Соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям: як отримати і не втратити
Дата публікації: 24.10.2024
Малозабезпечені сім’ї, які постійно проживають на території України і отримують середньомісячний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму, мають право на державну соціальну допомогу. Як її оформити, що потрібно для цього знати і робити, розʼяснює юристка ГО «Чернігівський комітет захисту прав людини» Ірина Бірюк.
Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям як елемент соціальної політики будь-якої держави спрямована на забезпечення базових життєвих потреб сімей, які знаходяться у важкому економічному становищі, та сприяє зниженню рівня бідності та соціальної нерівності.
В Україні соціальна допомога призначається малозабезпеченим сім’ям, які постійно проживають на території нашої держави і мають середньомісячний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму. Ця допомога надається у грошовій формі, що дозволяє забезпечити базові потреби сім’ї, такі як їжа, одяг, житло та медичні послуги.
Процедура призначення
Процедура призначення соціальної допомоги включає декілька ключових етапів:
- Подача заяви. Уповноважений представник малозабезпеченої сім’ї подає заяву до відповідного органу праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації. У сільській місцевості заяви приймають виконавчі органи сільських і селищних рад, вони передають їх відповідним органам праці та соціального захисту населення.
- Оцінка матеріального становища. Визначається середньомісячний сукупний дохід сім’ї і перевіряється відповідність критеріям малозабезпеченості.
- Проведення обстеження. У випадках, коли повнолітні члени сім’ї зареєстровані за різними адресами, соціальні інспектори проводять обстеження матеріально-побутових умов сім’ї та оформлюють про це відповідний акт.
- Призначення допомоги. Після перевірки поданих документів та обстеження умов проживання приймається рішення про призначення соціальної допомоги.
Соціальна допомога може бути виплачена за місцем фактичного проживання уповноваженого представника сім’ї, якщо подано всі необхідні довідки.
Для кожного отримувача соціальної допомоги орган праці та соціального захисту населення формує особову справу, де зберігаються всі необхідні документи та розрахунки розміру допомоги. Строк зберігання особової справи становить п’ять років після припинення виплати.
Які документи слід подати
Для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім’ї подає до органу праці та соціального захисту населення такі документи:
- Заяву.
- Документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім’ї.
- Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики.
- Довідку про доходи за шість місяців перед місяцем звернення (за наявності), у разі, коли для обчислення сукупного доходу враховуються шість місяців перед місяцем звернення.
- Довідку про доходи в разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. Якщо такі доходи неможливо підтвердити довідкою, до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру.
- Посвідчення учасника бойових дій встановленого зразка (за наявності).
Інформація про склад малозабезпеченої сім’ї заявника зазначається в декларації. Якщо заявник вже отримує будь-який із видів державної допомоги, які призначають органи соціального захисту населення, відомості про розмір допомоги враховує цей орган без необхідності її декларування.
Як визначається склад сім’ї
До складу сім’ї, яка звертається за соціальною допомогою, включаються:
- Чоловік, дружина.
- Рідні, усиновлені та підопічні діти цих осіб.
- Діти, які навчаються у вищих навчальних закладах із денною формою навчання до досягнення 23 років і не мають власних сімей.
- Неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства І та ІІ групи або інвалідами І групи і проживають разом із батьками.
- Непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом із ними й перебувають на їхньому утриманні.
- Особа, яка проживає разом з одиноким інвалідом І групи і здійснює догляд за ним.
До складу сім’ї НЕ включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.
Для призначення соціальної допомоги на наступний строк уповноважений представник сім’ї подає заяву і декларацію про доходи та майно.
У разі коли дитина, яка перебуває на повному державному утриманні, проводить канікули вдома, сім’я може звернутися за призначенням допомоги на підставі довідки про зняття дитини з матеріального забезпечення на період її перебування вдома.
Процес призначення пільги
Соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо всі необхідні документи подано протягом місяця. Якщо документи не всі, орган праці та соціального захисту населення повідомляє, які документи потрібно подати додатково. Рішення про призначення або відмову у наданні допомоги приймається протягом десяти календарних днів. У разі відмови письмово повідомляють про підстави відмови та порядок оскарження.
