Які пільги мають діти учасників бойових дій
Дата публікації: 02.12.2024
Законодавство України передбачає низку пільг і гарантій для дітей учасників бойових дій. Про види цих пільг, як ними скористатися та які документи підготувати для оформлення, розʼяснює юристка Білоцерківської ГО «Правова єдність» Олександра Щербина.
До пільг, спрямованих на підтримку соціального, освітнього та матеріального добробуту дітей учасників бойових дій, належать наступні:
- Першочергове надання місць у загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах
Дітям чинних військовослужбовців за місцем проживання їх сімей у першочерговому порядку надаються місця у загальноосвітніх та дошкільних навчальних незалежно від форм власності (п.4 ст.13 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»). Також місцеві ради надають позачергово місця в дитячих закладах за місцем проживання (перебування) дітям військовослужбовців і дітям військовослужбовців, які загинули чи померли або пропали безвісти під час проходження служби, а також дітям резервістів під час виконання ними обовʼязків служби у військовому резерві.
Щоб скористатися пільгою, необхідно звернутися до керівника закладу із заявою (зразки та бланки надає сам заклад), долучити до неї копію УБД, свідоцтво про народження дитини, медичні висновки про здоров’я дитини.
Але є нюанс: у дошкільних навчальних закладах є квоти на кількість пільговиків у групі: їх має бути не більше ніж 20%. Дошкільний навчальний заклад може відмовити, якщо вже набрана кількість дітей-пільговиків, тому варто звертатися завчасно.
2. Безкоштовне харчування в загальноосвітніх навчальних закладах
Держава гарантує безкоштовне харчування в закладах освіти дітям, чиї батьки загинули, зникли безвісти, потрапили в полон або стали інвалідами під час участі в АТО (ООС) або інших заходах, повʼязаних із обороною України та забезпеченням безпеки у зв’язку з агресією росії проти України. Також це стосується дітей померлих учасників АТО (ООС) та тих, хто брав участь в оборонних заходах. Дітям, чиї батьки мають посвідчення учасника бойових дій і брали або беруть участь у бойових діях у східних регіонах України або в заходах оборони від агресії росії, харчування може бути надане за рахунок місцевого бюджету за рішенням відповідної ради.
Найпоширенішою є практика, коли безкоштовне харчування надають лише дітям 1-4 класів за рішенням відповідних рад. Дізнатисяь про пільги можна, звернувшись до органів управління освіти (відділів, управлінь, департаментів освіти) територіальної громади.
Якщо така пільга присутня, необхідно звернутися до керівництва закладу освіти з відповідною заявою та надати копію документів, що підтверджують пільги (інвалідність одного з батьків, набуту під час війни, свідоцтво про смерть або посвідчення УБД). Заклад освіти не має права вимагати для підтвердження пільги документи, не передбачені законодавством.
3. Державна цільова підтримка для здобуття професійно-технічної, фахової, передвищої та вищої освіти.
Державна цільова підтримка для здобуття професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти надається учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та їхнім дітям у вигляді:
- Повної або часткової оплати навчання за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів (для отримання державної цільової підтримки особи, подають особисто на ім’я керівника відповідного закладу, складену в довільній формі, із зазначенням конкретних видів державної цільової підтримки, на які особи претендують. До заяви додаються завірені в установленому порядку копії документів, які підтверджують право на одержання державної цільової підтримки. Державна цільова підтримка певного виду надається за рішенням керівника закладу освіти);
- Пільгових довгострокових кредитів для здобуття освіти — пільговий кредит повертається із сплатою 3% річних суми заборгованості за кредитом протягом 15 років, починаючи з 12 місяця після здобуття одержувачем кредиту в установленому порядку відповідного рівня освіти до державного або місцевого бюджету з виплатою щороку однієї п’ятнадцятої частини загальної суми одержаного кредиту та відсотків за користування ним. Для укладення угоди одержувач кредиту (в разі, коли він є неповнолітньою особою, — один з його батьків або особа, яка є його законним представником) подає до навчального закладу свій паспорт та довідку про присвоєння йому реєстраційного номера облікової картки платника податків. Державна цільова підтримка поширюється лише на денну форму навчання. Для заочної форми навчання на державному рівні пільг не передбачено.
