Позбавлення батьківських прав
Дата публікації: 06.06.2017
Позбавлення батьківських прав
Позбавлення батьківських прав є крайнім засобом сімейно-правового характеру, який застосовується до батьків, які не забезпечують належне виховання своїх дітей. Такий засіб може застосовуватись тільки за рішенням суду.
Найперше, до таких підстав відноситься відмова батьків забрати дитину з пологового будинку або іншого закладу охорони здоров’я без поважних причин і невиявлення протягом 6 місяців щодо неї батьківського піклування.
Якщо буде встановлено, що особа без поважних причин відмовляється забрати дитину з пологового будинку, не виявляє свого батьківського піклування протягом півроку, суд приймає рішення про позбавлення такої особи батьківських прав.
Другою підставою позбавлення батьківських прав є ухилення від виконання матір’ю чи батьком своїх обов’язків з виховання дитини. Не може бути позбавлена батьківських прав особа, яка не виконує своїх батьківських обов’язків внаслідок душевної хвороби, тривалого відрядження, створення перешкод з боку іншого з батьків, з яким проживає дитина.
Третьою підставою позбавлення батьківських прав є жорстоке поводження з дитиною.
Четвертою — хронічний алкоголізм або наркоманія батьків дитини.
П” ятою підставою можуть бути будь-які види експлуатації дитини, примушування її до жебракування та бродяжництва.
Шостою — засудження батька чи матері за вчинення умисного злочину щодо дитини. Неповнолітні батьки не можуть бути позбавлені батьківських прав з підстав ухилення від виконання своїх обов’язків з виховання дитини або коли вони є хронічними алкоголіками чи наркоманами, а також, коли батьки вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва.
Мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав щодо усіх своїх дітей або когось із них.
Зверніть увагу! Позбавлення батьківських прав є винятковим заходом, який засто-совується лише тоді, коли усі інші не дають позитивних результатів.
Позбавлення батьківських прав допускається лише щодо дітей, які не досягли 18 років.
ПОРЯДОК ПОЗБАВЛЕННЯ БАТЬКІВСЬКИХ ПРАВ
Для позбавлення батьківських прав необхідно:
1. Встановити, що особа свідомо порушує батьківські обов’язки, злісно не виконує вимог та рекомендацій органів опіки і піклування, служб у справах неповнолітніх, навмисно ухиляється від лікування (хронічні алкоголіки, наркомани, токсикомани).
2. Звернутись до органу опіки та піклування з тим, щоб отримати висновок щодо умов життя і виховання дитини, поведінку батьків, їх взаємини з дітьми та відношення до виконання своїх батьківських обов’язків.
3. Звернутись до суду з позовною заявою про позбавлення батьківських прав.
Справи про позбавлення батьківських прав розглядаються судом за заявою одного із батьків, опікуна, піклувальника, особи, у сім’ї якої проживає дитина, закладу охорони здоров’я або навчального закладу, в якому вона перебуває, органу опіки та піклування, прокурора, а також самої дитини, яка досягла 14 років.
Органи опіки та піклування, а також прокурор не тільки мають право пред’явити позови про позбавлення батьківських прав, але й зобов’язані взяти участь у розгляді кожної такої справи незалежно від того, хто є позивачем.
Якщо суд при розгляді справи про позбавлення батьківських прав виявив у діях батьків або одного з них ознаки злочину – порушується кримінальна справа.
Винесене судом рішення про позбавлення батьківських прав свідчить про те, що особа злісно не виконує обов’язки з виховання дитини. З таким батьком чи матір’ю не може бути залишена дитина, в зв’язку з чим виникає необхідність визначити її майбутню долю.
Якщо дитина проживала з тим із батьків, хто позбавлений батьківських прав, суд вирішує питання про можливість їхнього подальшого проживання в одному житловому приміщенні.
Важливо! Суд може постановити рішення про виселення того з батьків, хто позбавлений батьківських прав, з житлового приміщення, у якому він проживає з дитиною, якщо буде встановлено, що він має інше житло, куди може поселитися, або постановити рішення про примусовий поділ житла чи його примусовий обмін.
За бажанням другого із батьків дитину можуть передати йому. Якщо дитина не може бути передана другому з батьків, переважне право перед іншими особами на передання їм дитини мають за їхньою заявою баба та дід дитини, повнолітні брати та сестри, інші родичі. Якщо дитина не може бути передана бабі, дідові або іншим родичам, мачусі, вітчиму, вона передається на опікування органові опіки та піклування.
Зверніть увагу! Дитина, яка передана родичам, мачусі, вітчиму, органу опіки та піклування, зберігав право на проживання у житловому приміщенні, в якому вона проживала, і може у будь-який час повернутися до нього.
З позбавленням батьківських прав припиняються сімейні правовідносини між батьками і дитиною. Особа, позбавлена батьківських прав, втрачає особисті немайнові права щодо дитини та звільняється від обов’язків щодо її виховання, перестає бути законним представником дитини, втрачає права на пільги та державну допомогу, що надається сім’ям з дітьми.
