facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Благодійна допомога працівникам, чиє житло зруйновано: оподаткування та документальне оформлення (+зразки заяви та наказу)

Дата публікації: 10.08.2022

Поки парламент розглядає законопроекти, які передбачають порядок виплати компенсацій постраждалим внаслідок агресії рф, людям потрібна допомога вже сьогодні. Тому приватні підприємства, аби підтримати своїх працівників, вирішують надавати благодійну допомогу тим, чиє житло зруйноване. Консультантка  Мережі правового розвитку  з фінансів та оподаткування Анна Карпенко підготувала консультацію та зразки документів, які допоможуть обом сторонам.

На фото: Анна Карпенко, консултантка МПР з фінансів та оподаткування.

Війна в Україні триває, на жаль, ворог руйнує все більше житла українців. Наразі відсутній чіткий затверджений механізм відшкодування збитків, завданих російським вторгненням, проте громадяни вже можуть подати в за стосунку Дія повідомлення про пошкоджене майно.

Законодавство деталізує лише процес збору та фіксації інформації про пошкоджене майно (Постанова №473 від 19 квітня 2022 р., Постанова №326 від 20 березня 2022 р.)*. Це доволі важливо, адже саме ці документи визначають як, хто і в яких розмірах зафіксує пошкодження чи руйнування. Наприклад чинним зараз є пункт про граничний розмір компенсації, що розраховується за показниками опосередкованої вартості спорудження житла в відповідних регіонах України, але не більше як 300 тисяч гривень за один об’єкт зруйнованого житла. (п. 32 Постанови КМУ №947 від 18 грудня 2013 р.). Така норма, звичайно не відповідає ринку, проте є досі чинною. Методологія підрахунку збитків в стадії розробки. Комісії з обстеження активно напрацьовують практику. Звернення від громадян на відшкодування приходять щодня.

Поки парламент розглядає законопроекти, які передбачають порядок виплати компенсацій постраждалим внаслідок агресії рф (йдеться про законопроекти № 7198 від 24.03.2022р. та № 7385 від 17.05.2022 р.), громадянам потрібна допомога вже сьогодні.

Тому приватні підприємства, аби підтримати своїх працівників, приймають рішення надавати благодійну допомогу працівникам, зокрема тим, житло яких зруйноване.

Що з оподаткуванням

Благодійна допомога постраждалим від збройної агресії російської федерації не включається до оподатковуваного доходу і звільняється від оподаткування ПДФО протягом дії воєнного стану (п.170.7.2 Податкового кодексу України). Оскільки немає доходу, то немає й підстав для утримання військового збору.

На нецільову благодійну допомогу не нараховують ЄСВ, оскільки цей вид виплат  зазначений в Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (Постанова КМУ № 1170 від 22.12.2010).

Раніше про оподаткування благодійної допомоги ми писали тут.

Профспілкова виплата на користь члена профспілки, який має статус постраждалого внаслідок збройної агресії рф, вважається цільовою благодійною допомогою та не підлягає оподаткуванню.

Як документально оформити благодійну допомогу

Для відображення в обліку та звітності важливо мати документальне підтвердження будь-якої операції.

У разі надання благодійної допомоги, зокрема у зв’язку з руйнуванням житла, у роботодавця постане питання, якими документами працівник може підтвердити, що його житло зруйноване.

Наразі в діючому законодавстві не передбачено, як саме документувати надання благодійної допомоги працівникам саме зі зруйнованим житлом, тому пропонуємо звернутися до Порядку, затвердженого Постановою КМУ №767 від 02.09.2020 р.

В п.19 Порядку для отримання грошової компенсації наведено перелік наступних документів:

  1. Заява у довільній формі про виплату грошової компенсації. У випадку звернення до приватного підприємства – це заява про надання благодійної допомоги.  У заяві зазначаються реквізити банківської картки (карткового рахунка у банку), на яку (який) мають бути зараховані кошти.
  2. Копія довідки про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації.
  3. Копія акта обстеження житла.
  4. Інформаційна довідка (витяг) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про припинення права власності на житло у зв’язку з його знищенням, яка видається в установленому порядку на підставі акта обстеження житла.

На нашу думку, для прийняття рішення щодо надання благодійної допомоги підприємством працівнику зі зруйнованим житлом буде достатньо:

–         Заяви**(додається нижче у статті) працівника на отримання благодійної допомоги(додається див.нижче);

–         копії довідки про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації.

Вказана довідка отримується протягом 3 днів після проведення обстеження житла (повинно бути здійснено в строк до 35 днів з моменту подання заяви на компенсацію) разом із самим актом обстеження.

Прийнявши рішення про надання такої допомоги, керівником підприємства видається відповідний Наказ*** (додається нижче у статті).

Згідно ст. 6 ч. 1 Закону № 5073, благодійним пожертвуванням вважається безоплатна передача коштів, майна чи майнових прав благодійником на користь бенефіціара для досягнення певних цілей благодійної діяльності.

Для підтвердження факту надання благодійної допомоги підійдуть наступні документи:

–          банківські виписки;

–          касові документи;

–          акти прийому-передачі тощо.

Отже, підприємство може надавати працівнику неоподатковувану благодійну допомогу, в тому числі і внаслідок руйнування житла, але при цьому важливо належним чином оформити підтверджуючі документи.

*Джерела:

Закон Про благодійну діяльність та благодійні організації №5073 від 05.07.2012 р.: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/5073-17#top

Постанова №767 від 02.09.2020р.: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/767-2020-%D0%BF#top

Податковий кодекс України: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#Text

Постанова КМУ № 1170 від 22.12.2010: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1170-2010-%D0%BF#Text

Постанова №473 від 19 квітня 2022 р.: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/473-2022-%D0%BF#Text

Постанова №326 від 20 березня 2022р: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/326-2022-%D0%BF#Text

Постанова КМУ №947 від 18 грудня 2013 року: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/947-2013-%D0%BF#Text

Керівнику підприємства

_______________

ПІБ керівника

Працівника (посада)

ПІБ

**ЗАЯВА

Прошу надати нецільову благодійну допомогу у зв’язку з руйнуванням/втратою житла внаслідок збройної агресії Російської федерації.

Дата
Підпис                                                                                                                              ПІБ

НА ОФІЦІЙНОМУ БЛАНКУ ПІДПРИЄМСТВА

м. ___________                                                                                  «___» _______ 2022р.

***НАКАЗ №  _____

Про надання нецільової благодійної допомоги працівнику ________(ПІБ)

НАКАЗУЮ :

Виплатити ______________(ПІБ), посада, нецільову благодійну допомогу у сумі __________ гривень у зв’язку з руйнуванням/втратою житла внаслідок збройної агресії Російської федерації.

Підстава: Заява працівника _____________(ПІБ) від «____» _______ 202_р.

Керівник                                                                 __________  ПІБ

                                                                                                                             (підпис)

З наказом ознайомлена(ий) _______________(ПІБ) 
Дата, підпис          

Отримати детальнішу консультацію можна за телефоном 096-032-35-38 або на email: bizconsult@ldn.org.ua

Консультантка на зв’язку із 11:00 до 13:00, понеділок – п’ятниця


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×