Надавачі безоплатної правової допомоги з трьох областей узгодили протокол перенаправлення
Дата публікації: 12.02.2018
Останнім часом були проведені кілька зустрічей координаційних груп Мережі правового розвитку щодо налагодження взаємодії провайдерів надання безоплатної правової допомоги (БПД) та перенаправлення. Заходи відбулись в рамках проекту «Підвищення доступу до правосуддя вразливих верств населення у громадах Волинської, Харківської та Херсонської областей».
Так, 18 січня 2018 року зустріч координаційної групи відбулась у Харківській області. Вона була присвячена питанням взаємодії провайдерів БПД та перенаправлення на території Чугуївського та Печенізького районів.
Під час зустрічі був укладений Меморандум про спільну діяльність щодо надання безоплатної правової допомоги. Його підписали заступник директора Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Сергій Рогозін, заступник голови ГО «Мережа антикорупційних центрів» Світлана Кужелєва та голова Правління ГО «Чугуївська правозахисна група» Іван Мудраченко.
Крім того, учасники зустрічі ухвалили рішення періодично проводити моніторинг перенаправлення запитувачів БПД до державної системи надання БПД, інших провайдерів БПД та якості надання правових послуг. Також були підготовлені пропозиції до протоколу взаємодії та перенаправлення.
Засідання Координаційної ради провайдерів безоплатної правової допомоги Херсонщини відбулось 30 січня 2018 року в Регіональному центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги (БВПД).
На засіданні Мережу правового розвитку представляли: Голова Правління Наталя Бімбірайте, координатор проекту та керівник Херсонського офісу при ГО «Херсонська обласна організація Комітету виборців України» Василь Касьянов, юрист Херсонського офісу при ГО «ІРЦ «Правовий простір» Сергій Плахотнюк, координаторка Південного регіону, голова ГО «Білозерський центр регіонального розвитку» Елла Петренко та юрист Скадовського офісу при ГО «Скадовщина – мій рідний край» Сергій Кеба.
Від системи з надання БВПД участь у робочій зустрічі взяли керівники регіонального та місцевих центрів Марина Єлисєєва, Марина Груша, Ірина Кеба, Руслан Поляков та Денис Милокостий.
Відкриваючи засідання, Наталя Бімбірайте подякувала за співпрацю партнерам та зазначила, що на сьогоднішній день мешканці Херсонщини вже знають про існування в обласному центрі та районах області центрів з надання безоплатної правової допомоги, і що там можна отримати консультацію, роз’яснення з юридичних питань. Але люди ще не розуміють, що таке первинна правова допомога, а що – вторинна.
Тому з метою забезпечення реалізації права осіб на безоплатну правову допомогу та отримання ними якісних правових послуг учасники зустрічі розробили пропозиції до проекту протоколу про порядок взаємодії суб´єктів надання БПД.
Крім загальних положень, протокол має містити основні принципи надання БПД, які включають верховенство права, законність, доступність, якість, повагу до прав людини, простоту й оперативність надання БПД та конфіденційність.
Більш детально учасники зустрічі обговорили критерії відбору клієнтів для надання безоплатної вторинної правової допомоги (БВПД) та справ для перенаправлення.
За словами Наталі Бімбірайте, якщо людина формально не підпадає під вимоги, визначені Законом України «Про безоплатну правову допомогу» (ст. 14), якою керуються державні установи системи БВПД, то громадські організації Мережі правового розвитку розглядають такі справи як стратегічні та готові займатися тими з них, де є фахівці в певних галузях права. Тому вона також внесла пропозицію зробити перелік кваліфікованих юристів у тій чи іншій галузі права та додати ці дані до вже розробленого буклету з контактами провайдерів БПД у Херсонській області.
У ході зустрічі учасники проаналізували різні пропозиції щодо порядку перенаправлення клієнтів. Керівники місцевих центрів, у свою чергу, поділилися досвідом того, як ведуться електронні журнали в їхніх центрах, хто має доступ до системи, як формуються доручення адвокатів та запросили колег з громадського сектору до своїх закладів для ознайомлення з системою КІАС (Інформаційно-аналітична система забезпечення надання правової допомоги).
Крім того, робоча група обговорила інші можливості зробити безоплатну правову допомогу більш доступною та якісною. Щоб оцінити якість отримання правової допомоги при перенаправленні, було запропоновано щомісяця здійснювати моніторинг отримання клієнтами безоплатної правової допомоги та проводити щоквартальні наради з цього питання.
Підсумовуючи роботу, Марина Єлисєєва зазначила, що узгоджена взаємодія всіх суб´єктів надання БПД підвищить доступ до правосуддя вразливих категорій громадян на Херсонщині, у тому числі ветеранів АТО та переселенців.
На початку лютого, 02.02.2018, відбулася зустріч координаційної групи і на Волині. Ковельський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги та Ковельський офіс Мережі правового розвитку при ГО «Центр зростання громад» – місцеві провайдери безплатної правової допомоги – під час робочої зустрічі домовилися про тісну співпрацю, аби забезпечити кожній людині необхідну допомогу, та підготували свої пропозиції до протоколу про взаємодію та перенаправлення суб’єктів надання безоплатної правової допомоги. Голова ГО «Центр зростання громад» Надія Клімук та керівник Ковельського офісу Мережі правового розвитку при ГО «Центр зростання громад» Наталія Дуброва заявили, що готові активно співпрацювати з державною системою БПД, зокрема з Ковельським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги, адже першочерговим принципом у роботі своїх організацій вважають повагу до інтересів клієнтів.
Керівник Ковельського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Василь Ковальчук та його колеги Оксана Воробей і Валентина Логвинюк розповіли, як державна система БПД надає населенню допомогу, і про ті випадки, коли вирішення того чи іншого питання не входить у її компетенцію. Учасники зустрічі вирішили обговорити критерії відбору клієнтів для надання БВПД та визначення справ для перенаправлення. Вони зазначили, що наразі люди, які звертаються за безплатною правовою допомогою, не завжди розуміють, первинна чи вторинна допомога їм потрібна, і чимало часу витрачають на з’ясування цього. Отже, існує потреба в наданні людям необхідних роз’яснень, щоб вони могли зорієнтуватись. А це можливо зробити лише завдяки злагодженій співпраці провайдерів БПД.
Проект «Підвищення доступу до правосуддя вразливих верств населення у громадах Волинської, Харківської та Херсонської областей» реалізується Громадською спілкою «Мережа правового розвитку» за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя»
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.