Питання – відповідь: Чи нараховується страховий стаж особам, які перебувають на тимчасово окупованій території або за межами України?
Дата публікації: 11.08.2022
Відповідь на запитання підготував юрист Хмельницької ГО «Подільська правова ліга» Руслан Малий.
Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» 1058-IV від 09.07.2003 розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Так, відповідно до абзц. 3 ст. 1 Закону 1058-IV, застрахована особа – фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.
Згідно із абзц. 32, 33 ст. 1 Закону 1058-IV, страховий стаж – період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов’язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески – кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов’язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування;
Зі свого боку Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» 2464-VI від 08.07.2010 визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Як зазначає п. 2 ч. 1 ст.1 Закону 2464-VI від 08.0.2010 р., єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) – консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов’язкового державного соціального страхування в обов’язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Стаття 3 Закону 2464-VI від 08.07.2010збір та ведення обліку єдиного внеску здійснюються за принципами:
– законодавчого визначення умов і порядку його сплати;
обов’язковості сплати;
– законодавчого визначення розміру єдиного внеску; прозорості та публічності діяльності органу, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску;
– захисту прав та законних інтересів застрахованих осіб;державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску; відповідальності платників єдиного внеску та органу, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, за порушення норм цього Закону, а також за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов’язків.
Як повідомила міністерка соціальної політики Оксана Жолнович, «людям, що працюють на тимчасово окупованих територіях, не буде зараховуватися страховий стаж, поки вони не сплачують Єдиний соціальний внесок (ЄСВ)».
Вона пояснила, що багато тимчасово переміщених за кордон українців перебувають у відпустках без збереження заробітної плати, тому за них не нараховується ЄСВ, а отже – і страховий стаж.
Міністерство пропонує їм сплачувати ЄСВ з їхніх доходів за кордоном, щоби продовжити свій страховий стаж і вчасно, після повернення, вийти на пенсію. Мінсоцполітики підготувало відповідний законопроєкт, який зараз вичитують.
Раніше Жолнович анонсувала, що Мінсоцполітики дає можливість громадянам робити додаткові соціальні внески. Це дозволить збільшити собі пенсію в майбутньому та підтримати наших пенсіонерів зараз.
Отже, міністерка соціальної політики підтвердила, що на сьогодні не планується змін щодо обов’язків сплати ЄСВ, тож несплата ЄСВ припиняє нарахування страхового стажу.
P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.
ВИ МОЖЕТЕ НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ |
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.