Які податки потрібно сплатити під час купівлі квартири
Дата публікації: 13.12.2024
Сплата податків під час купівлі нерухомості в Україні є обов’язковою. Тож, готуючись до підписання договору, важливо підготуватися і до цього етапу. Щоб не отримати неприємного сповіщення у вигляді листа від податкової служби, радимо ознайомитися з наведеними нижче розʼясненнями юриста Хмельницької ГО «Подільська правова ліга» Руслана Малого.
Порядок оподаткування операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна визначає стаття 172 Податкового кодексу України*.
Зокрема у ній йдеться, що «дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного (податкового) року другого об’єкта нерухомості (крім операцій з відчуження житлової нерухомості банками в порядку звернення стягнення за договорами іпотеки, що забезпечують кредит, наданий в іноземній валюті), із зазначених у пункті 172.1 цієї статті, або від продажу об’єкта нерухомості, не зазначеного у пункті 172.1 цієї статті, підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною пунктом 167.2 статті 167 цього Кодексу».
Продавець і покупець: хто і що сплачує
Отже, оподаткуванню підлягає вся нерухомість після реєстрації майнових прав на це майно. Тобто продавець підписує у нотаріуса договір купівлі-продажу, після чого нотаріус вносить дані до Державного реєстру майнових прав на нерухоме майно.
І далі продавець (а інколи й покупець) повинен обов’язково сплатити такі податки при купівлі квартири:
1. Внесок до Пенсійного фонду
- Це 1% від вартості придбаної нерухомості.
- Сплачує покупець.
2. Державне мито за нотаріальне посвідчення договору
- Це також 1% від вартості квартири, що оформляється у нотаріуса.
- Сплата мита зазвичай погоджується між покупцем і продавцем.
3. Військовий збір
- Військовий збір стягується з продавця і складає 5% від вартості угоди з 1 грудня 2024 року.
4. Податок на доходи фізичних осіб (ПДФО)
- ПДФО нараховується на дохід продавця від продажу нерухомості. Цей податок стягується в разі продажу нерухомості, якщо це не перший продаж у поточному році.
- 5% — якщо це другий продаж нерухомості продавцем протягом року;
- 18% – якщо це третій чи наступний продаж у поточному році.
- Цей податок сплачує продавець.
5. Послуги нотаріуса
- Вартість нотаріальних послуг визначається за домовленістю між сторонами угоди. Зазвичай це залежить від вартості угоди та складності оформлення.
Терміни сплати податків
- Пенсійний фонд та державне мито сплачуються під час укладення договору у нотаріуса.
- Військовий збір сплачує продавець, і цей збір зазвичай утримує нотаріус.
- ПДФО сплачує продавець, цей податок має бути сплачений до 2 тижнів після укладення договору купівлі-продажу.
Важлива особливість! Якщо квартира купується безпосередньо у забудовника, податок сплачується безпосередньо в момент оплати вартості нерухомості.
Загалом, щоб при купівлі квартири уникнути неприємних сюрпризів і своєчасно виконати податкові зобов’язання, радимо підготуватися до додаткових витрат.
*Податковий кодекс України в цілому регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов’язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов’язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».
Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.