Коли в спадщину отримуєш майно без оригіналів правовстановлюючих документів
Дата публікації: 24.08.2017
До Ковельського офісу Мережі правового розвитку при ГО «Центр зростання громад» звернулася Ганна Ковальчук*. В січні 2016 року помер її батько. Після його смерті відкрилися спадщина: будинок та земельна ділянка. Проте виявилось, що оригінали правовстановлюючих документів на майно були втрачені, що й змусило жінку іти за допомогою до юристів.
Ще за життя Семен Ковальчук* склав заповіт, в якому розпорядився все належне йому майно залишити дочці Ганні. Дружина та двоє інших дітей від своєї частки відмовились, про що й написали згодом відповідні заяви в нотаріуса.
Для прийняття спадщини, згідно Цивільного кодексу України, спадкоємці мають шість місяців, щоб звернутись із заявою до державного або приватного нотаріуса про її прийняття. Так вчинила і Ганна Ковальчук. Зібравши усі документи по спадщині, які мала, жінка пішла до Ковельської державної нотаріальної контори. Однак, оформити спадщину їй не вдалось. Державний нотаріус переглянув документи і повідомив, що видати свідоцтво про право на спадщину не зможе. Причина – відсутні оригінали правовстановлюючих документів на будинок та землю, а саме: свідоцтво про право власності на житловий будинок та державний акт на право приватної власності на земельну ділянку.
Знайомі порекомендували Ганні за порадою звернутись до юристів Ковельського офісу Мережі правового розвитку при ГО «Центр зростання громад».
Голова організації Надія Клімук уважно вивчила всі документи, які принесла з собою жінка та підготувала позовну заяву до суду про визнання права власності на спадкове майно.
Хоч оригінали правовстановлюючих документів на будинок та земельну ділянку були втрачені, право власності спадкодавця підтверджувались іншими документами у справі. Зокрема, право власності на будинок підтверджували:
- копія свідоцтва про право на нерухоме майно;
- копія Витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно;
- виписка з погосподарської книги сільської ради;
- технічний паспорт на будинок, складений Волинським обласним бюром технічної інвентаризації;
- відомості з Реєстру прав власності на нерухоме майно, з якого слідує, що спірний будинок дійсно зареєстрований за померлим.
Право власності спадкодавця на земельну ділянку підтверджували:
- копія державного акту на право приватної власності на землю;
- довідка сільської ради, з якої слідувало, що померлий дійсно приватизував спірну земельну ділянку.
Рішенням Ковельського міськрайонного суду Волинської області позов задоволено повністю та визнано за Ковальчук Ганною право власності на спадкове майно, що залишилося після смерті батька. Тепер, прийнявши спадщину, жінка може без проблем виготовити на себе усі необхідні правовстановлюючі документи.
*Ім’я змінено з етичних міркувань.
Автор: проектний менеджер ГО «Центр зростання громад» Неля Чеханюк
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.