Кому можуть відмовити
Відмовити у призначенні допомоги можуть у таких випадках:
- Працездатні члени сім’ї не працюють, не служать, не навчаються у вищих навчальних закладах з денною формою навчання протягом трьох місяців перед зверненням (крім осіб, визнаних безробітними або зайнятих доглядом за дітьми, інвалідами, особами старшими 80 років).
- Виявлено додаткові джерела доходу, не зазначені у декларації.
- Члени сім’ї здійснили дорогі покупки або витратили значні кошти на послуги протягом останніх 12 місяців (сума коштів перевищує 50 тис. грн).
- Члени сім’ї мають на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти в загальній сумі, що перевищує 100 тис. грн, або облігації внутрішньої державної позики на загальну суму, що перевищує 100 тис. грн, про що зазначається в декларації.
- Сім’я володіє земельною ділянкою понад 0,6 га, другою квартирою чи більше одного автомобіля.
Для призначення соціальної допомоги сім’ям, в яких є діти, що навчаються у вечірній школі з денною формою навчання, у вищому навчальному закладі або є слухачами курсів на контрактній основі, обстеження матеріально-побутових умов сім’ї обов’язкове.
Якщо особи, які входять до складу сім’ї, навмисно подали недостовірні відомості чи приховали відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше, ніж через шість місяців, починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Як оскаржити рішення
Скаргу на рішення про призначення або відмову у наданні соціальної допомоги можна подати до вищого органу виконавчої влади або до суду.
Як визначається сума допомоги
Розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім’ї та її середньомісячним сукупним доходом. Водночас допомога не може перевищувати прожиткового мінімуму для малозабезпеченої сім’ї.
Також рівень забезпечення підвищується на 20% для громадян, що проживають та працюють (навчаються) у населених пунктах зі статусом гірського.
Чому можуть зменшити виплати
Призначена соціальна допомога може бути зменшена до 50%, якщо сім’я не використовує можливості для знаходження додаткових джерел доходу.
Якщо родина повторно подала інформацію про відсутність доходів у працездатних осіб, що включені до складу сім’ї, а також якщо середньомісячний розмір доходів залишається меншим, ніж розмір мінімальної заробітної плати, розмір допомоги зменшується на 20%, 20% і 10% відповідно при кожному наступному зверненні.
Проте соціальна допомога може бути призначена без зменшення її розміру на підставі рішень органів праці та соціального захисту, за умови обстеження матеріально-побутових умов сім’ї.
Коли робиться перерахунок розміру допомоги
Розмір соціальної допомоги може бути перерахований з місяця подання заяви уповноваженим представником сім’ї до закінчення строку призначення. Якщо у країні затверджується новий рівень забезпечення прожиткового мінімуму, перерахунок проводиться автоматично.
Органи праці та соціального захисту населення здійснюють перерахунок раніше призначеної соціальної допомоги з місяця встановлення нового рівня забезпечення прожиткового мінімуму.
На який строк призначається пільга
Соціальна допомога призначається на строк шість місяців. Для одиноких осіб, які визнані непрацездатними за результатами медико-соціальної експертизи і не мають інших джерел існування, допомога може бути призначена на весь період визнання непрацездатності. Для одиноких осіб, які досягли 65-річного віку і не мають інших джерел існування, соціальна допомога може бути призначена довічно. Ці умови також застосовуються в разі призначення допомоги непрацездатному подружжю, якщо немає осіб, зобов’язаних їх утримувати відповідно до закону.
Як виплачують соціальну допомогу
Соціальна допомога виплачується щомісяця за місцем реєстрації або фактичного проживання уповноваженого представника сім’ї. Виплати здійснюють державні підприємства та об’єднання зв’язку або ж сума перераховується на особовий рахунок уповноваженого представника сім’ї в банку за його вибором. Виплати проводяться згідно з графіками, узгодженими з органами праці та соціального захисту населення, на підставі виплатних документів.
