Немає домовленості щодо утримання дитини
Дата публікації: 06.06.2017
Українським законодавством передбачені випадки, коли батьків можуть зобов’язати сплачувати аліменти на утримання дитини після того, як дитині виповниться 18 років.
У відповідності зі ст. ст. 198 – 199 СК України обов’язок по сплаті аліментів на повнолітню дитину може виникати у випадку коли дитина продовжує навчання (незалежно від форми навчання) і в зв’язку з цим потребує матеріальної допомоги. В такому випадку аліменти стягуються тільки якщо батьки можуть надати таку матеріальну допомогу.
При цьому обов’язок батьків утримувати дитину, яка продовжує навчання після досягнення 18 років, виникає при одночасній наявності наступних фактів:
1) вік дитини повинен перевищувати 18 років, але бути менше 23 років;
2) дитина повинна продовжувати вчитися;
3) дитина повинна потребувати матеріальної допомоги саме у зв’язку з його навчанням на стаціонарі (навчання дитини повинне бути його основним заняттям). У разі якщо дитина навчається заочно, вважається, що він може працювати і в зв’язку з цим права на аліменти у нього немає;
4) наявність у батьків матеріальних можливостей надати таку допомогу (тобто батьки повинні бути працездатними і мати дохід, який би дозволив утримувати себе і свого повнолітню дитину).
Якщо всі вищеперелічені факти у вашій ситуації мають місце бути, тоді подача позовної заяви про стягнення аліментів має сенс.
Слід врахувати, що рішення суду, за яким на користь дитини стягувалися аліменти до досягнення нею 18 років, не дає права на стягнення аліментів після досягнення дитиною вищевказаного віку. Це означає, що якщо дитина потребує аліменти після 18 років, то судом повинно бути винесено нове судове рішення про продовження терміну стягнення аліментів на дитину.
Отже, право на утримання виникає за умови продовження навчання. Закон не передбачає жодних особливостей залежно від форми навчання (денна, вечірня, заочна тощо). Тому можна зробити висновок, що право на утримання виникає за умови продовження навчання у будь-якій формі.
Однак обов’язок щодо утримання повнолітніх дочки, сина виникає за умови їх потреби у матеріальній допомозі у зв’язку з навчанням. Таким чином, особа не в усіх випадках є обмеженою у зв’язку з навчанням в можливості заробляти кошти для власного забезпечення. Тому в разі спору така потреба має бути встановлена судом. Потреба в матеріальній допомозі має бути пов’язаною з навчанням. Про наявність потреби в матеріальній допомозі можуть свідчити навчання на платній основі, необхідність забезпечення житлом за місцем навчання тощо. Докази на підтвердження зазначеної обставини надаються суду заінтересованою стороною.
Стягнення аліментів у судовому порядку
Позов про стягнення аліментів можуть подати: 1) батько (в тому числі бабуся, дідусь), з яким проживає дитина, що потребує матеріальної допомоги; 2) безпосередньо сама дитина, що потребує матеріальної допомоги (п. 3 ст. 199 СК України).
У позовній заяві обов’язково необхідно обгрунтувати свою вимогу (вказати, в зв’язку з чим дитині необхідні аліменти, їх цільове призначення, розмір аліментів), підтвердити можливість батька-відповідача надавати таку матеріальну допомогу. Згідно зі ст. 119 Цивільного процесуального кодексу України (далі – ЦПК України) позовна заява повинна містити:
• найменування суду;
• повне найменування і поштові адреси позивача і відповідача, їх номери телефонів;
• суть вимог;
• документи, що підтверджують право на витребування аліментів.
До позовної заяви необхідно додати такі документи:
• копію паспорта та ідентифікаційного коду (батька-позивача та дитини);
• копію свідоцтва про народження дитини;
• копію свідоцтва про розірвання шлюбу (якщо позовну заяву подає один з батьків дитини);
• довідку з навчального закладу про те, що дитина перебуває на навчанні;
• довідку про доходи того з батьків, з якого передбачається стягнення аліментів ( в разі наявності)
• довідка про доходи того з батьків, з ким проживає дитина
• довідка про доходи дитини (наприклад, розмір стипендії та інше – в разі наявності)
• копію позовної заяви.
При цьому якщо інформації про доходи відповідача немає, то в судове засідання потрібно подати клопотання про витребування в податковій декларації про доходи відповідача за попередній рік.
Після того як позовна заява буде складено, його потрібно зареєструвати в канцелярії суду загальної юрисдикції.
Крок 1. Реєстрація позовної заяви в суді
Позовна заява про стягнення аліментів необхідно подати в суд загальної юрисдикції (за місцем проживання одного з батьків (позивача) або дитини, на користь якої стягуються аліменти (якщо позовну заяву подає дитина)).
Для реєстрації позовної заяви потрібно пред’явити паспорт.
