Немає домовленості щодо утримання дитини
Дата публікації: 06.06.2017
Окрім сплати аліментів, той з батьків, з кого присуджується стягнення аліментів на дитину зобов’язаний брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо).
Додаткові витрати на дитину можуть фінансуватись наперед або покриватись після їх фактичного понесення:
– разово;
– періодично;
– постійно.
Розмір додаткових витрат визначається за рішенням суду, з урахуванням обставин, які мають істотне значення (тобто враховується матеріальний стан та стан здоров’я платника аліментів, наявність у нього інших дітей, непрацездатних батьків та інше).
Позовні вимоги про стягнення додаткових витрат зазвичай пред’являються разом з позовом про стягнення аліментів, оскільки вони безпосередньо пов’язані з аліментними зобов’язаннями та є їх частиною. Проте подання двох даних вимог в одному позові не є обов’язковим. Заявляючи вимоги про стягнення додаткових витрат в як одному позові з вимогами про стягнення аліментів, так і в різних провадженнях, Позивач має можливість просити стягувати з платника аліментів додаткові витрати в будь-якій періодиці – разово, періодично або постійно.
Важливо зазначити, що участь у додаткових витратах батьки повинні брати у рівних частинах. Цю вимогу законодавства, суди, на жаль, на відміну від загальних аліментних зобов’язань, суворо дотримуються. При стягненні аліментів суд може відступити від даної норми, оскільки якщо один з батьків фактично не має можливості утримувати дитину, а інший таку можливість має, то суд, незважаючи на рівність участі в утриманні дитини, а керуючись саме потребами дитини, може призначити стягнення з платника аліментів суми більшої, ніж та, яку виділяє на утримання дитини той з батьків, з ким залишилися проживати дитина.
На практиці склалося так, що в одному позові з вимогами про стягнення аліментів зазвичай заявляються періодичні або постійні витрати. Зокрема, поряд з позовними вимогами про стягнення аліментів, Позивач просить, щоб кожного місяця, або раз у 2-3 місяці, той з батьків, хто проживає окремо від дитини сплачував певну суму на дитину саме у зв’язку з існуванням вищезазначених особливих обставин.
Разові ж витрати можуть стягуватися і окремим позовом. Так, наприклад, якщо мати одноразово витратила приблизно десять тисяч гривень на придбання ліків для дитини, то вона може звернутися до суду з метою стягнення половини даних витрат з батька, якщо той відмовляється сплачувати їх в добровільному порядку, надавши при цьому докази даних витрат.
Слід зауважити, що заявляючи додаткові витрати, Позивач в будь-якому випадку повинен їх обґрунтувати, тобто надати беззаперечні докази на їх підтвердження. Дані додаткові витрати, на відміну від аліментів, мають бути викликані саме особливими обставинами. Тобто, якщо аліментні зобов’язання, в 99% випадків суд задовольняє, так як їх стягнення викликане саме необхідністю дитини у харчуванні, одязі та забезпеченні елементарних умов життя, то додаткові витрати заявляються саме у зв’язку з хронічними або разовими проблемами зі здоров’ям дитини, витрати, які пов’язані з розвитком здібностей дитини.
Доказами, що підтверджують наявність особливих обставин, що спричинили додаткові витрати на дитину, можуть бути документи, які свідчать, наприклад, про витрати на придбання спеціальних інструментів, призначених для розвитку здібностей дитини (наприклад, музичного інструменту або спортивного спорядження тощо), витрати на навчання дитини у платному навчальному закладі, на заняття у музичних, мистецьких або спортивних закладах, на додаткові заняття, висновки МСЕК, довідки медичних закладів та інші документи, що підтверджують відповідний стан здоров’я дитини (хвороба, каліцтво), і свідчать про необхідність додаткових витрат на лікування (на придбання ліків, спеціальний медичний догляд, санаторно-курортне лікування тощо).
