Перелік документів для договору дарування
Дата публікації: 04.07.2017
Документи для оформлення договору дарування
- Свідоцтво на право власності.
- Оцінка об’єкта нерухомості (у разі, якщо передбачена сплата податку).
- Довідка (форма 1) про зареєстрованих на даній житлоплощі людей.
- Згода чоловіка (дружини) на проведення угоди (якщо нерухомість була придбана в шлюбі).
- Дозвіл органу опіки та піклування в разі, якщо обдарований не досяг 18 років або в квартирі прописані діти.
Ціна договору дарування
Вартість буде залежати від того, хто і кому дарує нерухомість. Подарувати можна родичу, будь-якому знайомому або іноземцю. У кожному разі діють різні податки і збори. Розглянемо кожен з випадків.
Дарування родичу
При даруванні родичу першого ступеня споріднення податок платити не потрібно. Перша ступінь споріднення це — діти, батьки, подружжя. Також в цьому випадку не потрібно проводити оцінку нерухомості перед проведенням операції.
Вартість договору дарування в цьому випадку мінімальна. Єдина стаття витрат — це оплата послуг нотаріуса.
Дарування сторонньому
Якщо обдарований не є родичем першого ступеня споріднення, то він повинен сплатити податок 5% і військовий збір 1,5%.
В цьому випадку потрібно провести оцінку об’єкта нерухомості перед проведенням операції, а також оплатити послуги нотаріуса. Оцінка нерухомості коштує понад 1 тисячі гривень.
Дарування іноземцю
Якщо нерезидент дарує нерухомість громадянину України або навпаки, то обдарований повинен сплатити податок 18% і військовий збір 1,5%.
Родинний зв’язок при цьому значення не має.
Також необхідно зробити оцінку і оплатити послуги нотаріуса.
Загальна вартість договору дарування
Загальна вартість послуг нотаріуса та всіх податків при договорі дарування на 2018 рік складається з таких платежів:
Оцінка нерухомості до 1000 гривень (не потрібна в разі дарування близькому родичу).
Держмито, в розмірі 1% від вартості нерухомого майна.
Складання дарчої. На розсуд нотаріуса. Від 2500 гривень.
Якщо даруєте сторонньому або далекому родичу, то додатково 5% і 1.5% військовий збір від оцінки нерухомості.
Якщо дарує нерезидент громадянину України (або громадянин України нерезиденту), то потрібно сплатити податок 18% і військовий збір 1.5% від суми оцінки.
Як приймається подарунок при дарчих
Після оформлення договору дарування дар переходить в право власності до обдарованого з моменту його прийняття, тобто якщо ви подарували квартиру або будинок по дарчим, то подарунок відразу стає власністю одержувача. Як тільки ви подарували нерухомість вона вже не ваша, а нового власника.
Якщо ви даруєте будинок, то разом з будинком переходить у володіння до нового власника і ділянка землі, де він знаходиться. Це положення прописано в 120 статті Земельного кодексу України.
Коли не можна оформити дарування
Власник неповнолітній
Бувають випадки, коли власник нерухомості або один з його співвласників — неповнолітній. До досягнення 18-річного віку дитина самостійно не може розпоряджатися нерухомістю, за нього це роблять батьки або опікуни.
Однак, згідно зі статтею 720 Цивільного кодексу України, батькам, усиновителям або опікунам заборонено дарувати майно, яке належить дітям. Значить, не можуть оформити дарування діти до 18 років.
Борги і арешт
Якщо на вашу квартиру або будинок накладено арешт за борги або не виплачені кредит в банку, то оформити договір дарування нотаріус не зможе. Договір може бути оформлений тільки за письмової згоди кредитора або податкових органів. В іншому випадку нотаріус відмовить в оформленні.
Немає згоди всіх власників
Ви не можете подарувати частину своєї квартири, якщо другий власник не дає згоду на цю дію. Щоб подарувати свою частку квартири або будинку потрібна письмова і нотаріально завірена згода інших власників нерухомості. Тільки в цьому випадку можливо оформити договір дарування на сторонню людину. Якщо даруєте другому власнику квартири свою частину, то згода не потрібна, просто оформляєте договір дарування у нотаріуса.
Як подарувати квартиру з прописаними в ній людьми
Буває, що в квартирі, яку дарують, окрім власника прописані сторонні люди. Ця обставина не впливає на укладання договору дарування. Однак, все що буде в подальшому відбуватиметься з цими людьми, потрібно відобразити в договорі.
За обопільною згодою сторін можна записати в договорі, що обдаровуваний здійснить в майбутньому будь-які майнові дії щодо прописаних людей. Це може бути виплата грошей, право довічного користування одній з кімнат в квартирі або всією квартирою, передача будь-якого іншого майна у власність, і так далі.
Якщо в квартирі прописаний неповнолітній, який не є співвласником нерухомості, то перед проведенням операції потрібно отримати дозвіл органу опіки та піклування.
Які «мінуси» має договір дарування
Перший мінус — після оформлення договору дарування дарувальник може подати в суд на його розірвання, мотивуючи це наступним:
Йому погрожували і він підписав договір під примусом.
Проти нього або членів його сім’ї було скоєно злочин з боку обдаровуваного.
Оформлення договору не було безоплатною угодою, а був факт передачі грошей.
Обдаровуваний створює загрозу знищення або пошкодження подарунка, який має культурну, історичну або іншу не майнову цінність для дарувальника.
Дарувальник був обманутий або введений в оману щодо юридичних наслідків, які тягне за собою підписання договору. Це одна з найчастіших причин для розірвання договору дарування.
Другий мінус — якщо договір дарування укладається між сторонніми людьми, а не родичами першого ступеня споріднення, то обдарований повинен заплатити податок в розмірі 5% і військовий збір 1,5%.
Необхідні документи для нотаріального посвідчення укладення договору дарування (квартири, будинку, нежитлового приміщення) для фізичних осіб:
1) паспорти й ідентифікаційні номери сторін (якщо представник сторони діє за дорученням
– надання доручення);
2) документ, що підтверджує право власності (свідоцтво про право власності, свідоцтво про право на спадщину, договори купівлі-продажу/дарування/міни, довічного
утримання та інші);
3) довідка-характеристика міського бюро технічної інвентаризації (або Витяг з реєстру права власності);
4) технічний паспорт;
5) довідка про склад сімї або будинкова книга (при відчуженні житлової нерухомості);
6) якщо неповнолітній (малолітній) зареєстрований (прописаний) у відчужуваній житловій
квартирі або будинку необхідна згода органу опіки й піклування на здійснення даної угоди;
7) дозвіл органу опіки й піклування (для оформлення відчуження або придбання від імені, на ім’я неповнолітнього в тому випадку, коли він є співвласником нерухомого майна або нерухомість буде здобуватися на його ім’я); свідоцтво про народження.
8) Якщо нерухоме майно було придбане в шлюбі, в обов’язковому порядку потрібна згода подружжя на укладення договору.
УВАГА!!!
Вичерпний перелік документів для укладення договору дарування може надати лише нотаріус, що здійснюватиме оформлення договору.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.