«В умовах постійних обстрілів»: донька змогла стати законним опікуном своєї матері
Дата публікації: 30.01.2024
Юристи ГО «Північна правозахисна група» допомогли мешканці прикордонної територіальної громади Сумської області встановити опікунство над матір’ю. Для цього жінці довелося поновити строк звернення до суду і попросити його продовжити термін дії рішення про визнання особи недієздатною.
Пані Світлана*, мешканка прикордонної громади Сумської області, звернулася до «Північної правозахисної групи» з проханням допомогти стати опікуном своєї матері. За обʼєктивних причин вона пропустила строк звернення до суду з клопотанням про визнання її мами недієздатною та призначення її, доньки, опікуном.
– Дуже було складно в умовах постійних обстрілів нашого селища, нерозуміння, як працюють суди в таких умовах, звернутися вчасно з заявою про призначення мене опікуном моєї мами. Її визнали недієздатною на два роки, і цей термін сплинув саме під час активних воєнних дій в нашій області, — пояснила жінка.
Допомогти пані Світлані взялася адвокатка організації Людмила Руденко. Вона роз’яснила, що відповідно до ч. 6 ст. 300 Цивільного процесуального кодексу України, строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років. В умовах воєнного стану цей строк не переглядався, тобто ст. 300 Цивільного процесуального кодексу України є чинною саме в такій редакції.
– Проведений нами аналіз судової практики вказав на неоднозначну позицію судів щодо можливості поновлення строку звернення до суду з заявою про продовження строку дії рішення про визнання особи недієздатною. Одним із дієвих аргументів може бути факт перебування таких осіб в окупації певний час та неможливість доступу до судів внаслідок цього, — коментує Людмила Руденко.
Саме таку аргументацію адвокатка виклала у підготовленому нею клопотанні до суду. В документі містилося прохання продовжити строк дії рішення суду про визнання особи недієздатною та визнати поважними причини, за яких донька пропустила термін звернення до суду.
В результаті суд виніс позитивне рішення по справі, і тепер пані Світлана є законним опікуном своєї матері.
* Імʼя змінено з етиних міркувань.
Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».
P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.
ВИ МОЖЕТЕ НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ |
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.