Чи потрібно змінювати документи, якщо вашу вулицю перейменували
Дата публікації: 17.01.2025
Приводом для консультації юристки Білоцерківської міської громадської організації «Правова єдність» Людмили Власенко стало звернення місцевої мешканки, пенсіонерки. Жінка була стурбована змінами внаслідок перейменування вулиць і населених пунктів.
Жінка зокрема хотіла дізнатися, чи потрібно їй тепер оновлювати особисті документи, адже старі назви вулиць вказані в її паспорті та інших важливих паперах. І чи не призведуть такі зміни до юридичних ускладнень або проблем при зверненні до різних органів.
Юристка підготувала відповіді на найбільш поширені запитання з цієї теми.
Чи необхідно терміново змінювати відмітку про місце реєстрації, якщо паспорт старого зразка (книжечка) після перейменування населеного пункту чи вулиці?
Ні. Згідно з законодавством, внесення таких відомостей не є обов’язковим, оскільки зміна назви вулиці чи населеного пункту не є підставою для зміни реєстрації місця і немає необхідності звертатися до органів Державної міграційної служби для оновлення відмітки про нову адресу. Ці зміни можна внести у зручний момент. Наприклад, коли вклеюватимете нове фото в паспорт, або коли обмінюватимете паспорт чи змінюватимете місце проживання — тобто, коли виникне реальна потреба.
Для власників паспорту у вигляді ІD-картки документ підтвердження місця проживання – це витяг з реєстру територіальної громади, який є документом, що підтверджує відомості про місце проживання або про відсутність таких відомостей. Витяг можна отримати через орган реєстрації або центр надання адміністративних послуг, або згенерувати витяг через застосунок Дія.
Важливо! Витяги з реєстру громади незалежно від форми (електронна або паперова) мають однакову юридичну силу.
Чи потрібно змінювати документи про власність на нерухомість та інше майно у зв’язку із перейменуваннями?
Не потрібно спеціально змінювати правовстановлюючі документи на майно. Законодавство України не передбачає кінцевих термінів зміни документів у цьому випадку.
Документи на право власності на квартири, будинки, земельні ділянки, будь-яке інше майно, в яких вказані старі назви, залишаються дійсними.
Зміни до них треба буде вносити, тільки якщо власник захоче вчинити нотаріальні дії із нерухомим майном — тобто, продати, подарувати або передати у спадок свою квартиру, будинок чи інше майно. У такому випадку в документах, які будуть оформлюватися на нового власника, вже буде вказана нова назва.
Чи потрібно змінювати відомості про місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи — підприємця?
Зміна відомостей про місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи — підприємця підлягає державній реєстрації відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань».
Водночас законодавство не встановлює граничних термінів для проведення зміни відомостей щодо місцезнаходження, а отже, суб’єкт господарювання сам може вирішувати, коли необхідно провести реєстрацію змін.
Чи впливає перейменування вулиці на отримання субсидії?
Перейменування вулиці не впливає на отримання субсидії. Зазвичай рішення про зміну назви вулиці доводиться до відома територіальної громади, органів державної влади та комунальних служб. У результаті зміни назви вулиці ви не втратите субсидію, яку отримали до перейменування.
Посилання на нормативні акти:
- Закон № 1382-IV «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
- Закон № 1871-IX «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні».
- Закон № 5492-VI «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус».
- Постанова КМУ № 265 від 07.02.2022 «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад».
- Постанова КМУ № 302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України».
Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.
P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.
ВИ МОЖЕТЕ НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ |
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.