COVID-сертифікат: види, підстави для отримання, термін дії
Дата публікації: 28.10.2021
Система COVID-сертифікатів діє в Україні не перший місяць, однак у людей досі виникає чимало питань щодо цих документів. Зокрема юристи Хмельницького офісу мережі правового розвитку отримують запити з проханнями пояснити, якими бувають сертифікати, що вони дають, як їх оформити. Консультацію на актуальну тему підготував юрист Офісу при громадській організації «Подільська правова ліга» Руслан Малий.
Для отримання відповіді на це питання нам слід звернутися до Постанови Кабінету Міністрів України від 29 червня 2021 р. № 677 «Деякі питання формування та використання сертифіката, що підтверджує вакцинацію від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, негативний результат тестування або одужання особи від зазначеної хвороби».
Так, відповідною постановою затверджено «Порядок формування та використання сертифіката, що підтверджує вакцинацію від гострої респіраторної хвороби COVID-19*, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, негативний результат тестування або одужання особи від зазначеної хвороби».
Відповідно до абзацу 1 п. 2 Порядку, COVID-сертифікат – це документ в електронній формі, що підтверджує:
- вакцинацію від COVID-19,
- негативний результат тестування
- або одужання особи від зазначеної хвороби.
COVID-сертифікат формується та видається уповноваженою установою держави, містить персональні дані власника і передбачає можливість автоматизованої перевірки чинності документа та його належності власникові.
На сьогодні є три підвиди COVID-сертифікатів, які входять у види «внутрішній сертифікат», «іноземний сертифікат» та «міжнародний сертифікат».
1. COVID-сертифікат про вакцинацію.
Такий сертифікат підтверджує проходження курсу вакцинації від COVID-19.
В свою чергу такі сертифікати діляться на «жовті» та «зелені». Відмінність між ними полягає у тому, що «жовтий» підтверджує отримання однієї (першої) дози вакцини, а «зелений» – отримання двох доз вакцини (проходження повного курсу).
Строки дії таких сертифікатів передбачені в Додатку до Порядку (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13 вересня 2021 р. № 954) «Клінічні критеріїформування та використання сертифіката, що підтверджує вакцинацію від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, негативний результат тестування або одужання особи від зазначеної хвороби, в Україні».
На момент написання цієї статті передбачаються наступні строки дії сертифікатів: «жовтого» – 120 днів з моменту отримання дози вакцинації; «зеленого» – 365 днів з моменту отримання дози вакцинації.
2. COVID-сертифікат про негативний результат тестування на COVID-19 методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР).
Тестування на COVID-19 методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР-тест) – це тестування на визначення наявності вірусу SARS-CoV-2 методом полімеразної ланцюгової реакції. Строк дії такого сертифікату становить 72 години з моменту забору біологічного матеріалу для аналізу.
3. COVID-сертифікат про одужання особи від COVID-19
Такий COVID-сертифікат може бути сформований на 14-й день після дати забору біологічного матеріалу для відповідного тестування на COVID-19, результат якого є позитивним.
Тобто, цей сертифікат видається особі, яка отримала позитивний тест, після чого пройшла курс лікування (амбулаторне або стаціонарне), і вже після цього отримала негативний тест, який було проведено не раніше 14 днів із забору біологічних матеріалів першого позитивного тесту.
Строк дії такого сертифікату становить 180 діб від дати забору матеріалів, що дали позитивний результат тестування на COVID-19.
Формування COVID-сертифіката здійснюється на підставі відомостей, що містяться та надходять з центральної бази даних для формування у сертифікаті відомостей, та Єдиного державного демографічного реєстру або е-паспорта (е-паспорта для виїзду за кордон) для формування у сертифікаті відомостей, прізвища, імені власника сертифіката латинськими літерами, а також використання відцифрованого образу обличчя такого власника, що відображається в е-паспорті (е-паспорті для виїзду за кордон), у випадку формування внутрішнього сертифіката.
Формування міжнародного сертифіката здійснюється з використанням порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка порталу Дія. COVID-сертифікати та їх копії у паперовій формі мають однакову юридичну силу.
Внутрішній сертифікат формується за бажанням запитувача виключно з використанням мобільного додатка Порталу Дія одночасно з формуванням міжнародного сертифіката з використанням мобільного додатка Порталу Дія та на підставі відомостей, які надійшли для формування зазначеного міжнародного сертифіката з центральної бази даних та Єдиного державного демографічного реєстру або е-паспорта/е-паспорта для виїзду за кордон.
Важливо! Міжнародні та внутрішні сертифікати мають на території України однаковий статус, і встановлювати випадки використання виключно міжнародного або внутрішнього сертифіката забороняється.
*Більше інформації щодо актуальних правових (і не тільки) питань, пов’язаних із протидією поширенню пандемії коронавірусу – у нашій Спецкатегорії COVID-19.
P.S. Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.