Бізнес-школа для жінок-переселенок: як відкрити власний бізнес і знову повірити в себе
Дата публікації: 18.02.2024
Навчити жінок вести власну справу — від ідеї до відкриття і вдалого управління. Саме з такою метою в Білій Церкві діяла Бізнес-школа для жінок-ВПО «Твоя нова робота». За рік, що минув після навчання, 25 випускниць проєкту перевчилися на нову професію, 11 успішно працевлаштувалися, 6 започаткували власну справу.
Бізнес-школа для жінок ВПО «Твоя нова робота» (далі — Бізнес-школа) діяла у Білій Церкві з березня по травень 2023 року в рамках Ініціативи з регіонального координаторства*. Випускницями школи стали 53 жінки. Упродовж трьох місяців вони відвідали 10 занять, які проходили щотижня двома каскадами (по 1,5 місяці кожен), і загалом провели «за партами» 60 навчальних годин.
Учениці опановували знання з права, економіки та податків. А оскільки учасницями проєкту стали жінки, яких війна вимусила покинути рідні домівки, роботу, звичне коло спілкування, важливо було не лише навчити їх основам бізнесу, а й допомогти знову повірити в себе, знайти нові сенси та сили розпочати життя на новому місці. Тому поруч із «діловою» не менш важливою в діяльності школи стала її психологічна складова.
Про результати, виклики та успіхи проєкту ми поговорили з його учасницею, волонтеркою Білоцерківської ГО «Правова єдність» Ольгою Мороз. А також дізналися про враження учениць, якими вони ділилися під час та по завершенню навчання.
– Ольго, розкажіть, яких результатів прагнули організатори Бізнес-школи?
– Метою проєкту було навчити жінок вести бізнес від ідеї — тобто від моменту прийняття рішення про ведення власної справи, реєстрації підприємницької діяльності — до відкриття свого бізнесу, а саме юридичної реєстрації підприємницької діяльності, прорахування бізнес-плану, підбору персоналу чи пошуку приміщення. Жінки спробували себе в якості лідерок, бізнес-леді.
В результаті хтось прийняв рішення, що «бізнес — це не моє». І це теж добре! Адже мати мрію і спробувати її реалізувати — різні речі. Однак ми маємо багато успішних кейсів, і це дуже тішить!
– Чому саме жінок навчали упродовж проєкту?
– З ученицями працювали 4 викладачів-тренерів: юристка, економістка, фахівчиня з податків та психологиня.
Успішний пошук роботи та працевлаштування, отримання гідної оплати праці, на мою думку, неможливі без навичок ефективної самопрезентації, грамотності. Саме тому до каскаду тренінгів був включений тренінг із ділової української, на якому учасниці ознайомилися зі змінами в українському правописі, правилами офіційно-ділового стилю. Також практикували вдалу самопрезентацію, написання грамотного резюме, розглянули правила спілкування з роботодавцями при проходженні співбесіди, дізналися, як краще відповідати на каверзні запитання.
Учасниці дізнавалися про форми підприємницької діяльності, про переваги та ризики кожної та з’ясували, яку краще обрати для малого підприємництва.
Також розібралися, як зрозуміти настрої своєї цільової аудиторії через дослідження потреб ринку, анкетування споживачів, збір зворотного зв’язку.
Розглянули такий ефективний інструмент бізнес-планування як SWOT-аналіз, визначили, як він допомагає проаналізувати сильні та слабкі сторони, можливості та загрози, які мають вплив на власний бізнес.
Вивчали ціноутворення, портрет споживача, дізналися про грантові можливості для успішного початку власної справи, та отримали шаблон бізнес-плану для подальшого заповнення під свою власну бізнес-ідею.
