Порядок зміни та припинення контракту
Дата публікації: 06.06.2017
Порядок зміни та припинення контракту
Усі умови контракту – і обов’язкові, і додаткові – повинні неодмінно виконуватися. Змінювати їх сторони можуть тільки за взаємною домовленістю. За угодою сторін контракт може бути змінений або доповнений у будь-який час. Зміни оформлюються у вигляді додатку до раніше підписаного контракту або ж контракт оформляється в новій редакції. У додатку зазначається, що сторони дійшли взаємної згоди щодо внесення до контракту відповідних змін. Підписаний сторонами додаток до контракту стає невід’ємною його частиною.
У разі, якщо у зв’язку із зміною істотних умов праці на підприємстві умови праці, на які погодився працівник, підписуючи контракт, змінилися, а працівник не погоджується на продовження роботи в нових умовах (на підписання відповідних змін до контракту), трудовий договір з ним припиняється за пунктом 6 статті 36 КЗпП.
Контракт може бути припинено або розірвано:
на загальних підставах як строковий трудовий договір;
на підставах, передбачених самим контрактом.
Додаткові підстави розірвання контракту в одних випадках можуть бути обумовлені специфікою діяльності підприємства, в інших – особливостями виконуваної працівником роботи. Наприклад у контракті з викладачами підставою його розірвання може бути вказано невиконання навчальних планів, у контракті з керівниками підприємств, що перебувають в державній власності, – невиконання встановлених показників ефективності використання державного майна і прибутку. На багатьох підприємствах серед підстав розірвання контракту вказують розголошення комерційної (банківської) таємниці, фінансових відомостей та конфіденційної інформації, перелік яких обов’язково повинен міститися в контракті або додатку до нього.
У разі розірвання контракту з ініціативи роботодавця з підстав, встановлених у контракті, але не передбачених чинним законодавством, звільнення провадиться за пунктом 8 статті 36 КЗпП з урахуванням гарантій, встановлених чинним законодавством і контрактом.
Розірвання контракту на підставах, передбачених у ньому, а не в законі, допускається тільки в тому разі, якщо такі підстави і порядок звільнення чітко викладені в контракті.
У разі невиконання або неналежного виконання сторонами зобов’язань контракт може бути достроково розірваний однією зі сторін з попередженням другої сторони за два тижні.
Якщо розірвання контракту ініціює працівник (у зв’язку з хворобою, порушенням роботодавцем законодавства про працю або умов контракту тощо), звільнення провадиться згідно зі статтею 39 КЗпП.
Припинення контракту оформляється наказом (розпорядженням) роботодавця про звільнення працівника, якщо звільняється керівник – наказом власника або уповноваженого ним органу.
Контракт повинен передбачати зобов’язання роботодавця щодо компенсації моральної та матеріальної шкоди, заподіяної працівникові у разі дострокового розірвання контракту: працівником – з причин невиконання чи неналежного виконання роботодавцем зобов’язань, передбачених контрактом; роботодавцем – з підстав, не передбачених чинним законодавством та контрактом.
В контракті можуть бути визначені додаткові гарантії працівникові на випадок дострокового припинення контракту з незалежних від нього причин.
За два місяці до закінчення строку дії контракту він може бути продовжений або укладений на новий термін.
При продовженні дії контракту його умови зберігаються на новий строк, а при переукладанні – наново узгоджуються. Продовження строку дії контракту оформляється як додаток до контракту із зазначенням нового строку його дії.
Спори між сторонами контракту вирішуються в установленому законодавством порядку.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.