facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Військовий облік для громадян України, які перебувають за кордоном: що варто знати

Дата публікації: 24.12.2024

Ефективніше та оперативніше управляти військовим обліком громадян України, навіть якщо вони перебувають за межами країни, а також зменшити адміністративні бар’єри для тих, хто підлягає мобілізації. Саме на це націлені нововведення в українському законодавстві, про які варто знати, особливо чоловікам призовного віку. Розібратися в них допоможе консультація, яку підготував юрист Хмельницької ГО «Подільська правова ліга»  Руслан Малий.

Руслан Малий, юрист ГО «Подільська правова ліга».

Передусім варто зауважити, що загальні обов’язки зберігаються у всіх громадян України незалежно від місця їхнього проживання. Але в більшості випадків відповідальність за невиконання настає з моменту ігнорування вимог, які були викладені самим територіальним центром комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК та СП), тобто з отримання повістки на ВЛК тощо.

Отже, за законом*, громадяни України, які були зняті з військового обліку у зв’язку з вибуттям за межі України на строк більше трьох місяців, зобов’язані протягом 30 днів з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р.** стати на військовий облік.

Зробити це можна зокрема, подавши заяву про взяття на військовий облік у довільній формі разом із відомостями, визначеними додатком 4*** до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, та копії першої сторінки паспорта громадянина України для виїзду за кордон до ТЦК та СП, Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів, яким такого громадянина України знято з військового обліку, через закордонну дипломатичну установу України.

Приклад заяви — за посиланням: http://surl.li/fqwazr

На сьогодні фактично відступ від вимоги складає саме 30 днів, тобто сам механізм дозволяє стати на військовий облік, перебуваючи за межами України.

Алгоритм дій такий:

  1. Звернутися до дипломатичної установи в країні поточного перебування.
  2. Надати закордонний паспорт.
  3. Заповнити заяву у вільній формі.
  4. Надати дані військово-облікового документа, номер спеціальності та звання.

Усе це можна зробити як особисто, так і рекомендованим листом, надіславши копії документів. Протягом тижня після отримання заяви цю інформацію буде передадуть до ТЦК електронним листом.

Також варто звернути увагу на Порядок реалізації експериментального проєкту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов’язаних та резервістів, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2024 р. № 932****.

Згідно з ним, особи у віці від 17 до 25 років мають можливість автоматично стати на військовий облік (внесення інформації в реєстр «Оберіг») без особистої участі та присутності в ТЦК та СП.

Згідно з п. 19, у переліку відомостей про громадян України чоловічої статі віком від 16 до 60 років, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів, зазначаються:

1) прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності);

2) дата народження;

3) стать;

4) місце проживання та місце перебування;

5) реквізити паспорта громадянина України або документа, що дає право громадянину України на виїзд за кордон (серія та/або номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії);

6) унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);

7) реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності);

8) відомості про оформлення документів для виїзду за кордон на постійне проживання або залишення на постійне проживання за кордоном, або повернення в Україну;

9) відомості про дату останнього виїзду за межі України;

10) відомості про смерть або оголошення особи померлою особою.

А вже в п. 22 Порядку вказується, що Міноборони протягом семи днів з дня отримання переліку відомостей про громадян України чоловічої статі віком від 16 до 60 років від Адміністрації Держприкордонслужби вносить записи або зміни до записів у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

Фактично ця процедура дозволяє не тільки наповнювати реєстр «Оберіг» відомостям про чоловіків до 25 років, а й ставити їх на військовий облік.

Це підтверджує і п. 15 Порядку № 1487. У ньому зокрема***** вказано, що «за умови запровадження інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов’язаних і резервістів та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, відповідно до Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів»:

  • (…) відомості про декларування/зняття із задекларованого/ зареєстрованого місця проживання призовників, військовозобов’язаних та резервістів, надіслані органом реєстрації через єдину інформаційну систему МВС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів, є підставою для взяття особи на військовий облік або зняття з військового обліку районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, органом СБУ, відповідним підрозділом розвідувального органу».

Якщо призовник, військовозобов’язаний або резервіст звертається до районного (міського) ТЦК та СП, органу СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів за новим задекларованим місцем проживання, в його військово-облікових документах проставляються відповідні відмітки про взяття на військовий облік за новим місцем проживання.

Якщо відомості про призовника, військовозобов’язаного або резервіста не включено до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів, призовник, військовозобов’язаний або резервіст може за власним бажанням подати відомості для включення його до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів під час формування декларації про місце проживання з використанням засобів Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Порталу Дія) за умови запровадження інформаційної взаємодії. Механізм та вимоги до технічного опису сервісу електронної інформаційної взаємодії між Порталом Дія та Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов’язаних та резервістів встановлює Міноборони.

Отже, запровадження інформаційної взаємодії між різними державними реєстрами та Єдиним державним реєстром призовників дозволяє автоматизувати процес взяття на облік і зняття з нього. Цей підхід дає можливість значно спростити процедуру для осіб, які змінюють місце проживання, зокрема тих, хто перебуває за кордоном.

Правова база та корисні посилання:

*Згідно з Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487.

** Постанова Кабміну України № 563 «Про внесення змін до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів» (Офіційний вісник України, 2024 р., № 49, ст. 2980).

***Додаток 4 – Повідомлення про зміну облікових даних:

****Порядок реалізації експериментального проєкту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов’язаних та резервістів, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2024 р. № 932 визначає наступне: порядок формування переліку громадян України чоловічої статі віком від 16 до 60 років, персональні дані яких підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів та механізм взяття на військовий облік громадян України чоловічої статі віком від 16 років, яким у рік взяття на військовий облік виповнюється 17 років, до 25 років, зокрема тих, які перебувають за межами України, без проходження медичного огляду.

Окрім цього, Порядок визначає механізм внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів відомостей про громадян України чоловічої статі віком від 17 до 25 років, які не перебувають на військовому обліку (для їх взяття на військовий облік без проходження медичного огляду) та які перебувають в Україні і звернулися за оформленням (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміном паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, а також громадян України чоловічої статі віком від 17 до 25 років, які перебувають за межами України і звернулися до відокремленого підрозділу державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, який розміщений за межами України (далі відокремлений підрозділ), за оформленням (зокрема замість втраченого або викраденого), обміном, отриманням паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

*****П. 15 Порядку № 1487: «…за умови запровадження інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов’язаних і резервістів та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, відповідно до Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів»:

  • взяття на військовий облік, зняття з військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, відомості про яких наявні та актуалізовані (верифіковані) в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, за умови дотримання ними правил військового обліку здійснюється на підставі відомостей про декларування, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання осіб в електронній формі, надісланих органами, що здійснюють реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб (далі – органи реєстрації) через єдину інформаційну систему МВС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів;
  • відомості про декларування/зняття із задекларованого/ зареєстрованого місця проживання призовників, військовозобов’язаних та резервістів, надіслані органом реєстрації через єдину інформаційну систему МВС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів, є підставою для взяття особи на військовий облік або зняття з військового обліку районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, органом СБУ, відповідним підрозділом розвідувального органу».

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».

Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×