- Соціальної стипендії (за умови, що дитина зарахована на бюджетну форму навчання та не має академічної заборгованості). Розміри щомісячної соціальної стипендії становлять:
– для учнів закладів професійної (професійно-технічної) освіти — 450 гривень на місяць;
– для студентів закладів фахової передвищої освіти — 890 грн на місяць;
– для студентів закладів вищої освіти, наукових установ — 1180 грн на місяць;
– безоплатного забезпечення підручниками за рахунок бібліотечного фонду закладу освіти;
– безоплатного доступу до мережі Інтернет, систем баз даних в закладах освіти;
– безоплатного проживання в учнівських і студентських гуртожитках або проживання у студентських гуртожитках з пільговою оплатою — для осіб, які навчаються за денною формою (пільгою може скористатись учасник бойових дій, особи з інвалідністю, члени сімей загиблих (померлих) ветеранів, діти померлих учасників бойових дій, учасники революції Гідності та їх діти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, до закінчення цих закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років).
Вступник повинен особисто подати заяву на ім’я керівника відповідного закладу, у довільній формі.
Документи, що підтверджують пільги для навчання (один із):
- Посвідчення учасника бойових дій встановленого зразка.
- Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни встановленого зразка.
- Посвідчення члена сім’ї загиблого (дітям загиблих осіб до досягнення ними 16-річного віку – довідка, що видається матері або іншому повнолітньому члену сім’ї загиблої особи, або опікуну) встановленого зразка.
- Переведення на вакантні місця державного або регіонального замовлення
Особи, які навчаються на контрактній формі навчання, підлягають переведенню на вакантні місця державного або регіонального замовлення. Це стосується зокрема дітей, один із батьків яких загинув або пропав безвісти в районі проведення антитерористичної операції, заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі та стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, бойових дій або збройних конфліктів. Також це стосується дітей, батьки яких померли внаслідок поранень, контузій чи каліцтв, одержаних у цих районах, а також внаслідок захворювань, отриманих під час участі в цих заходах. Ці особи, незалежно від конкурсного балу, підлягають першочерговому переведенню на бюджетну форму навчання.
Можуть бути переведені на вакантні місця державного або регіонального замовлення, якщо вони зараховані на навчання за іншими джерелами фінансування на відкриту або фіксовану (закриту) конкурсну пропозицію, діти осіб, визнаних учасниками бойових дій. Діти осіб, визнаних учасниками бойових дій, підлягають переведенню в порядку черговості після дітей, один із батьків яких загинув у районі проведення антитерористичної операції, під час участі у Революції Гідності, бойових дій на території інших держав або під час виконання службових обовʼязків.
Такі особи підлягають переведенню, якщо отриманий ними конкурсний бал менший від прохідного балу не більше, ніж 15 балів (на 25 балів для спеціальностей, яким надається особлива підтримка, зокрема для військових, педагогічних, аграрних, природничих та інженерних спеціальностей).
Для переведення учаснику бойових дій або його дитині необхідно звернутися до навчального закладу та надати копію посвідчення учасника бойових дій та копію свідоцтва про народження (для дитини). Заклад формує запит та подає його до Міністерства освіти на отримання додаткових місць для переведення таких вступників із контракту на бюджет. Подані несвоєчасно документи, що засвідчують підстави для отримання спеціальних умов на переведення на вакантні місця державного (регіонального) замовлення, в терміни, визначені закладами освіти, приймальні комісії та відповідні державні (регіональні) замовники розглядають у межах наявного залишку бюджетних місць.
4. Оздоровлення та відпочинок дітей учасника бойових дій
Ця пільга регламентується постановою КМУ «Про затвердження Порядку направлення дітей до дитячих закладів оздоровлення та відпочинку за рахунок коштів державного бюджету». Дітям військовослужбовців віком від 7 до 18 років, які мають статус учасника бойових дій, першочергово надаються місця в дитячих оздоровчих таборах за місцем проживання їхніх сімей, незалежно від форми власності табору. Державні органи забезпечують дітей пільгової категорії путівками до санаторно-курортних, дитячих закладів – оздоровлення не більше одного разу на рік за рахунок коштів державного бюджету.
Придбані за рахунок коштів державного бюджету путівки до дитячих закладів надаються безоплатно або з частковою оплатою вартості (в розмірі 10, 20, 30 і 50 відсотків вартості путівки), яка сплачується за рахунок батьків (або осіб, які їх замінюють) або інших джерел, не заборонених законодавством.
Щоб скористатися пільгою, необхідно звернутись до управління соціального захисту населення за місцем реєстрації заявника\дитини.
Щоб скористатись пільгою, сілд подати наступні документи:
- Копія свідоцтва про народження дитини.
- Копія документа, який підтверджує належність дитини до пільгової категорії.
- Форма первинної облікової документації №079/о «Медична довідка на дитину, яка від’їжджає в дитячий заклад оздоровлення та відпочинку».
Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».
Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.
P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.
ВИ МОЖЕТЕ НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ |
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.