Земельні баталії на Херсонщині, або як, програвши битву, виграти війну
Дата публікації: 20.02.2017
Команда юристів Скадовського Офісу Мережі правового розвитку, що діє при ГО «Скадовщина – мій рідний край», всерйоз взялася за захист інтересів територіальної громади, які протягом багатьох років порушують приватні підприємства-користувачі земельних ділянок, що належать громаді.
Суть справи
На сьогодні у постійному користуванні ряду місцевих компаній знаходиться близько 30 га земель в м. Скадовськ, які перебувають у комунальній власності. Так, зокрема, 6,7773 га землі використовує СВАТ «Скадовське РТП», 2,3049 га – ПрАТ«ПМК-156», 2,1494 га – ВАТ «Райагробуд», 2,03 га – база відпочинку «Лазурна», 8,3134 га – колишній завод «Бригантина» та інші.
Справа в тому, що постійне користування – певний рудимент радянської правової системи – був залишений в українському законодавстві з метою поступового переходу до ринкових форм господарювання: права власності, оренди.
Сьогодні, відповідно до статті 92 Земельного кодексу України, право постійного користування земельними ділянками може набувати обмежене коло суб’єктів, зокрема, державні та комунальні підприємства. Всі інші громадяни та юридичні особи, які мали у постійному користуванні земельні ділянки, повинні були до 1 січня 2008 року переоформити у встановленому порядку право власності або право оренди на них.
Зазначені ж скадовські підприємці (СВАТ «Скадовське РТП», ПрАТ«ПМК-156», ВАТ «Райагробуд», і т.д.), створені шляхом приватизації колишніх радянських державних підприємств, акти постійного користування землею на оренду землі не переоформили.
Використання даними компаніями земельних ділянок територіальної громади саме на праві постійного користування, а не оренди, надає їм можливість сплачувати земельний податок, розмір якого визначається відповідно до ставок Податкового кодексу України, на відміну від орендної плати, величина якої встановлюється договором.
Місцевий бюджет, в свою чергу, через недобросовісність землекористувачів недоотримує чималу суму коштів, які можна було б використати на забезпечення життєдіяльності м. Скадовськ та розвиток його інфраструктури. За попередніми підрахунками фахівців Скадовського офісу Мережі втрати міського бюджету за 2014-2016 роки складають орієнтовно 4 741 200 грн.
Таке свавілля місцевих підприємців та бездіяльність представників влади, які зі свого боку не контролюють виконання ними вимог закону, обурило правозахисників ГО «Скадовщина – мій рідний край».
Тож ще у 2013 році координатор організації Іван Шульга на підставі аналізу інформації, проведеної спеціалістами Офісу Вірою Шульгіною, Ольгою Бутенко та іншими, запропонував Скадовській міській раді знайти механізми впливу на прискорення переоформлення суб’єктами господарювання правовстановлюючих документів на землю, яка знаходилася у постійному користуванні державних підприємств, що були приватизовані та втратили таке право. І 26 червня 2013 року Скадовська міськрада прийняла відповідне рішення: вона зобов’язала виконком міської ради вжити термінових заходів щодо недобросовісних землекористувачів.
Обґрунтування такого рішення дуже просте: ненадходження до міського бюджету майже 2 000 000 грн щорічно в результаті бездіяльності працівників апарату виконкому та інших зацікавлених осіб із їх оточення.
Проте, вказане рішення міськради не виконано й досі…
Чому ігнорувалося рішення міської ради?
Врегулювання земельних стосунків ускладнювалось тим, що у керівництва міста в цьому бізнесі був «свій інтерес», зокрема, в одному з підприємств-порушників – Приватному акціонерному товаристві «Пересувна механізована колона №156» (ПрАТ «ПМК №156»).
З відкритих реєстрів спеціалістам ГО «Скадовщина – мій рідний край» стало відомо, що фактичними власниками акціонерного товариства є родина Сокольчуків: Микола Степанович і його сини Олег та Вадим (сумарно володіють більше 90% акцій).
В той же час, Олег Миколайович Сокольчук з грудня 2010 року по листопад 2015 року, був першим заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів Скадовської міської ради. І саме він, згідно з посадовими обов’язками, відповідав за контроль у сфері земельних відносин…
Враховуючи цю красномовну обставину, у січні 2016 року експерт Скадовського офісу Мережі правового розвитку при ГО «Скадовщина – мій рідний край» Іван Шульга звернувся до Прокурора Херсонської області із заявою про скоєння паном Сокольчуком кримінального правопорушення за ознаками статей 364 («Зловживання владою або службовим становищем»), 367 Кримінального кодексу України («Службова недбалість»).
