Як подати заяву до Реєстру збитків для України
Дата публікації: 06.01.2025
У зв’язку з масштабними руйнуваннями, спричиненими збройною агресією росії, держава запровадила механізм фіксації збитків через Реєстр збитків для України. Він дозволяє громадянам та юридичним особам подати заяву про пошкодження чи втрату майна для подальшого отримання компенсації. Порядок подання заяви до Реєстру збитків розʼяснює юрист Хмільницької ГО «Право» Тарас Коваль.
Основні поняття
Реєстр збитків (далі — Реєстр) є інформаційною базою даних для фіксації збитків, завданих майну внаслідок збройного конфлікту.
Компенсація — це грошове або матеріальне відшкодування за зруйноване чи пошкоджене майно.
Уповноваженими органами є органи державної або місцевої влади, що здійснюють прийом та розгляд заяв.
Право власності — це юридично підтверджене право володіння та розпорядження майном.
Хто може подати заяву до Реєстру збитків
Подати заяву до Реєстру можуть фізичні особи (громадяни України), які втратили або пошкодили власне майно, та юридичні особи, які зазнали збитків унаслідок бойових дій. Порядок подання заяв регулюється такими нормативно-правовими актами, як Постанова Кабінету Міністрів України № 380 від 26 березня 2022 року, яка визначає порядок подання інформаційного повідомлення про пошкоджене майно, та Постанова Кабінету Міністрів України № 473 від 19 квітня 2022 року, що визначає механізм виплат компенсацій. Також діють Конвенція про захист цивільного населення під час війни від 12 серпня 1949 року і статті 22 та 1166 Цивільного кодексу України.
Крок перший: зафіксувати збитки. Для цього необхідно зробити фото- та відеофіксацію пошкодженого майна, звернутися до органів місцевого самоврядування або поліції для складання акту про пошкодження, а також за можливості залучити свідків для підтвердження обставин.
Крок другий: зібрати необхідні документи. Зокрема паспорт громадянина України, ідентифікаційний код, документи, що підтверджують право власності на майно (договір купівлі-продажу, свідоцтво про спадщину тощо), фотодокази пошкоджень та акт про пошкодження, складений органами влади або комісією.
Крок третій: подати заяву. Зробити це можна через додаток Дія, що є найбільш швидким і зручним способом. У додатку потрібно знайти функцію «Повідомлення про пошкоджене майно» та заповнити відповідну форму. Також заяву можна подати через Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП), де приймають паперові заяви разом із додатками, або безпосередньо до уповноваженого органу, наприклад, до органів місцевого самоврядування чи військових адміністрацій.
Крок четвертий: дочекатися, поки уповноважений орган перевірить надані документи і прийме рішення. У разі потреби уточнює деталі та вносить дані про пошкоджене майно до Реєстру збитків. Після перевірки та затвердження заяви приймається рішення про розмір та форму компенсації.
Інша важлива інформація
Компенсація може надаватися у формі грошових коштів або як допомога для відновлення майна.
Розглядом заяв займаються органи місцевого самоврядування, що забезпечують первинний розгляд та оформлення заяв, ЦНАПи, які приймають та передають заяви до уповноважених органів, спеціальні комісії, створені місцевими органами влади, які перевіряють обставини та ухвалюють рішення, Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України, що координує процес виплат, а також Кабінет Міністрів України, який затверджує загальні правила та процедури.
Щоб успішно подати заяву та отримати компенсацію, варто завчасно зібрати всі необхідні документи, регулярно перевіряти зміни в законодавстві, що можуть вплинути на процедуру, та в разі відмови звертатися до суду.
У разі виникнення додаткових питань рекомендуємо звертатися до надавачів безоплатної правової допомоги або до кваліфікованих юристів*.
*Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.
Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».
P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.
ВИ МОЖЕТЕ НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ |
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.