Після того як заяву буде зареєстровано, необхідно, щоб на копії примірника позивача був проставлений вхідний номер реєстрації.
Крок 2. Розгляд справи в суді
Після реєстрації позовної заяви в суді суд призначає справу до розгляду.
На перше засідання суду з собою необхідно взяти:
• паспорт громадянина України (або будь-який інший документ, що засвідчує особу);
• оригінали документів, що додавалися до позовної заяви.
За результатами розгляду позовної заяви суд виносить рішення або про задоволення позовної заяви (часткового задоволення), або відмовляє у позові.
Крок 3.
Стягнення аліментів в примусовому порядку здійснюється відповідно до Закону «Про виконавче провадження».
Після того як суд винесе рішення, але позивач відмовиться виконати його в добровільному порядку, необхідно звернутися до суду, який виніс рішення, з проханням про видачу виконавчого листа. Після видачі судом виконавчого листа потрібно звернутися із заявою до відділення Державної виконавчої служби за місцем проживання, перебування чи роботи боржника (батька, який не виконує рішення суду) із заявою про стягнення суми аліментів на підставі рішення суду.
У заяві необхідно вказати:
– Найменування органу ДВС, до якого подається заява;
– Відомості про боржника (рахунок, місце роботи або джерело отримання інших доходів, місце його проживання і т. д.);
– Реквізити документа, на якому здійснено виконавчий напис (договір про утримання дитини);
– Відомості про стягувача;
– Дату подання заяви та підпис.
Після цього виконавча служба зобов’язана відкрити виконавче провадження і стягнути з боржника відповідну суму аліментів.
ЗРАЗОК ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ ПРО СТЯГНЕННЯ АЛІМЕНТІВ НА ПОВНОЛІТНЮ ДИТИНУ, ЩО ПРОДОВЖУЄ НАВЧАННЯ
Кремінському районному суду
Луганської області
Позивач: Іванов Іван Іванович,
02.02.2012 р. народження,
іден. код 12345678912
Луганська обл. м. Кремінна вул.(пров)_Леніна, б1_
поштовий індекс 92900 ,
номер засобу зв’язку
Відповідач: Іванов Іван Іванович,
02.02.2012 р. народження
уродженець міста Кремінна, Луганської обл.
іден. код 12345678912
місце роботи,
Луганська обл. м. Кремінна вул.(пров)_Леніна, б1,
поштовий індекс 92900,
номер засобу зв’язку
ПОЗОВНА ЗАЯВА
Про стягнення аліментів на повнолітню дитину (дітей)
З відповідачем у справі я перебуваю (перебувала) у шлюбі зареєстрованому (коли, яким органом реєстрації шлюбу, № актового запису).
Від спільного подружнього життя маємо повнолітню/ніх дитину/дітей: (прізвище, ім’я, по батькові, дата народження), батьком/матір’ю якого у свідоцтві про народження вказано відповідача.
Інших дітей, непрацездатної дружини, батьків відповідач не має (у разі наявності зазначити ПІБ особи, на користь якої провадяться виплати). Стягнень за виконавчими документами з нього не справляється.
Починаючи з (вказати з якого часу навчається) дитина вчиться на стаціонарному відділенні Київського університету культури, на контрактній основі, стипендії не отримує, строк закінчення навчання до (вказати дату)
Утримую дитину лише я на свої кошти та на аліменти,які стягувалися з відповідача за рішенням суду.
Враховуючи досягнення дитиною повноліття, виплата аліментів на її утримання припинена, і враховуючи незначний розмір мого заробітку,кошів на утримання дитини не вистачає.
Згідно з вимогами ст. 199 СК України, якщо повнолітні донька чи син продовжують навчання і у зв’язку із цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов’язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати таку допомогу. Право на утримання припиняється у разі припинення навчання.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 200 СК України, суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дітей з урахуванням обставин, зазначених у ст. 182 цього Кодексу.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 182, 191, 199,200 СК України, –
ПРОШУ:
Стягнути з відповідача (прізвище, ім’я, по батькові, дата народження), уродженця міста______, _____ області, не працює, на мою користь аліменти на утримання повнолітньої дитини (прізвище, ім’я, по батькові, дата народження), в розмірі (вказати частку заробітку платника аліментів, або розмір аліментів у твердій грошовій сумі) щомісячно, починаючи з дня подання позовної заяви та (до закінчення навчання) до досягнення дитиною 23 річного віку.
Додатки:
1. Копія паспорту та ідентифікаційного номеру платника податку позивача – 2 шт.
2. Копії свідоцтва про реєстрацію/розірвання шлюбу – по 2 шт.
3. Копія свідоцтва про народження дитини – 2 шт.
4. Копія паспорту дитини – 2 шт..
5. Копія довідки про навчання – 2 шт.
6.Копія довідки про перебування дитини на утриманні – 2 шт.
7. Копія позовної заяви
дата підпис П.І.П.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.