Тобто, заявляючи разові витрати – необхідно надати докази усією суми витрат, та просити стягнути половину. Заявляючи ж періодичні або постійні витрати, Позивач повинен довести їх необхідність, тобто якщо це витрати пов’язані з розвитком здібностей дитини, наприклад малювання, то необхідно надати рекомендації щодо навчання дитину у школі мистецтв, надати суду декілька малюнків, підтвердити витрати пов’язані з придбанням усіх необхідних знарядь, та періодичність їх придбання, довівши суду при цьому, що заявлена сума, це лише половина тих витрат, яку необхідно на розвиток здібностей дитини. Або ж якщо це витрати пов’язані з особливим станом здоров’я дитини, то необхідно надавати медичні довідки, висновки лікарів, їх рекомендації щодо лікування дитини в Україні чи за кордоном, а також вартість ліків, які необхідно придбавати дитині.
Розмір участі одного з батьків у додаткових витратах на дитину у разі спору визначається за рішенням суду, з урахуванням обставин, що мають істотне значення. У будь-якому разі істотними є такі обставини, як стан здоров’я, матеріальне становище відповідача, наявність у нього інших неповнолітніх дітей, непрацездатних дружини, чоловіка, батьків, повнолітніх дітей тощо.
У випадку зміни особливих обставин, на яких ґрунтувалося рішення суду про стягнення додаткових витрат на дитину, кожна із сторін вправі звернутися до суду з відповідною вимогою – збільшення або зменшення суми додаткових витрат.
Щодо виконання рішення суду, яким задоволено позовні вимоги про стягнення додаткових витрат, то незалежно від того як вони заявлялися стягнення відбувається на підставі виконавчого листа через органи Державної виконавчої служби України.
Зразок позову про стягнення додаткових витрат на дитину
До ___________________районного суду
м._________________________________
Позивач___________________________________
адреса:_____________________________
засоби зв’язку:______________________
Відповідач____________________________________
адреса:_____________________________
засоби зв’язку:______________________
Позовна заява про стягнення додаткових витрат на дитину
Я ______________ перебувала у зареєстрованому шлюбі із ___________________. Від шлюбу маємо неповнолітню дитину _____________, яка проживає разом зі мною.
«__»________ року шлюб між мною__________________ та ________________ розірвано.
Згідно з рішенням_______________районного суду _____________ від __ _______ ______ року, відповідач ________________________ повинен сплачувати аліменти на мою користь на утримання дитини — _______________________ до досягнення нею повноліття.
Згідно із довідкою _______________ лікарні _____________________ ____________________, перебуває на диспансерному обліку з діагнозом: ___________________.
Відповідно до виписок із історій хвороб, вона лікується тривалий час, у тому числі і стаціонарно. Згідно із копіями платіжних документів — чеків на придбання ліків, квитків на залізничний транспорт та квитанцією на благодійні внески, витрати на придбання ліків, складають ___________ гривень __________ копійки.
Згідно з вимогами ст. 180 СК України, батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Відповідно до вимог ст. 183 СК України, частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.
Згідно із вимогами 1 ст. 185 СК України, той з батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, також той з батьків, до кого вимога про стягнення аліментів не була подана, зобов’язаний брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом, тощо).
З наведених норм чинного законодавства України про особисті немайнові і майнові права та обов’язки батьків і дітей, випливає наступне.
Відповідач зобов’язаний утримувати свою дитину до досягнення нею повноліття шляхом сплати аліментів на її утримання у розмірі, визначеному судом, нести додаткові витрати на утримання дитини, у зв’язку з її хворобою. Дитина хворіє на хронічне захворювання, перебуває на диспансерному клінічному обліку, а тому потребує постійних витрат на лікування.
Відповідач жодної участі у додаткових витратах на лікування дитини, які несу я, не бере. З цих підстав вважаю за можливе задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача грошових коштів на відшкодування понесених мною додаткових витрат на лікування неповнолітньої дитини.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 180, 183, 185 СК України, ст.ст. 3, 88, 118, 119 ЦПК України, —
ПРОШУ:
Стягнути із_________ на мою користь додаткові витрати на утримання дитини ____________________, «__»________ ___________р. н., у сумі ____________ грн.
Додатки:
1.Копія позовної заяви;
2. Копія свідоцтва про розірвання шлюбу ;
3.Копія свідоцтва про народження дитини;
4. Копія рішення суду від _ __ _____року;
5.Копія довідки;
6.Копії виписок із історії хвороб;
7.Копії квитанцій за придбання ліків, транспортні витрати і т.д.
Дата Підпис
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.