Релокація: як у громадах підтримують бізнес. Досвід Закарпаття
Дата публікації: 09.09.2022
Автор: Анна Карпенко/консультантка Мережі правового розвитку з фінансів та оподаткування
Шостий місяць поспіль в Україні триває релокація бізнесу з місць активних бойових дій до безпечних регіонів. За півроку процесу можна зробити певні висновки, проаналізувати кількісні та якісні показники. Сьогодні йтиметься про Закарпатську область.
Нагадаємо, що урядову програму релокації підприємств реалізує Міністерство економіки України. Щоб взяти участь у програмі, необхідно подати заявки, зареєструвавшись на платформі цифрової взаємодії за покликанням.
За даними Міністерства економіки, вже релокувалися 725 підприємств, 528 із них вже працюють.
За кількістю релокованих підприємств лідирують Львівська область(29% релокованих підприємств), Закарпатська(18%) та Чернівецька(13%).
Основною проблематикою під час релокації залишається розселення працівників та пошук нових співробітників, а також відновлення логістики, закупівля сировини і пошук ринків збуту.
Кожна приймаюча область працює над тим, щоб створити сприятливі умови для функціонування та розвитку бізнесу та зацікавити якомога більше підприємств. І зрозуміло чому: адже внаслідок релокації з’являються робочі місця та збільшуються надходження податків.
Важливо складовою успішної релокації та інтеграції є системна комунікація з бізнесом, яка дозволяє знаходити можливості для розширення співпраці з органами місцевого самоврядування та іншими органами влади. Саме регулярні зустрічі місцевого та релокованого бізнесу з головою Закарпатської ОВА дозволяють виявити проблемні питання бізнесу, уникнути корупційних ризиків та сприяють розвитку партнерства.
Сприяння працевлаштуванню
Для оптимізації процесу пошуку вакансій та потенційних працівників важливо мати актуальну інформацію щодо кількості осіб, які потребують працевлаштування, їхня освіта, професія, та інформація щодо наявних вакансій та вимог роботодавця.
Вдалою ініціативою Закарпатської ОДА в цьому питанні стало створення Анкети-опитувальника (посилання: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfkhqxDyNA3MFmV3JLpClebv7dBC1WjqTHiBOichmHO53pgrQ/viewform), призначеного для збору даних про безробітних осіб, які бажають працевлаштуватися.
Крім цього, створено чат-бот @RobotaVZakarpattiBot, завдяки якому можна знайти співробітника або роботу не відвідуючи центр зайнятості.
Сприяння поселенню
Чисельність вимушено переміщених осіб продовжує збільшуватись, зокрема за рахунок релокації підприємств разом зі своїми працівниками. Тому вкрай важливо збільшувати кількість житла, заохотивши місцеве населення відкрити двері своїх будинків.
На Закарпатті прийняли рішення про виплату допомоги тим, хто прихистив ВПО. Про це повідомляється на сайті Закарпатської ОВА. Кожен заявник, який підтвердить факт прихистку двох і більше переселенців, зможе отримати фіксовану суму одноразової допомоги – 4000 грн. Приміром, прихистили людей у вересні – заяву на компенсацію можна буде подати в жовтні і т.д.
Крім цього, на Закарпатті створено і зареєстровано перший в Україні «земельний банк», одним з напрямків якого є виділення земельних ділянок під будівництво тимчасового житла для ВПО.
Також «земельний банк» має ще 2 напрямки використання:
– земельні ділянки, об’єкти та приміщення для релокованих підприємств і технопарків;
– земельні ділянки під сільськогосподарський кластер.
Ідея ініціативи полягає у створенні бази даних з переліком земельних ділянок, які можуть бути передані на вигідних умовах (безоплатно, пільговий період оренди, тощо) релокованому малому та середньому бізнесу (МСБ) та ВПО у користування, з метою ведення підприємницької діяльності на території області. Наповнення бази даних здійснюється за допомогою територіальних громад області.
Розвиток регіонів
Приймаючи релокований бізнес, не варто забувати про основні напрямки розвитку регіону, оскільки, крім поповнення бюджету податками, діяльність підприємства має відповідати стратегії розвитку регіону. Зокрема Закарпаття є екологічним туристичним регіоном, тому розташування підприємства зі «шкідливим» виробництвом буде суперечити принципам розвитку туризму.
Навпаки, кожен регіон має з максимальною користю використати свої особливості для вдалого розвитку підприємництва та розбудови регіону.
Так, Закарпатська ОВА започатковує проєкт спільно з австрійським Бургенландом щодо відродження виноробства та виноградарства в регіоні.
Проєкт передбачає створення сприятливих умов для релокованого та місцевого МСБ шляхом надання земельних ділянок сільгосппризначення, надання обладнання МСБ, освітній компонент, внесення пропозицій до нормативно-правових актів та фінансову підтримку від міжнародних партнерів.
Стабільна економіка – озапорука сильної країни. Партнерство і взаємодія органів влади і бізнесу спроможні забезпечити надійний тил. Разом – до Перемоги!
P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.
ВИ МОЖЕТЕ НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ |
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.