facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Вагітні зможуть самі обирати час декретної відпустки

Дата публікації: 13.11.2023

В Україні змінили правила щодо оформлення відпустки у зв’язку з вагітністю. Відтепер жінка сама вирішуватиме, до якого терміну їй працювати, а частину допологової відпустки зможе використати, коли вже народить. Консультацію на актуальну тему підготувала юристка Білоцерківської громадської організації «Правова єдність» Людмила Власенко.

Людмила Власенко,
юристка ГО «Правова єдність».

Верховна Рада 29 липня 2023 року прийняла Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей використання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами”, згідно з яким вагітна жінка має право розпочати декретну відпустку пізніше. Нині він реалізовуватиметься на практиці відповідно до виданого наказу Міністерства охорони здоров’я (МОЗ), який пройшов державну реєстрацію та набрав чинності.

Отже, вагітні за власним бажанням можуть розпочати декретну
відпустку пізніше 30 тижня вагітності. Для цього достатньо подати заяву на імʼя лікаря, який веде вагітність.

Жінка зможе на власний розсуд після 30 тижня вагітності визначити дату початку відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. Якщо вона хоче розпочати відпустку з 30 тижнів вагітності, їй нічого додатково робити не потрібно — за замовчуванням медичний висновок тимчасової непрацездатності буде сформовано з 30 тижня вагітності.

Якщо жінка хоче продовжувати працювати й після 30-го тижня, для цього потрібно:

  • подати заяву лікарю, який веде її вагітність, де вказати дату, з якої має бути сформовано медичний висновок про тимчасову непрацездатність (МВТН).

Якщо пологи стануться до зазначеної в заяві дати, висновок сформують від дати пологів.

Такий процес не впливатиме на загальну тривалість МВТН і відпустки відповідно. Що зі свого боку не призводитиме до зменшення розміру допомоги з вагітності та пологів.

Зверніть увагу! Стандартний строк МВТН складає 126 календарних днів. Але для жінок, які народили більше, ніж одну дитину, або які мали ускладнені чи передчасні пологи, цей строк продовжується ще на 14 днів.

Жінка може продовжити працювати, а початок допологової відпустки перенести на більш зручний для неї період. Саме тоді і буде сформований медичний висновок про тимчасову непрацездатність і, відповідно, нараховуватимуться соціальні виплати.
Тож, тепер частину допологової відпустки жінка зможе перенести на період після пологів.

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×