facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Питання – відповідь: Навчальний заклад вимагає від батьків заяву про те, що під час навчання саме вони несуть відповідальність за дитину. Наскільки правомірна ця вимога?

Дата публікації: 21.09.2022

На запитання відповідає юрист Сумської громадської організації «Північна правозахисна група»  Дмитро Мурач.

На фото: Дмитро Мурач, юрист ГО “Північна правозахисна група”.

Не потребує доказів твердження, що на сьогодні умови проведення освіти для дітей є небезпечними. За даними порталу МОН, 2528 закладів освіти постраждали від бомбардувань та обстрілів, 285 з них зруйновані повністю.

Як реакцію на таку жахливу ситуацію державна влада в особі Прем’єр-міністра України затвердила доручення від 10.06.2022 року № 14529/0/1-22 стосовно створення безпечних умов перебування у закладах освіти дітей, учнів, студентів і працівників з урахуванням збройної агресії російської федерації, що заклали неможливість розпочинати надання освітніх послуг в очному режимі у разі відсутності укриття в закладі освіти.
Державна служба України з надзвичайних ситуацій створила Рекомендації щодо організації  укриття в об’єктах фонду захисних споруд цивільного захисту персоналу та дітей (учнів, студентів) закладів освіти, що визначають стандарти забезпечення шкіл укриттями. Положення зазначених нормативно-правових актів обмежують можливості шкіл щодо проведення занять в очному режимі у разі невідповідності стандартам безпеки.
Тобто задля забезпечення безпеки освітян держава розумно обмежила можливість школам самостійно обирати режим навчання. Подібне рішення є цілком справедливим, адже Міністр внутрішніх справ Денис Монастирський під час наради з міністром освіти Сергієм Шкарлетом, представниками обласних ВЦА та громадських організацій повідомив, що укриттями в Україні забезпечено близько 41% закладів освіти.

Подібне становище є перепоною щодо якісної реалізації освітніх функцій шкіл в Україні. Це, в свою чергу, обумовило появу таких ситуацій, коли заклади освіти вимагають від батьків заяву про те, що під час навчання вони несуть відповідальність за дитину. Та чи є правомірною така вимога?

Відповідно до Положення про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 26.12.2017 року № 1669, керівник закладу освіти є відповідальним за створення безпечних умов освітнього процесу та не дозволяє проведення освітнього процесу за наявності шкідливих та небезпечних умов.

Частина 4 статті 38 Закону України «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 року № 463-IX містить невиключний перелік посадових обов’язків керівника закладу загальної середньої освіти, одним із яких є «створювати в закладі загальної середньої освіти безпечне освітнє середовище, забезпечувати дотримання вимог щодо охорони дитинства, охорони праці, вимог техніки безпеки».

Частиною 2 статті 54 Закону України «Про освіту» від 05.09.2017 року № 2145-VIIIвстановлено, що педагогічні, науково-педагогічні та наукові працівники зокрема зобов’язані захищати здобувачів освіти під час освітнього процесу від будь-яких форм фізичного та психологічного насильства, приниження честі та гідності, дискримінації за будь-якою ознакою, пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю здобувача освіти, запобігати вживанню ними та іншими особами на території закладів освіти алкогольних напоїв, наркотичних засобів, іншим шкідливим звичкам.

До того ж існує і кримінальна відповідність, передбачена статтею 137 Кримінального кодексу України від 05.04.2001 року № 2341-III, за неналежне виконання обов’язків щодо охорони життя та здоров’я дітей.

Отже, незважаючи на визначений у статті 150 Сімейного кодексу України від 10.01.2002 року № 2947-III обов’язок батьків піклуватися про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток разом із забезпеченням здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, навчальний заклад не може зняти з себе відповідальність за дитину під час перебування її в навчальному закладі, оскільки така відповідальність передбачена імперативними нормами законодавства і не може бути скасована шляхом досягнення домовленості із батьками. 

За таких обставин вищезазначена вимога навчального закладу є неправомірною.


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×