому реєстрі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15
квітня 2015 року № 210.
Свідоцтво про право на спадщину
видається нотаріусом за місцем відкриття спадщини (тобто тим нотаріусом, якому
було подану заяву про прийняття спадщини) згідно зі статтею 66 Закону України «Про нотаріат».
P.S. Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.