Дружина не сплачуватиме борги за кредитом, який чоловік взяв без її відома
Дата публікації: 05.11.2023
До юристів ГО «Молодіжний ініціативний центр» мешканка міста Червоноград Львівської області звернулася з проханням допомогти розвʼязати кредитну проблему. І хоча «винуватцем» і кредиту, і боргу за ним був її екс-чоловік, погасити заборгованість зобоввʼзали саме колишню дружину…
Під час консультації, як надав пані Тамарі* юрист «Молодіжного ініціативного центру» Андрій Мицак, жінка розповіла, що колишній чоловік уклав той злощасний кредитний договір 2021 року. Тоді подружжя ще перебувало у шлюбі. Позику в мікрофінансовій організації чоловік оформив онлайн, і що найважливіше — без її відома.
Про те, що такий кредит існує, жінка дізналася вже після розлучення, коли фінансова організація почала телефонувати їй і розповідати про не оплачену вчасно позику. Як виявилося, сума кредиту становила 2 тис грн, але фінансова установа нарахувала відсотки за кредит, і загальна сума зросла до понад 13 тис грн.
Потім договір кредиту організація-позичальниця передала колекторам, які продовжили «штурмувати» дзвінками і пані Тетяну, і її родичів. Аргументи жінки, що такого кредиту вона не оформлювала, з чоловіком вже розлучилася і не спілкується, не діяли.
Зрештою фінансова організація звернулася до приватного нотаріуса, щоб той наклав арешт на рахунки пані Тамари, оскільки під час підписання кредиту екс-чоловік вказав саме її паспортні дані.
У грудні 2021 року приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу видав виконавчий напис про стягнення з пані Тамари грошових коштів за кредитним договором.
У квітні 2022 року державний виконавець Червоноградського відділу державної виконавчої служби у Червоноградському районні Львівської області міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) виніс постанову про відкриття виконавчого провадження, і на банківські рахунки жінки наклали арешт — за виконавчим написом нотаріуса.
Оцінивши ситуацію, Андрій Мицак запропонував клієнтці звернутися до партнерів організації — Червоноградського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги — для отримання вторинної правової допомоги, оскільки її питання можна було вирішити тільки в судовому порядку.
– Арешт було накладено без рішення суду, а приватним нотаріусом. Тому ми і звернулися до суду, щоб зняти цей арешт, оскільки такі дії були незаконними. Нотаріус при вчиненні виконавчого напису не врахував, що правова норма, яка дозволяла нотаріусам вчиняти виконавчі написи за кредитними договорами, що нотаріально не посвідчені, втратила чинність, — розяснює Андрій Мицак. — Цим нотаріус порушив положення Закону України «Про нотаріат» та Переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 червня 1999 року № 1172.
В результаті наприкінці вересня Червоноградський міський суд Львівської області виніс рішення визнати виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом, таким, що не підлягає виконанню.
Отже, пані Тамара не оплачуватиме боргів, які були «приписані» їй незаконно.
Правова база, якою керувався юрист
Відповідно до ст.87 Закону України «Про нотаріат», для стягнення грошових сум або витребування від боржника майна нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість. Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Статтею 88 Закону України «Про нотаріат» визначено умови вчинення виконавчих написів. Відповідно до приписів цієї статті Закону, нотаріус вчиняє виконавчі написи, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем та за умови що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років, а у відносинах між підприємствами, установами та організаціями не більше одного року.
Відповідно до п.п.3.2, 3.5 пункту 3 Глави 16 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій, безспірність заборгованості підтверджують документи, передбачені Переліком документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.1999 року № 1172.
Згідно з п. 2 Переліку (зі змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 року № 662 «Про внесення змін до переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів»), для одержання виконавчого напису по кредитним договорам, за якими боржниками допущено прострочення платежів за зобов`язаннями подається:
а) оригінал кредитного договору;
б) засвідчена стягувачем виписка з рахунку боржника із зазначенням суми заборгованості та строків її погашення з відміткою стягувача про непогашення заборгованості.
Відповідно до ст. 124 Конституції України,ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2017 року у справі № 826/20084/14, залишеною без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 01 листопада 2017 року, постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 листопада 2016 року скасовано. Визнано незаконною та нечинною Постанову Кабінету Міністрів України № 662 від 26 листопада 2014 року «Про внесення змін до переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів», у тому числі в частині доповнення переліку після розділу «Стягнення заборгованості за нотаріально посвідченими договорами» новим розділом такого змісту: «Стягнення заборгованості з підстав, що випливають з кредитних відносин». Кредитні договори, за якими боржниками допущено прострочення платежів за зобов`язаннями.
Для одержання виконавчого напису додаються:
а) оригінал кредитного договору;
б) засвідчена стягувачем виписка з рахунка боржника із зазначенням суми заборгованості та строків її погашення з відміткою стягувача про непогашення заборгованості».
Постанова набрала законної сили з моменту проголошення.
Тобто на момент вчинення оскаржуваного виконавчого напису було скасовано норму, яка дозволяла нотаріусам вчиняти виконавчі написи за кредитними договорами, що нотаріально не посвідчені, чим порушено положення Закону України «Про нотаріат» та Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 червня 1999 року № 1172.
* Імʼя змінено з етичних міркувань.
Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».
P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.
ВИ МОЖЕТЕ НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ |
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.