Визнання права власності в порядку спадкування
Дата публікації: 06.06.2017
Визнання права власності в порядку спадкування
Досить часто трапляється так, що під час спадкування люди стикаються з проблемою, коли спадкодавець не встиг зареєструвати своє майно, оформити документи, оформити спадщину або втратив документи, трапляється й так, що інші спадкоємці викрадають документи. Спадкоємець не може отримати свідоцтво про право на спадщину, оскільки нотаріус йому відмовляє через відсутність документів. Що робити в такому випадку?
Людина може звернутися до суду із заявою про визнання права власності в порядку спадкування.
Для звернення до суду потрібно підготувати усі документи, що доводять факт перебування майна у власності спадкодавця, такими документами можуть бути: довідка сільської ради про те, що спадкодавець дійсно проживав у вказаному житлі протягом певного періоду чи користувався земельною ділянкою; договір оренди землі (паю); копія свідоцтва про право власності на житло (гараж, транспортний засіб), посвідчена БТІ тощо. Окрім того, бажано отримати письмову відмову нотаріуса в оформленні права власності із зазначенням підстави такої відмови.
Заяву в суд потрібно подавати за місцем знаходження майна, третьою особою в такій справі буде нотаріус. Не забудьте сплатити судовий збір.
Зразок
Найменування суду
ПОЗИВАЧ: ПІБ,
адреса:
номер засобу зв’язку:
ВІДПОВІДАЧ:Сільська рада,
адреса:
номер засобу зв’язку:
ТРЕТЯ ОСОБА,
ЯКА НЕ ЗАЯВЛЯЄ
САМОСТІЙНИХ
ВИМОГ: Державна нотаріальна контора,
адреса:
номер засобу зв’язку:
Ціна позову
ПОЗОВНА ЗАЯВА
/про визнання права власності в порядку спадкування /
15.05.2004 року померла моя мама ПІБ (Копія свідоцтва про смерть додається). Я є єдиним спадкоємцем після її смерті.
У власності моєї матері перебував будинок загальною площею 54 м. кв. з господарськими будівлями, розташованими за адресою: АДРЕСА.
Я звернулась в державну нотаріальну контору, проте отримала відмову (Копія додається) у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки відсутній правовстановлюючий документ на вищезазначене нерухоме майно.
Справа в тому, що я втратила правовстановлюючі документи на житло, що перебувало у власності матері ПІБ.
Факт того, що зазначене житло належало моїй матері, підтверджується довідкою з Погосподарської книги № 1 сільської ради, в якій зазначено, що житловий будинок загальною площею 54 м. кв. з господарськими будівлями, розташованими за адресою: АДРЕСА, побудовано матір’ю ПІБ та протягом часу експлуатації використовувалось для проживання її та членів її сім’ї.
Відповідно до ст. 392 ЦК України, власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ст. 1216 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Статтею 1217 Цивільного кодексу України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Статтею 1218 Цивільного кодексу України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1296 Цивільного кодексу України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
З наведених норм чинного законодавства України та фактичних обставин справи випливає наступне.
Позивач, є спадкоємцем за законом житлового будинку загальною площею 54 м. кв. з господарськими будівлями, розташованими за адресою: Адреса.
Відповідно до ст. 3 Цивільного процесуального кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України визначено, що одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.
Відповідно до роз’яснень, даних в пункті 23 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30.05.2008 року, у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 16, 1223, 1261, України, ст.ст. 1, 3, 4, 118, 119 ЦПК України, –
ПРОШУ
Визнати за ПІБ (позивача) в порядку спадкування за законом після смерті ПІБ (спадкодавця), яка померла 15.05.2004, право власності на житловий будинок № 2 за адресою: АДРЕСА.
Додатки
- Квитанція про сплату судового збору
- Копія паспорта позивача – 3 екз.
- Копія довідки про присвоєння ідентифікаційного коду позивача – 3 екз.
- Копія свідоцтва про смерть – 3екз.
- Копія відмови нотаріуса – 3 екз.
- Копія довідки з по господарської книги
ДАТА ПІДПИС
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.