Правоохоронці, хоча і відкрили кримінальне провадження у цій справі, але після цього вдалися до звичного бюрократичного «футболу», перенаправляючи її з прокуратури до національної поліції і назад.В результаті провадження було закрите у зв’язку з відсутністю складу кримінального правопорушення.
Наразі завдяки скарзі пана Шульги до Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Верховної Ради України справа поновлена та перебуває на контролі Генеральної прокуратури України.
Стратегія юристів Офісу
Утім, Іван Шульга вирішив на цьому не зупинятися і спільно з депутатом Скадовської міської ради, головою постійної комісії по законності та боротьбі з корупцією Ольгою Бутенко та старшим юристом виконкому міської ради Галібом Мурадлі розпочав перемовини зі Скадовським міським головою Олександром Яковлєвим.
Суть переговорів зводилася до ідеї подати до суду позов про визнання недійсним державного акту на землю, виданого радянському попереднику ПрАТ «ПМК-156». Головна мета полягала навіть не в тому, щоб виграти – це було малоймовірно. Юристи сподівалися отримати правову позицію суду, яка або змусить керівників підприємств оформити оренду, що дасть можливість збільшити щорічне надходження до міського бюджету мінімум на 1 млн 580 тис 400 грн, або дозволить міській раді вилучати землі з незаконного безоплатного користування.
Фахівці Скадовського офісу підготували позовну заяву та особисто за довіреністю представляли інтереси територіальної громади у суді.
«В обґрунтуванні позову ми керувались як чинним земельним законодавством, так і тим, яке діяло на момент реорганізації підприємств. – коментує правову позицію Офісу його керівниця Віра Шульгіна. – Зокрема, статтею 37 Цивільного кодексу УРСР та статтею 34 Закону України «Про підприємства в Україні», які діяли до 01 січня 2004 року, встановлювалося, що юридична особа припиняє свою діяльність шляхом ліквідації чи реорганізації (перетворення). Зважаючи на це, перетворення державного чи комунального підприємства у акціонерне товариство є юридичною підставою для припинення його права саме на постійне користування земельною ділянкою. Автоматичного ж переоформлення прав землекористування законодавством України не передбачено».
8 листопада 2016 року Господарський суд Херсонської області прийняв прогнозоване юристами рішення у справі № 923/862/16. У задоволенні позову міській раді відмовили повністю. Водночас у висновках суд зазначив, що «… після реорганізації, юридичним особам, які використовували земельні ділянки на праві постійного користування, необхідно звернутися до відповідного органу виконавчої влади або місцевого самоврядування для переоформлення права користування земельними ділянками на умовах оренди землі».
Після цього у представників міської ради посилилася віра, що апеляційна інстанція надасть вичерпних правових роз’яснень. Тому, не погоджуючись із рішенням господарського суду Херсонської області, команда юристів Скадовського офісу направила апеляційну скаргу до Одеського апеляційного господарського суду.
Постановою від 25 січня 2017 року Одеський апеляційний господарський суд залишив без змін резолютивну частину рішення Херсонського господарського суду. В той же час мотивувальна частина була ним змінена повністю. Апеляційний суд повністю погодився із правовою позицією представників Скадовської міської ради, заявленою у первинному позові, а саме, що «… перехід до правонаступника приватизованого підприємства майнових прав і обов’язків останнього не породжує автоматичний перехід до новоствореного підприємства права постійного користування земельною ділянкою, яка була відведена державному підприємству ПМК-156».
Але, головне, на що звернула увагу Судова колегія Одеського апеляційного господарського суду полягає в тому, що Скадовська міська рада не позбавлена права своїм рішенням припинити право постійного користування спірною земельною ділянкою, а Приватне акціонерне товариство «Пересувна механізована колона №156», в свою чергу, має переважне право на переоформлення документів на спірну земельну ділянку для її подальшого використання шляхом оренди.
Таким чином, правові висновки, викладені у постанові Одеського апеляційного господарського суду, у майбутньому стануть інструментами для Скадовської міської ради у зобов’язанні підприємств-землекористувачів оформити земельні ділянки в оренду, що дозволить суттєво поповнити міський бюджет. Адже здаватися юристи не збираються. У разі відмови підприємств укласти договори оренди, міська рада має всі правові підстави розпочати процедуру відшкодування збитків, нанесених територіальній громаді, та вилучення земельних ділянок із незаконного володіння.
Ось так команда юристів та експертів Скадовського офісу Мережі правового розвитку при ГО «Скадовщина – мій рідний край» вкотре довела свою професійність та наполегливість у захисті інтересів громади міста Скадовська. Далі справа за депутатами.
Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.