Як компенсувати витрати за гуманітарне розмінування земель сільськогосподарського призначення
Дата публікації: 20.11.2024
Сільськогосподарські товаровиробники можуть отримати компенсацію за гуманітарне розмінування земельних ділянок сільськогосппризначення. Хто саме має право подати заявку на компенсацію, як це зробити і як отримати кошти, розʼяснює юрист Хмельницької ГО «Подільська правова ліга» Руслан Малий.
За які ділянки можна отримати компенсацію
- За ділянки, розташовані поза межами територій, що включені до затвердженого Мінреінтеграції переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих російською редерацією;
- За ділянки, розташовані на територіях, які включені до вищезгаданого переліку, а саме:
- можливих бойових дій (для яких визначена або не визначена дата припинення можливості бойових дій);
- активних бойових дій (для яких визначена дата завершення бойових дій);
- активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси (для яких визначена або не визначена дата завершення бойових дій); тимчасово окупованих російською федерацією територіях України (для яких визначена дата завершення тимчасової окупації).
Те, що земельні ділянки сільськогосподарського призначення є забруденими/імовірно забруднені вибухонебезпечними предметами, має бути підтверджен Центром протимінної діяльності. Висновок цей за результатами нетехнічного обстеження сертифікованим надає оператор протимінної діяльності.
Які документи є підставою для виплати компенсації
Підставою для компенсації сільськогосподарським товаровиробникам за гуманітарне розмінування земельних ділянок сільськогосподарського призначення в поточному році є наступні:
- первинні бухгалтерські документи, що підтверджують факт надання послуг з розмінування земельних ділянок сільськогосподарського призначення відповідно до укладеного договору з сертифікованим оператором протимінної діяльності про надання таких послуг;
- копія сертифіката про передачу відповідальності щодо очищеної території або гарантійного листа на вивільнену за результатами нетехнічного обстеження територію, що оформлюється відповідно до вимог, нормативних документів у сфері протимінної діяльності.
Підставою для здійснення компенсації за гуманітарне розмінування земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що були розміновані у період з 24 лютого 2022 р. по 15 квітня 2024 року, є:
- первинні бухгалтерські документи, що підтверджують факт надання послуг з розмінування земельних ділянок сільськогосподарського призначення відповідно до укладеного із сертифікованим оператором протимінної діяльності договору про надання таких послуг;
- платіжні документи, що підтверджують факт здійснення розрахунків у період до 15 квітня 2024 р. за послуги з розмінування земельних ділянок сільськогосподарського призначення відповідно до укладеного із сертифікованим оператором протимінної діяльності договору про надання таких послуг.
А для сільськогосподарських товаровиробників, які є сертифікованими операторами протимінної діяльності та здійснювали заходи з розмінування земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що перебувають/перебували у їх власності та/або користуванні, — це первинні бухгалтерські документи, зокрема:
- акт виконаних робіт,
- калькуляція витрат, що підтверджують виконане гуманітарне розмінування.
До зазначених у цьому абзаці документів додається інформація Центру протимінної діяльності про здійснені заходи з гуманітарного розмінування на таких земельних ділянках, а саме:
- копія акта проведення інспектування очищеної/розмінованої території
- та/або копія сертифіката про передачу відповідальності щодо очищеної території,
- або копія гарантійного листа на вивільнену за результатами нетехнічного обстеження територію.
Алгоритм отримання виплат
Компенсацію надає Центр гуманітарного розмінування (далі — Центр) через банки.
Щоб отримати виплати, сільськогосподарський товаровиробник подає заявку на отримання компенсації за формою згідно з додатком 1. Програмні засоби Державного аграрного реєстру (далі — ДАР) формують цю заявку відповідно до Порядку ведення та адміністрування Державного аграрного реєстру (далі — ДАР), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2021 р. № 573 «Про функціонування Державного аграрного реєстру».
Заявки цьогоріч подавалися до 15 листопада та розглядатимуться в порядку черговості. Їх приймали до повного використання бюджетних коштів, передбачених у поточному році. Заявка повинна бути скріплена електронним підписом, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису. Після формування заявки засоби Реєстру блокують її для редагування та передають на розгляд Центру згідно з договором про взаємодію.
Якщо сільгоспвиробник вже отримав компенсацію на розмінування, повторно подати заявку щодо тих самих земельних ділянок не можна.
За результатами розгляду заявки Центр гуманітарного розмінування через особистий кабінет повідомляє товаровиробнику, що його заявку прийнято або відхилено, дублюючи відповідне повідомлення на адресу електронної пошти, зазначену сільгоспвиробником під час електронної реєстрації в ДАР.
Отже, порядок одержання компенсації вигядає так:
- Сільгоспвиробник подає заявку через ДАР, де перевіряється належність земельної ділянки сільгоспвиробнику, підтверджується факт проведення обстеження ділянки та її забруднення.
- Центр гуманітарного розмінування перевіряє подані документи, визначає очікувану вартість розмінування, закуповує відповідні послуги на відкритих торгах в системі Prozorro та інформує сільгоспвиробника про завершені торги і переможця процедури закупівлі — оператора протимінної діяльності.
- Оператор протимінної діяльності зпочинає розмінування ділянки після резервування всієї суми, а після завершення робіт надсилає Центру гуманітарного розмінування документи, що підтверджують розмінування.
- Після перевірки Центр гуманітарного розмінування надсилає документи банку для перерахування коштів за розмінування оператору протимінної діяльності.
Важливі зміни в законодавстві*
Раніше закон передбачав, що компенсація за напрямом, визначеним абз. 5 п. 2 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення компенсації витрат за гуманітарне розмінування земель сільськогосподарського призначення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 березня 2024 р. № 284, здійснюється на безповоротній основі за фактично надані сертифікованими операторами протимінної діяльності послуги з розмінування земельних ділянок сільськогосподарського призначення в поточному році в розмірі 80% вартості таких послуг за рахунок бюджетних коштів та 20% — за рахунок коштів сільськогосподарських товаровиробників.
Новою ж редакцією абз. 1 п. 3 цього Порядку уточнено, що така компенсація виплачується на безповоротній основі за фактично надані сертифікованими операторами протимінної діяльності послуги з розмінування земельних ділянок сільськогосподарського призначення з 15 квітня 2024 р. у розмірі 100% вартості таких послуг за рахунок бюджетних коштів.
Головне фото до статті: ГУ ДСНС України.
Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».
Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.
P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.
ВИ МОЖЕТЕ НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ |
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.