Питання — відповідь: Як дізнатися, чи є у людини борги в Україні, щоб уникнути проблем при перетині кордону
Дата публікації: 17.08.2023
Пан Андрій із с. Банилів Чернівецької області звернувся до Вижницької ГО «Комітет виборців» із таким запитанням: як перевірити, чи можна людині виїжджати за кордон, чи немає у неї на це заборони через борги в Україні? Відповідає юристка організації Валентина Ткач.
Згідно з Законом України «Про виконавче провадження», виконавець має право звернутися до суду за тимчасовим обмеженням права на виїзд боржника за межі країни у разі, якщо той ухиляється від виконання зобов’язань протягом тривалого часу.
Також за наявності заборгованості зі сплати аліментів за чотири місяці може бути встановлене тимчасове обмеження права на виїзд за межі України — до погашення заборгованості в повному обсязі. Однак, якщо аліменти сплачуються на утримання дитини з особливими потребами, то тимчасове обмеження може бути встановлене за наявності заборгованості лише за три місяці.
Інформацію про наявність виконавчого провадження можна перевірити на наступних ресурсах:
- у Єдиному реєстрі боржників;
- в Автоматизованій системі виконавчого провадження;
- завантаживши на свій мобільний пристрій Дію — розроблений Мінцифри електронний сервіс державних послуг із цифровими документами та Єдиним порталом державних послуг.
Додатковим джерелом для перевірки інформації чи тимчасово обмеженого виїзду за межі України особи, є сайт Адміністрації Державної прикордонної служби України.
Якщо пошук показав, що людині перетинати кордон не дозволено, вона повинна буде сплатити борг, звернувшись до органу державної виконавчої служби, в якому знаходиться виконавче провадження, або до приватного виконавця, який здійснює примусове виконання рішення. Це робиться для закінчення виконавчого провадження, виключення відомостей з Єдиного реєстру боржників та для скасування інших вжитих виконавцем заходів щодо виконання рішення: вилучення уповноваженим органом Державної прикордонної служби України інформації з бази даних (зняття з контролю).
Крім того, якщо тимчасове обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України було встановлено ухвалою суду, згідно з статтею 441 Цивільного процесуального кодексу України суд може скасувати тимчасове обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України за вмотивованою заявою боржника.
Суд розглядає таку заяву в судовому засіданні з повідомленням сторін та інших зацікавлений осіб за обов’язкової участі державного (приватного) виконавця.
Якщо суд заяву задовольнить, уповноважений орган Державної прикордонної служби України вилучає з бази даних відомості про особу на підставі отриманої засвідченої судом копії судового рішення про скасування тимчасового обмеження особи у праві виїзду з України, що набрало законної сили та має відповідну відмітку про дату набрання законної сили.
Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving та LegalEmpowermentFund (програма FundforGlobalHumanRights) та Мережі правового розвитку. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку» і не обов’язково відображає погляди попередньо згаданих організацій.
P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.
ВИ МОЖЕТЕ НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ |
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.