Особа, позбавлена батьківських прав, не може бути усиновлювачем, опікуном та піклувальником, не може одержати у майбутньому ті майнові права, пов’язані із батьківством, які вона могла б мати у разі своєї непрацездатності (право на утримання від дитини, право на пенсію та відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, право на спадкування). Така особа втрачає всі інші права, засновані на спорідненості з дитиною.
Позбавлення батьківських прав як наслідок винної поведінки батьків не може означати їх повного звільнення від батьківських обов’язків по утриманню дітей. Тому одночасно з позбавленням батьківських прав суд може вирішити питання про стягнення аліментів на дитину. Аліменти на дітей стягуються на користь другого з батьків (опікуна, піклувальника, особи, у сім’ї якої проживає дитина) чи організації, де дитина перебуває на вихованні.
Зразок позовної заяви про позбавлення батьківських прав
До __________ суду ________ області
м. ____________, вул. _____________
Позивач: П.І.Б___________________
індекс_____, повна адреса__________,
вул. _____________________________
засоби зв’язку: ____________________
Відповідач1: П.І.Б_________________
індекс_____, повна адреса__________,
вул. _____________________________
засоби зв’язку: ____________________
Відповідач 2: П.І.Б ________________
індекс_____, повна адреса__________,
вул. _____________________________
засоби зв’язку: ____________________
П О З О В Н А З А Я В А
про позбавлення батьківських прав
27 грудня 2006 року, від мого сина ____________________ та _____________ народився мій онук – __________________ . Батьки онука, ___________ та _____________ у зареєстрованому шлюбі не перебували.
Коли дитині було 4 місяці, батьки його покинули та з 2007 року я фактично виховую онука сама, оскільки його батьки не приймають жодної участі у його вихованні та утриманні, не виконують своїх батьківських обов’язків.
Відповідно до п. 2 ч.1 ст. 164 Сімейного кодексу України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов’язків по вихованню дитини.
Ухилення батьків від виконання своїх обов’язків виражається у тому, що вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини; не спілкуються з дитиною в взагалі, що порушує нормальне самоусвідомлення дитини; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.
Увесь цей час, вже більш 10 років я виховую дитину з дідусем, створюю йому належні умови виховання, утримую його, купляю одяг, взуття та інші речі, необхідні для нормального розвитку дитини, забезпечую його навчання .
Так, за час навчання онука, його батьки жодного разу у школі не з’являлися, навчанням та вихованням дитини не цікавилися .
Таким чином, батьки свідомо нехтують своїми обов’язками.
Відповідно до ст. 165 СК України, з позовом про позбавлення батьківських прав можуть звернутися і особа, в сім’ї якої проживає дитина.
У відповідності з ч. 4, 5 ст. 19 Сімейного кодексу України при розгляді судом спорів щодо позбавлення батьківських прав обов’язковою є участь органу опіки та піклування, який подає суду письмовий висновок щодо розв’язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, а також на підставі інших документів, які стосуються справи. У зв’язку з цим зазначений орган необхідно залучити до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог.
Крім доданих до заяви документів їх зможуть підтвердити свідки ____________.
Відповідно до ч. 9 ст. 110 ЦПК України, позови до відповідача, місце реєстрації проживання або перебування якого невідоме, пред’являються за місцезнаходженням майна відповідача чи за останнім відомим зареєстрованим його місцем проживання або перебування чи постійного його заняття (роботи).
На підставі викладеного й у відповідності з ч. 4, 5 ст. 19, п. 2, 4, 5 ч. 1 ст. 164, ст. 165 СК України, керуючись ч. 1, 2 ст. 35, ст. 36, ч. 1 ст. 88, п. 5 ч. 6 ст. 130 ЦПК України
прошу:
1. Позбавити П.І.Б, _________ року народження уродженку м. ___________ та П.І.Б, уродженця ____________, __________ року народження, батьківських прав відносно сина _______________, який народився _______________ року у ______________.
2. Стягнути з відповідачів на мою користь судові витрати.
3. Залучити до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог – орган опіки та піклування: Службу у справах дітей ___________ районної державної адміністрації, яка знаходиться за адресою: м. __________, вул. _________ .
3. Під час попереднього судового засідання вирішити питання про виклик до суду свідків:
П.І.Б., який мешкає за адресою ________________ та може підтвердити __________ (факт, який може підтвердити кожний свідок).
Додатки:
1. Копія свідоцтва про народження – 3 шт.
2. Копія характеристики на учня – 3 шт..
3. Копія довідки з місця проживання – 3 шт.
4. Копія акту обстеження житлово-побутових умов – 3 шт..
5. Копія характеристики на позивача – 3 шт.
6. Копія довідки зі школи – 3 шт.
7. Копія паспорту – 3 шт.
8. Копія висновку служби у справах дітей про доцільність позбавлення батьківських прав – 3 шт.
9. Квитанція про сплату судового збору.
10. (інші матеріали, які характеризують батьків, дитину, особу, яка заявляє про позбавлення батьківських прав, тощо).
„___” ___________ 2017 року _____________ П.І.Б.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.