Затримка виплати соціальної допомоги з вини органу, що її призначає чи виплачує, не допускається.
У разі смерті уповноваженого представника сім’ї невиплачена соціальна допомога може бути виплачена іншій повнолітній дієздатній особі, зазначеній у довідці про склад сім’ї, або опікуну дітей віком до 16 років, або особі, визнаній недієздатною. Соціальна допомога виплачується за повний місяць, у якому настала смерть, якщо звернення надійшло не пізніше шести місяців з дня смерті.
Якщо родина не отримала допомогу вчасно
Соціальна допомога, яка не була отримана своєчасно з вини сім’ї, може бути отримана в наступному місяці, але не пізніше місяця після закінчення строку, на який вона була призначена. Якщо уповноважений представник сім’ї з незалежних від нього причин (відрядження, хвороба, смерть близької людини) не отримав допомогу у визначений строк, її виплата може бути здійснена, якщо звернення надійшло не пізніше трьох місяців після закінчення строку, на який вона була призначена.
У яких випадках виплати припиняються
Виплата соціальної допомоги припиняється, якщо:
- Сім’я приховала або навмисно подала недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на допомогу і визначення її розміру. У такому випадку виплата припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
- Родина переїхала в іншу місцевість або виникли обставини, що унеможливлюють виплату допомоги (наприклад, смерть одинокої особи). В такому разі виплата припиняється з місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зміни.
- За заявою уповноваженого представника малозабезпеченої сім’ї. Виплата припиняється з місяця, що настає за місяцем її подання.
- Якщо реєстрацію особи (включеної до складу малозабезпеченої сім’ї) як безробітної припинено через перераховані нижче причини (в такому разі виплата припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому надійшла інформація з центру зайнятості):
- визнання нездатним до трудової діяльності;
- встановлення факту виконання зареєстрованим безробітним оплачуваної роботи (надання послуг), зайняття іншим видом діяльності згідно зі статтею 4 Закону України «Про зайнятість населення» (крім: участь у громадських та інших тимчасових роботах, суспільно корисних роботах під час воєнного стану, зайнятість, пов’язана з організацією виборів, виконання обов’язків присяжного, оплачувана робота під час виробничого навчання та практики);
- припинення професійного навчання за направленням центру зайнятості без поважних причин;
- відмова від двох пропозицій підходящої роботи за направленням центру зайнятості;
- відмова від двох пропозицій професійного навчання для безробітних, які вперше шукають роботу і не мають професії;
- смерть зареєстрованого безробітного або визнання його померлим, безвісно відсутнім, недієздатним чи обмежено дієздатним за рішенням суду;
- відмова від громадських та інших тимчасових робіт під час воєнного стану у разі відсутності підходящої роботи;
- видача клопотання на достроковий вихід на пенсію;
- факт перетину кордону без повідомлення або перебування за межами України більше встановленого строку (більше 15 днів безперервно або більше 61 дня сукупно протягом року), крім випадків виїзду за кордон на лікування, смерті близьких родичів, надзвичайних ситуацій;
- невідвідування центру зайнятості без поважних причин;
- порушення індивідуального плану працевлаштування.
- Якщо виявиться, що непрацююча працездатна особа фактично не здійснювала догляд за особою, яка досягла 80-річного віку, або не надавала соціальних послуг з догляду відповідно до законодавства у зв’язку з перебуванням за кордоном сукупно більше ніж 60 днів протягом періоду отримання державної соціальної допомоги, — з місяця, наступного за місяцем, у якому надійшла інформація з Держприкордонслужби.
- Якщо діти, які навчаються у закладах загальної середньої освіти та входять до складу малозабезпеченої сім’ї, відсутні на навчальних заняттях з невідомих або без поважних причин протягом десяти навчальних днів підряд, — з місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла відповідна інформація від служби у справах дітей.
Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».
Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.
P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.
ВИ МОЖЕТЕ НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ |
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.