facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Як зафіксувати факт пошкодження чи руйнування майна внаслідок війни для отримання компенсації

Дата публікації: 20.12.2024

Юрист Хмельницької ГО «Подільська правова ліга» Микола Лозінський підготував алгоритм дій, який допоможе зафіксувати факт пошкодження чи руйнування майна через бойові дії, спричинені збройною агресією рф, для отримання компенсації. Ви дізнаєтеся зокрема як правильно зробити фото- і відео- фіксацію, звернутися до компетентних органів та інші кроки.

Микола Лозінський, юрист ГО “Подільська правова ліга”.

Фіксація факту пошкодження чи руйнування майна є ключовим етапом для отримання компенсації. Це дозволяє задокументувати обставини, обсяг завданої шкоди та об’єктивно оцінити матеріальні втрати. Така фіксація є обов’язковою для подання заяви до компетентних органів.

Власники, чиє житло було зруйновано або пошкоджено, і які хочуть отримати компенсацію за це, можуть звернутись із заявою про отримання такої компенсації у два способи:

  • В електронній формі — засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі — портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка порталу Дія (Дія). Подати заяву на отримання послуги заявник може особисто або через законного представника чи заповнивши заяву на отримання послуги онлайн на сайті: https://diia.gov.ua/services/poshkodzhene-majno    
  • У паперовій формі — через центр надання адміністративних послуг, орган соціального захисту населення або нотаріуса.

Однак, для того, щоб не отримати відмову Комісії  розгляду питань щодо надання компенсації, ватор зібрати низку необхідних документів та доказів, що ваше житло було дійсно пошкоджено або зруйновано внаслідок бойових дій.

Алгоритм дій із фіксування пошкоджень

  1. Зробити фото- та відеофіксацію

    Проведіть детальну фото- та відеозйомку пошкодженого майна.

    • Зніміть загальний вигляд об’єкта (зовнішній стан, розташування).
      • Зробіть крупні плани пошкоджень (тріщини, руйнування, згорілі ділянки тощо).
      • Зафіксуйте дату і час на фото або відео (можна використовувати функції пристрою).

    Тобто, важливою складовою фото- або відеофіксації пошкодженого об’єкта є прив’язка до місцевості: щоб на фото було видно сусідні будинки та місцина, а на відео — за можливості прокоментувати голосом, що знаходиться поруч.

    При поданні відповідної заяви для отримання компенсації через мобільний додаток «Дія» у сервісі «єВідновлення» необхідно надати (за наявності) принаймні 5 фото пошкодженого або зруйнованого майна. Те саме стосується і надання таких доказів, коли подаєте заяву до Комісії через відповідні органи.

    2. Звернутися до до місцевої адміністрації, відповідного органу місцевого самоврядування із заявою про складання акту обстеження житла

    Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад здійснюють  організацію, координацію та виконання невідкладних робіт та є уповноваженими органами відповідно до Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов’язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2022 року № 473.   У разі відсутності таких виконавчих органів, уповноваженим органом виступають військові адміністрації.

    За результатами комісійного обстеження складається акт обстеження обʼєкта, пошкодженого внаслідок військових дій, спричинених збройною агресією рф (далі — акт комісійного обстеження), а якому зазначається:

    • місце його складання, дата, час;
    • повні відомості про всіх присутніх осіб (П.І.Б., паспортні дані, місце реєстрації, місце фактичного проживання, номери телефону, інші наявні засоби зв’язку);
    • які технічні засоби фіксації (фото-, відеозйомки) застосовувалися при складанні акта;
    • повні та детальні відомості про стан знищеного/пошкодженого майна;
    • перелік пошкодженого/знищеного майна; повні відомості про свідків;
    • про можливі причини пошкодження/знищення майна;
    • за наявності додатків до акта вказати про це;
    • П.І.Б. та підписи осіб, які брали участь у складанні акта.

    Якщо в акті зазначено про свідків події, необхідно зафіксувати повні відомості про таких осіб (П.І.Б., паспортні дані, місце реєстрації, місце фактичного проживання, контактні номери телефонів, всі інші наявні засоби зв’язку). Така інформація знадобиться, коли надалі виникне необхідність допитати вказаних осіб як свідків.

    Якщо немає можливості скласти акт із залученням місцевої адміністрації, не залишайте це поза увагою: радимо скласти аналогічний акт та за участі представників ОСББ, ЖЕКУ, комісійно із сусідами.

    3. Звернутися до Державної служби з надзвичайних ситуацій

    Внаслідок пошкодження або руйнування житла можуть виникати ситуації із пожежами та загрозами обвалу споруди.

