facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Актуальні програми державної підтримки для малого та середнього бізнесу

Дата публікації: 05.12.2022

Урядові програми та ініціативи з підтримки бізнесу в Україні набули небаченої популярності. Війна, як не дивно, певною мірою підвищила довіру до державних інституцій і збільшила попит на внутрішній продукт. Огляд актуальних програм станом на кінець 2022 року пропонує юристка Коломийської ГО «Трикутник» та ініціативи «Вулик Змістів»* Інна Колесник. 

Інна Колесник – юристка ГО «Трикутник» та ініціативи «Вулик Змістів»  (м. Коломия).

Державний ресурс  Дія. Бізнес пропонує актуальні програми і постійно їх оновлює. Що ж ми маємо з актуального, станом на кінець року? Адже звикли, що бюджетний рік завершується, і разом із ним завершуються й урядові програми. Освоїли кошти — молодці, не встигли — шукайте інше. Грантові програми підтримки, які ви можете знайти через портал єРобота працюють, на щастя, не за таким принципом.
«Проєкт єРобота є довгостроковим. Його реалізація буде продовжена у 2023 році. Він стане важливою частиною відновлення України», — зазначено на цьому порталі. Тому сміло долучайтеся, якщо мали такий намір.

Зараз відкритими до прийняття заявок є наступні грантові програми:

Своя теплиця

Програма грантів на розвиток тепличного господарства. До 7 млн грн за 2 гектари, але не більше від 70% вартості проєкту. Кошти можна витратити на створення тепличного комплексу, закупівлю посівних матеріалів, закупівлю  технічного обладнання. Отримувач гранту зобов’язаний створити від 40 робочих місць.

Новий рівень

Програма грантів для переробних підприємств до 8 млн грн. Кошти на придбання обладнання для створення або збільшення виробничих потужностей переробних підприємств, зокрема виробництва меблів, будматеріалів, одягу, фурнітури, ліній металообробки, аграрної переробки тощо. Мета програми — збільшити частку переробної продукції, зокрема в експорті. Отримувач гранту зобов’язаний створити до 25 робочих місць.

Своя справа

Програма мікрогрантів до 250 тис грн. Розрахована на віх, хто хоче почати чи розвивати свій малий або мікробізнес. Від підприємств для пошиття одягу, СТО, хімчисток до кав’ярень, пекарень, перукарень тощо. Кошти можна витратити на придбання обладнання, закупівлю сировини, сплату оренди, послуги маркетингу та реклами, комерційної концесії, лізингу. Отримувач гранту зобов’язаний створити щонайменше одне робоче місце.

Свій сад

Програма грантів для створення або розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства для висадки та облаштування нового саду, ягіднику, винограднику площею 1-25 га. Гранти надаються на умовах співфінансування — до 400 тис грн за гектар, але не більше від 70% вартості проєкту висадження насаджень. Працевлаштування 6-10 постійних та 125-425 сезонних працівників, залежно від культури та площі насаджень.

ІТ-стартап

Гранти до 3,5 млн грн. Грант можна витратити на зарплату працівників, оплату консультаційних послуг, купівлю обладнання, науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи, маркетинг. Мета програми — створення нових компаній та робочих місць у сфері високих технологій, а також збільшення ІТ-експорту. Отримувач гранту зобов’язаний створити від 3 робочих місць в залежності від етапу життєвого циклу стартапу.

Старт в ІТ

Грант для отримання професії у сфері ІТ. Кошти на навчання в сертифікованих школах зможуть отримати українці, які не здобували формальну освіту та не мають кваліфікації/досвіду в галузі ІТ.

Останні дві грантові програми — на стадії розробки, подати заявку на їх отримання наразі ще не можна.

Всі перераховані вище програми врегульовані положеннями порядку їх надання, які затверджені Постановою КМ України №738 від 21.06.2022 року «Деякі питання надання грантів бізнесу».  

Що буде з вашою заявкою

Після того, як ви вивчите всі нюанси щодо заповнення заявки та оформлення бізннес-плану (а це — найважливіша стадія), підпишите і подасте пакет документів на затвердження, він потрапить до двох установ, що уповноважені вирішувати питання надання державних грантів підприємцям в Україні. Це — Ощадбанк та Державний центр зайнятості.
Перевірятимуть вашу ділову репутацію та платоспроможність, наявність заборгованостей зі сплати податків чи штрафів, далі -— економічні складову вашого бізнесу (бізнес-план), а саме його реальність і обґрунтованість.
За результатами перевірки експерти виставляють певні бали — чим вони вищі, тим вища ймовірність позитивного рішення.
У разі такої відповіді ви берете на себе зобов’язання вести бізнес саме в такому розрізі, як це задекларовано у вашій грантовій заявці, створюєте ту кількість робочих місць, що передбачена, закуповуєте через Ощадбанк те обладнання, що передбачили і основне — сплачуєте податки вчасно і в повному обсязі. У разі несплати податків чи невиконання умов проєкту, прийдеться повернути грантові кошти.

Додаткові пропозиції

Крім грантових програм, держава пропонує бізнесу кредити під назвою 5-7-9%. Станом на кінець року, 9 банків долучені до цієї програми підтримки. Вони пропонують різні кредитні продукти: кредитні лінії, інвестиційні кредити, поповнення обігових коштів тощо. Найлегший пошук всіх доступних кредитних пропозицій — через портал Дія.Бізнес-Маркетплейс фінансових можливостей для бізнесу.

Є також лізингові програми підтримки, які дофінансовує держава, тому вони мають привабливі знижені ставки.

Успішно діє й інша державна програма підтримки — Компенсація за працевлаштування ВПО.

Компенсація роботодавцю витрат на оплату праці за кожну працевлаштовану особу з числа внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету. Подати заяву на отримання компенсації може суб’єкт господарювання, який працевлаштував внутрішньо переміщену особу із заробітною платою не менше мінімальної, подав всю належну податкову звітність та сплатив необхідні платежі, а також не є неприбутковою організацією.

Крім того, користується попитом і досі є актуальною державна програма підтримки релокації бізнесу, про яку ми писали раніше.

*«Вулик Змістів»  соціальна ініціатива, яка згуртувала активістів для допомоги під час війни, зокрема через поселення переселенців у громадах та надання їм допомоги різного спрямування. Ініціатива впроваджується за підтримки Мережі правового розвитку.

Отримати безоплатну правову допомогу можна, зателефонувавши на гарячу лінію «Вулика Змістів»:+38 (099) 088-91-98.

Онлайн консультації юристів Мережі правового розвитку – за посиланням.


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×