Мобілізація жінок: хто має стати на облік у військкоматі та чи випускатимуть за кордон
Дата публікації: 07.07.2022
В Україні з 1 жовтня 2022 року має повноцінно запрацювати процедура взяття жінок на військовий облік. Тим, хто її пройде, можуть заборонити покидати країну на період воєнного стану. Процес торкнеться навіть тих жінок, які раніше виїхали за кордон. Роз’яснення на актуальну тему підготувала юристка громадської організації «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини» Наталія Куликова.
Відповідно до інформації Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП), повноцінно система взяття на військовий облік жінок запрацює з 1 жовтня 2022 року, хоча почала діяти ще в 2021 році. Військовозобов’язаними є виключно жінки тих професій, перелік категорій яких затверджено Наказом Міністерства оборони України від 11 жовтня 2021 року № 313 (у редакції наказу Міністерства оборони України від 07 лютого 2022 року № 35): https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1566-21#Text
Тобто, жінка стає військовозобов’язаною та перебуває у запасі Збройних сил, Національної гвардії чи інших військових формувань, після постановки на військовий облік в Територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.
Важливо! Взяття на облік автоматично не означає мобілізацію. Хоча варто зазначити, що Закон України “Про військовий обов’язок та військову службу” чітко не вказує, кого мають призивати – чоловіків чи жінок. У ньому йдеться про військовозобов’язаних осіб. Тобто жінки, так само, як і чоловіки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу під час воєнного стану. Вони також можуть бути залучені “до виконання робіт із забезпечення держави у воєнний час”. Однак, керівництво Міноборони України в середині червня заявляло, що питання про мобілізацію жінок в Україні найближчим часом не стоїть.
Чи заборонять військовозобов‘язаним жінкам виїздити за кордон
Відповідно до законодавства, військовозобов’язані можуть виїздити за кордон за певних обставин. І так само як на чоловіків, так і на жінок, які стоять на військовому обліку, поширюються певні обмеження, жодних додаткових обмежень для перетину кордону щодо жінок не планується. Виїжджати зможуть, зокрема, військовозобов’язані жінки та чоловіки наступних категорій:
- на утриманні яких є троє і більше дітей віком до 18 років;
- мами чи тата-одинаки, які самостійно виховують неповнолітню дитину;
- батьки, опікуни, усиновлювачі, які мають дитину з інвалідністю чи усиновлену дитину віком до 18 років.
До цього переліку також потрапляють ті, хто навчається за кордоном за стаціонарною чи змішаною формою навчання – від здобувачів профосвіти до аспірантів та докторантів.
Якими є інші вимоги до жінок, які стають на військовий облік
Військовозобов’язані жінки мають перебувати на військовому обліку за місцем проживання, а за кордоном – за місцем консульського обліку у дипломатичних установах України.
Вони не можуть змінювати місце проживання без дозволу військового комісара, керівників Служби безпеки чи Служби зовнішньої розвідки після оголошення мобілізації у воєнний час. У разі необхідності змінити місце проживання, їхати у відрядження, на навчання чи у відпустку потрібно заздалегідь повідомити про це особисто територіальний центр комплектування (колишній військкомат) та отримати дозвіл. Військовозобов’язана також має з’являтися на виклик до територіального центру у терміни, що будуть вказані в одержаних документах, а також проходити медичні огляди і підготовку до військової служби, залежно від професії.
Кого це все стосується
Міністерство оборони неодноразово уточнювало список спеціальностей жінок, які мають стати на військовий облік. Усі ці спеціальності міноборони України називає спорідненими з відповідними військовими спеціальностями.
На облік жінок ставитимуть тільки в разі, якщо вони будуть придатні до проходження військової служби за станом здоров’я, віком та сімейним станом.
На сьогодні оновлений перелік містить 14 спеціальностей та професій, серед яких:
- хімія, хімічні технології та інженерія, біологія;
- телекомунікації та радіотехніка;
- інженерія програмного забезпечення, комп’ютерні науки, інформаційні системи та технології, комп’ютерна інженерія, системний аналіз, кібербезпека, мікро- та наносистемна техніка, автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології;
- метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка;
- науки про Землю, географія, фізика та астрономія
- харчові технології;
- забезпечення військ, озброєння та військова техніка, технології легкої промисловості;
- фізична терапія, ерготерапія, медична та психологічна реабілітація, громадське здоров’я, фізична реабілітація, промислова фармація, санітарія і експертиза;
- стоматологія, медицина, медсестринство, фармація, технології медичної діагностики та лікування;
- біомедична інженерія, біотехнології та біоінженерія;
- ветеринарна медицина, ветеринарна гігієна;
- облік і оподаткування, маркетинг, менеджмент, підприємництво, економіка, фінанси, банківська справа та страхування;
- видавництво та поліграфія;
- психологія, соціальна робота, соціальне забезпечення.
Як саме визначатимуть, чи належить жінка до цього переліку
Наразі до кінця не зрозуміло, як саме визначатимуть, чи належить
жінка до цього переліку – за дипломом про вищу освіту або
за фактичною професією на поточний момент, пише ресурс НВ з
посиланням на юристку Наталію Фещик:
«Немає однозначної відповіді
на це питання, адже це ніде не регламентовано в документах.
Але загалом ті, хто вивчає цю тему, схильні вважати, що це має
бути і освіта, і фактична робота, а якщо жінка зареєстрована як ФОП –
то КВЕДи, якими вона користується. Проте, як це має
реалізовуватися на практиці, мають знати самі військкомати».
Варто також зазначити, що, перебуваючи на військовому обліку, жінка, так само як і чоловік, може отримати відстрочку від призову на військову службу через стан здоров’я чи сімейні обставини.
Офіційний коментар
Замміністра оборони Ганна Маляр 4 липня 2022 року зазначила на своїй Фейсбук-сторінці наступне:
- Із 24 лютого жодної жінки примусово в нас не мобілізували, як власне і до того – з 2014 року.
- Станом на зараз в ЗСУ немає потреби у примусовій мобілізації жінок.
- Жодних обмежень, пов’язаних з мобілізацією, для перетину кордону щодо жінок немає і станом на зараз такі обмеження не плануються.
P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.
ВИ МОЖЕТЕ НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ |
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.