Ми зробили все, щоб жінки під час Бізнес-школи надихнулися спілкуванням з іншими однодумцями, мотивуючими зустрічами з успішними жінками громади. Також наші учасниці отримали можливість мати якісний юридичний супровід реєстрації підприємницької діяльності, вчасні правові консультації…
- «Дякуємо за сьогоднішній день! Він пройшов цікаво і з користю для тих, хто планує розпочати власну справу! А яка вона буде — покаже час. В тому, що вона буде, ми вже не сумніваємося. Ми наповнилися не тільки інформацією, але і впевненістю у тому, що у нас все вийде. Для цього потрібно лише почати з позитивного настрою і розуміння, чим саме хочеш займатися! Дякую ще раз!» (Віолетта, переселенка з м. Скадовськ).
– Чи складали ваші учениці «іспити» по завершенню навчання?
-На завершальному тренінгу учасниці презентували свої бізнес-плани. Також великим досягненням школи стало те, що декілька учасниць ще до закінчення проєкту вже започаткували свої власні справи.
Одна з таких — наша випускниця Анна з міста Сєвєвродонецьк. Ще під час занять у Бізнес-школі дівчина відкрила свій інтернет-магазин доглядової косметики, а по завершенню навчання написала бізнес-план, щоб відкрити у Білій Церкві крамничку з доглядової косметики.
«Ця школа стала для мене маленькою сім’єю. Вона надала мені впевненості та рішучості для прийняття певних рішень щодо відкриття власної справи. І також хочу сказати, що ця школа надає потужні знання з написання грантів, що дуже важливо. Під час навчання у мене виникла ідея відкрити магазин доглядової косметики для жінок. І я вже працюю онлайн через соцмережі та платформу Маркетплейс. По завершенню навчання я написала бізнес-план і вже готова подаватися на грант із залучення коштів на відкриття власної справи офлайн – тут, у місті Біла Церква – крамнички з доглядової косметики» (Анна, переселенка з м. Сєвєродонецьк).
Чи не кожна з випускниць відмітила те, що саме участь у цьому проєкті допомогла інтегруватися в новому місті, повірити в себе, свої можливості, надихнула на втілення ідей.
На сьогодні вже 6 учениць Бізнес-школи відкрили власний бізнес (перукарня, масажний кабінет, консалтингові послуги, роздрібна торгівля).
- «Ця школа дала мені впевненість у собі. Паралельно я пішла навчатися на курси масажу, але після закінчення курсів все не могла наважитися почати працювати, постійно відкладала, шукала відмовки для себе, були сумніви та страхи. А саме під час навчання у бізнес-школі з’явилася та впевненість, якої мені не вистачало. Наразі я вже орендувала кабінет і навіть маю вже невеличку базу клієнтів». (Ольга, переселенка з м. Севєродонецьк).
– Чи виникали під час навчання труднощі, повʼязані з тим, що всі учениці були саме переміщеними? Маю на увазі їхній психологічний стан, необхідність починати все майже з нуля…
– Так, всі залучені учасниці — вимушено переміщені, тому дуже важливо було спочатку провести тренінги для згуртованості, для зняття психоемоційної напруги. Для цього ми залучили кваліфіковану психологиню, яка за допомогою різноманітних вправ, пропрацювань емоцій допомогла дівчатам. Оскільки емоційний інтелект, стресостійкість, управління власними емоціями, впевненість у досягнення цілей — це той фундамент, який допомагає в пошуках роботи, формулюванні власних життєвих цілей, фокусуванні під час вибору ідеї для відкриття власного бізнесу.
Після цих тренінгів майже всі учасниці стверджували, що їхній психоемоційний стан покращився, з’явилася впевненість у собі, у своїх силах.
- «Коли почалась війна, я здалася… Бо не знала, з чого почати в новому місті. Але, так вийшло, що майже одразу після переїзду я потрапила в бізнес-школу, і саме це дало мені наче поштовх жити далі. Дякую за відповіді на питання! Ви навіть не уявляєте, наскільки ви нам допомогаєте бути сильними і впевненими. Кожну неділю я чекаю, бо знаю, що пізнаю себе і здобуду нові знання!» (Тетяна, переселенка з м. Бердянськ).