    Слід обов’язково викликати рятувальників, якщо існує підозра, що пошкоджений об’єкт може становити загрозу для людей (через обвал, можливий вибух через витік газу, спричинений пошкодженням газового обладнання під час пошкодження нерухомості, можливі вибухи снарядів тощо).

    Постановою Кабінету Міністрів України від 26.12.2003 р. № 2030 затверджено “Порядок обліку пожеж та їх наслідків”, згідно з яким обліку підлягають всі пожежі незалежно від місця їх виникнення та наслідків.

    ДСНС здійснює єдиний облік пожеж для проведення аналізу причин та умов виникнення пожеж, визначення витрат на їх гасіння, оцінки стану пожежної безпеки населених пунктів та об’єктів, прогнозування ситуації та розроблення превентивних заходів для недопущення пожеж та загибелі чи травмування людей, запобігання знищенню матеріальних цінностей (майна) та захисту від пожеж довкілля, створення умов для їх гасіння.

    Відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 14.06.2017 № 503 «Про затвердження форми звітності № 1-ППО (місячна) «Звіт про пожежі та їх наслідки» та форми акта про пожежу», було затверджено форму акта про пожежу. 

    У цій формі акта передбачено відображення, крім іншого, таких відомостей: 

    • час виявлення пожежі;
    • місце виникнення пожежі;
    • детальний опис знищеного, пошкодженого пожежею;
    • встановлений чи орієнтовний розмір прямих, побічних збитків від пожежі;
    • встановлена чи ймовірна причина пожежі та інші відомості.

    Увага! Складений представниками ДСНС примірник акта є одним із вагомих доказів знищення чи пошкодження майна.

    4. Зібрати інформацію або повідомлення про пошкодження, знищення майна через ЗМІ

    Повідомлення через ЗМІ носить також вагому складову для предмету доказування отримання компенсації. Офіційні сторінки правоохоронних органів, органів місцевого самоврядування, ДСНС, міжнародних організацій та інших інтернет-ресурсів, соціальних мереж будуть найбільш достатніми доказами.

    Якщо сюжет, де показане пошкоджене нерухоме майно, був висвітлений по телебаченню, необхідно зафіксувати це (коли показано — дату, час, у який спосіб тощо). У деяких випадках, якщо цей матеріал (наприклад, відеосюжет) завантажений в інтернет, необхідно  зафіксувати, де саме цей матеріал розміщений в інтернеті, дату та час, коли ви мали доступ до цього ресурсу.

    5. Звернутися до правоохоронних органів

    Таку заяву/повідомлення в порядку статті 214 Кримінального процесуального кодексу України можна подати як письмово безпосередньо до правоохоронного органу, так і поштою, електронною поштою на офіційну адресу або усно, зателефонувавши до органу поліції, звернутися за допомогою на гарячу лінію відповідного правоохоронного органу.

    За результатом звернення до правоохоронного органу відомості мають бути внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Заявнику чи потерпілому мають видати пам’ятку про права та копію витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

    Цейй вид фіксування буде свідчити про факт завдання шкоди об’єкту саме внаслідок бойових дій.

    6. Зібрати додаткові докази

    Окрім доказів, що підтверджують факт знищення/руйнування житла, знадобляться докази, що підтверджують право власності на втрачене майно. Такими документами є, зокрема:

    • свідоцтво про право власності на майно;
    • договори купівлі-продажу, дарування, міни, тощо;
    • витяги з реєстрів (Єдиний реєстр нотаріальних дій, Державний земельний кадастр тощо);
    • свідоцтво про право на спадщину тощо.

    Такими доказами також можуть слугувати: квитанції (або подібні документи) про сплату податку на майно за земельну ділянку під будинком; технічний паспорт житла, фотографії та квитанції про обслуговування, заяви свідків та інші.

    Щоб у майбутньому мати можливість отримати компенсацію за зруйноване житло, необхідно подати інформаційне повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно, до якого долучити зібрані докази. А подати відповідне повідомлення можна на порталі Дія, через Центр надання адміністративних послуг чи нотаріуса.

    Використані джерела:

    Постанова Кабінету Міністрів України №380 від 26.03.2022 року «Про збір, обробку та облік інформації про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України».

    Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».

    Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.


    P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


    ВИ МОЖЕТЕ



    НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

    Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

    Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

    Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

    Надрукуйте постер

    Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

    Станьте волонтером

    Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

    Потрiбна консультацiя?

    Онлайн

    Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
    Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
    щодня
    (обідня перерва з 13:00 до 14:00).

    В офiсi

    Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

    connect

    Приєднатися

    Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

    support

    Підтримати

    Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

    Повідомити про помилку

    ×