Пільги ветеранам війни: актуальне законодавство
Дата публікації: 09.01.2025
Пільги ветеранам війни, постраждалим учасниками Революції Гідності, сім’ям загиблих (померлих) ветеранів війни, Захисників і Захисниць України є одним із затребуваних питань, з якими люди звертаються до юристів організацій Мережі правого розвитку, зокрема в он-лайн чаті. Актуальну базову інформацію про статус і пільги підготувала юристка ГО «Східний правозахисний центр» Марина Куприкова.
Правовий статус ветеранів війни визначає Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII. Він також передбачає соціальні гарантії цій категорії громадян.
До ветеранів війни належать:
- учасники бойових дій,
- особи з інвалідністю внаслідок війни,
- учасники війни.
Статус ветеранів війни цим категоріям надається в певному порядку, що встановлений Кабінетом Міністрів України.
Вищезгаданий Закон гарантує й пільги ветеранам війни, постраждалим учасниками Революції Гідності, сім’ям загиблих (померлих) ветеранів війни, Захисників і Захисниць України.
Серед пільг зокрема встановлені наступні:
- Виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100 % середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи.
- Надбавка до пенсії (щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії) у відсотках до прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність:
-учасникам бойових дій в розмірі 25 %;
-особам з інвалідністю внаслідок війни I групи — 50 %, II групи — 40 %, III групи – 30 %. - Виплата разової грошової допомоги до Дня Незалежності України учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни, учасникам війни (розмір виплати визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України).
- Звільнення від квартирної плати, оплати комунальних послуг осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, і членів їхніх сімей, які проживають разом із ними.
- Знижка плати за користування житлом (квартирна плата), комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) і скрапленим балонним газом для побутових потреб у межах середніх норм споживання, знижку вартості палива (за відсутності центрального опалення), у тому числі рідкого, у межах норм, встановлених для продажу населенню — 75 % учасникам бойових дій, 100 % особам з інвалідністю внаслідок війни, 50 % учасникам війни та іншим особам, на яких відповідно до ст. 10 поширюється чинність Закону.
- Безплатне зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів).
- Безоплатне забезпечення іншими протезами і протезно-ортопедичними виробами (не надається учасникам війни).
- Безплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів і виробів медичного призначення.
- Безоплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням або одержання компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування (з 2023 року пільга не надається у зв’язку з воєнним станом).
- Безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрішньорайонних, внутрішньо- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання за наявності посвідчення встановленого зразка, а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду — також електронного квитка, який видається на безоплатній основі (не надається учасникам війни).
Право на користування пільгами людина отримує після того, як їй видали посвідчення учасника бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, члена сім’ї загиблого, або е-посвідчення ветерана, а також після внесення відповідних даних до Реєстру осіб, які мають право на пільги, створеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 року № 117.
Відомості про пільговиків зберігаються в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги. Це автоматизований ресурс, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України.
Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затверджене постановою Уряду від 29.01.2003 № 117 «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги».
Інформацію про пільговиків до Реєстру вносять фахівці територіальних органів Пенсійного фонду України. У разі необхідності відомості коригуються (наприклад, у пільговика змінились прізвище, місце проживання, статус тощо).
Заяву про внесення даних до Реєстру з необхідними документами пільговик може подати:
- особисто звернувшись до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України, ЦНАПу або уповноваженої посадової особи виконавчого органу територіальної громади;
- поштою – надіславши документи на адресу органу Пенсійного фонду України;
- в електронній формі – через особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України;
- через застосунок «Дія».
Щоб отримати виплати, людина, яка отримала право на пільгу, повинна особисто звернутися до органу Пенсійного фонду. Якщо особисто звернутися немає змоги (через військову службу, хворобу, інвалідність тощо), це може зробити законний представник або повнолітній дієздатний член сім’ї пільговика, подавши дві заяви: для внесення даних до Реєстру та для оформлення пільги або в електронній формі через вебпортал Пенсійного фонду чи застосунок «Дія».
Людина звертається до Пенсійного фонду, де їй надають зразки та бланки відповідних заяв та вносять до реєстру.
Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.
Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».
P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.
ВИ МОЖЕТЕ НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ |
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.