facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Пільги для людей з інвалідністю: актуальне в законодавстві

Дата публікації: 07.11.2024

На які соціальні гарантії може претендувати люди з інвалідністю – цивільні та військові –  виданню Суспільне Хмельницький розповіла адвокатка, виконавча директорка ГО «Подільська правова ліга» Анастасія Площинська.

Анастасія Площинська — адвокатка, юристка ГО «Подільська правова ліга».

Мобілізація та люди з інвалідністю

Люди з інвалідністю мають право на відстрочку від мобілізації на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).

Якщо чоловік має дружину, в якої I чи II група інвалідності, то такого чоловіка також не мають право мобілізувати.

Окрім того, чоловіки, які мають дружину з-поміж осіб з інвалідністю III групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей (кисті), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, або за наявності в людини з інвалідністю III групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів.

Якщо чоловік має інвалідність, то навіть під час воєнного стану він має право перетинати кордон. Окрім того, якщо, наприклад, його дружина, хтось з батьків або батьків дружини з-поміж осіб з інвалідністю I чи II групи, то він також має право супроводжувати члена родини для виїзду за межі України. Для цього потрібно мати документи, що підтверджують родинні зв’язки та інвалідність.

Трудові пільги для людей з інвалідністю

Люди з інвалідністю мають певні пільги у сфері трудового права.
Наприклад, при скороченні чисельності штату, такі люди першочергово залишаються на роботі.

Без згоди особи з інвалідністю роботодавець не може його залучити до роботи у нічний час або до позанормових робіт.

Також люди з інвалідністю I чи II групи мають право на відпустку тривалістю 30 календарних днів. А особи с III групою інвалідністю — на 26 календарних днів.

Основні права людей з інвалідністю

Всі люди з інвалідністю можуть отримувати соціальні виплати. Розмір залежить від групи інвалідності та від матеріального стану конкретної людини.

Люди з інвалідністю за наявності посвідчення I та II груп мають право безплатно їздити в міському пасажирському транспорті, окрім таксі.

Залежно від групи інвалідності, лікарських висновків та стану здоров’я, люди з інвалідністю можуть претендувати на безплатні послуги реабілітації, санаторно-курортне лікування та медичне обслуговування. Також такі люди мають право на отримання протезів, окулярів, слухових апаратів.

Люди з інвалідністю I та II звільнені від сплати судового збору, та можуть розраховувати на безплатні послуги державного адвоката (вторинну правничу допомогу).

Права військових з інвалідністю

Військові, які отримали інвалідність під час виконання своїх обов’язків, мають право на безплатні ліки, позачергове безплатне зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів), позачергове щорічне забезпечення санаторно-курортним лікуванням з компенсацією вартості проїзду до санаторно-курортного закладу і назад.

Окрім того, для військових з інвалідністю передбачена 100% знижка за квартплату, 100% знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами).

Військові з посвідченням інвалідності мають право безплатно користуватися усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів.

Для цієї категорії людей передбачений позачерговий безплатний капітальний ремонт власних жилих будинків і квартир та першочерговий поточний ремонт жилих будинків і квартир.

Також військові з інвалідністю мають право на позачергове працевлаштування за спеціальністю відповідно до підготовки та висновків медико-соціальної експертизи.

Джерело

Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×