Давайте розглянемо таку ситуацію – певно, найбільш поширену на території України. У брата мого друга (назвемо його Володимиром) вже років 8 є «звичка»: раз на рік він змінює автівку. При цьому купує не нові автомобілі з салону, а такі, що вже були в користуванні. Вся схема полягає в наступному: Володимир купує за 8-10 тисяч доларів б/в автомобіль, трохи його «марафетить», їздить близько року – і за ті ж гроші продає. Але при цьому він не переоформлював авто, а їздив з генеральним дорученням. Так само він поступив і рік тому – купив чергове авто. Але сталася криза, і продати авто за ціною придбання Володимир не зміг. Тому вирішив залишити його собі. Все б нічого, але настав час проходити ТО. Відігнав чоловік свою машину на ліцензоване СТО, де після огляду виявилося, що номери кузова та двигуна «перебиті»: тобто, автомобіль крадений. Зі складнощами Володимир автомобіль з СТО забрав і з великими труднощами продав на запчастини за 3 тисячі доларів. Думаю, не треба пояснювати, що економія на переоформленні авто виявилася набагато меншою, ніж збитки від продажу авто на запчастини. От і виходить, що «Скупий платить двічі».
Далі – про те, які нюанси можуть виникнути при оформленні б/в автомобіля, скільки це може коштувати і що таке довіреність.
Довіреність – це письмове повноваження, що видається однією особою іншій для представництва перед третіми особами. Довіреність може діяти не більше трьох років. Також кількість осіб, яким видається довіреність, не обмежена. Видається довіреність нотаріусом.
Довіреності бувають різними:
• Генеральна – уповноважує на управління та розпорядження майном довірителя, тобто на право зняття та постановки на облік, на право продажу та здачі в оренду.
• Спеціальна – на здійснення юридичних дій у певній сфері, наприклад, на право керування автомобілем.
• Разова – видається на вчинення однієї дії, наприклад, на проходження державного техогляду.
У довіреності на автомобіль повинні бути прописані:
• Серія, номер та дата видачі ПТЗ та реєстраційного документу, а також найменування організації, що його видала,
• Марка, реєстраційний знак, ідентифікаційний номер, рік випуску, номер двигуна та кузова, колір кузова автомобіля.
Також автолюбителям потрібно пам’ятати, що при управлінні автомобілем за дорученням вони повинні мати при собі ще й тимчасовий реєстраційний талон. За його відсутності водій притягується до адміністративної відповідальності (талон необхідно оформити протягом 10 днів після отримання доручення та діє він тільки за наявності техпаспорту автомобіля).
Ризики, які підстерігають автолюбителя, який купив авто за дорученням:
• Стаття 248 Цивільного Кодексу України передбачає право довірителя в будь-який час скасувати видане доручення і передоручити автомобіль іншій особі. Тобто ця інша особа має право забрати ваш автомобіль.
• Якщо юридичний власник машини помер, доручення стає недійсним, а автомобіль переходить до його спадкоємців.
• Якщо щось трапилося з вами, довіреність теж автоматично анулюється.
• У випадку ДТП адміністративну або кримінальну відповідальність несе водій, який перебував за кермом автомашини. Але заяву до суду про відшкодування збитків може бути пред’явлено як винному водієві, так і господареві авто (тому що він є власником джерела підвищеної небезпеки).
• Якщо ви захочете продати автомобіль за дорученням, то видати нове доручення ви маєте право тільки на термін, що залишився до закінчення первинного доручення.
Ще один нюанс: постанова та штраф приходить до людини, яка “довірила” свою машину, тобюто власнику транспортного засобу.
І, звичайно ж, якщо машина крадена, то ви навряд чи знайдете людину, яка продала її вам за дорученням. Але нервів витратите багато, поки доведете, що не ви вкрали автомобіль.
Отже, перш ніж «купувати» авто за довіреністю, шановні автолюбителі, тричі подумайте, чи варті зекономлені гроші ваших нервів.
Автор: Леонід Семененко, юрист Татарбунарського Офісу Мережі правового розвитку Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України».
P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».
Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».