Особисто я під час неформального спілкування з учасницями дізналася, що завдяки заняттям дуже багато з них знайшли у школі друзів. І це дуже важливо для адаптації в новій громаді, оскільки майже ніхто з жінок по приїзду не мав друзів, і колом спілкування була лише родина.
Дівчата і зараз продовжують підтримувати одна одну. Створили онлайн-групу, спілкуються, діляться інформацією про вакансії.
- «Дякую школі за те, що ви нас об’єднуєте. Це дало розуміння, що ми не самі, що у нас є можливість зустріти нових друзів. У цій школі я здобула і нові знання, і знайшла друзів» (Інна, переселенка з м. Бахмут).
- «Дякую школі за нові знання і позитивні емоції. Я вдячна долі, що потрапила сюди, познайомилася з цікавими людьми, зарядилася від людей, які на моїх очах змінюються, у них з’являються ідеї. І я буду також розвиватися!» (Олена, переселенка з м. Щастя).
- «Можу з упевненістю сказати: я щаслива, що потрапила сюди і познайомилася з прекрасними людьми. Дякую спікерам за добрі серця і віру в кожну з нас» (Альона, переселенка з м. Енергодар).
Приємно, що у своїх відгуках випускниці зазначили, що структура навчання була дуже грамотно сформована, дякували за комфортну дружню атмосферу та емоційне наповнення курсу.
- «Коли є підтримка таких людей (спікерів та організаторів – ред.), тоді взагалі не страшно дивитися у своє майбутнє в новому місті! Дякую вам за цю підтримку! Ми її відчували весь час» (Віолетта, переселенка з м. Скадовськ).
- «Щиро вдячна вам за інформацію, за чудове викладання, за спілкування та допомогу! З нетерпінням чекала на дні навчання! Успіхів та процвітання вам!» (Мілана, переселенка з м. Мелітополь).
- «Ваше вміння перетворювати складне на доступне вражає! Дякую за цей день! Він, як завершальний етап цього проєкту, був наповнений важливою і корисною інформацією. Вірю, що ми зможемо довести до логічного результату наші ідеї! Ще раз дякую нашим організаторам за підтримку, і, звісно, спікерам за виділений час і ті знання, що ви вкладаєте в нас» (Віолетта, переселенка з м. Скадовськ).
Тож, ми щасливі від того, що участь у проєкті допомогла жінкам повірити в себе, надихнула на втілення ідей та надала впевненості в тому, що вони дійсно зможуть започаткувати свій бізнес.
Наша громада поповнилась новими бізнес-ідеями та новими підприємцями.
– Чи плануєте ви продовжувати досвід такого бізнес-навчання, зокрема для вимушено переселених жінок?
– Ми мали високий запит на продовження діяльності Бізнес-школи, адже учасниці у своїй спільноті однодумців розповіли про свій успішний і мотивуючий досвід, чим спонукали інших навчитися новому, пройти перекваліфікацію для пошуку роботи чи відкриття власного бізнесу.
Наразі наш проєкт перейшов в іншу ініціативу: ми надаємо супровід ініціативам ВПО та професійні консультації для учасниць та учасників проєкту вже від іншої міжнародної організації.
Зокрема 25 учасниць Бізнес-школи пройшли навчання-перекваліфікацію і мають намір розпочати власну справу, отримавши навички спеціалістів нових професій: бухгалтерки, баристи, кравчині, майстрині з манікюру, водійки, перукарки, екскаваторниці…
11 випускниць проєкту вже знайшли роботу: працюють бухгалтеркою, спеціалисткою з фінансової грамотності, масажисткою, фотографинею, інструкторою з зумби, косметологинею, продавчинею в магазині одягу.
Тож, загалом маємо близько 20 історій успіху жінок, які отримали нові можливості.
*Проєкт реалізовувала ГО «Правова Єдність» у партнерстві з КП «Агенція стратегічного розвитку Білої Церкви» та ГО «Сонях» за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving та Legal Empowerment Fund (програма Fund for Global Human Rights) у співпраці з ГС «Мережа правового розвитку».
Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку» і не обов’язково відображає погляди попередньо згаданих організацій.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.