facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Як отримати житловий сертифікат за програмою «єВідновлення»

Дата публікації: 26.01.2025

Як отримати сертифікат на придбання житла замість зруйнованого чи пошкодженого війною, розʼяснює юрист ГО «Північна правозахисна група» Вʼячеслав Пушин. У цій консультації ви дізнаєтеся, хто має право скористатися такою компенсацією, як оформити сам сертифікат і зрештою — як отримати кошти, які можна буде інвестувати в нерухомість або придбати житло.

Вʼячеслав Пушин, юрист ГО “Північна правозахисна група”.

За урядовою програмою «єВідновлення» держава надає українцям компенсацію за зруйноване чи пошкоджене внаслідок військових дій житло. Спочатку це була грошова компенсація, яку можна було використати для придбання будівельних матеріалів або послуг підрядників для ремонту пошкодженого житла. Згодом програму розширили, і тепер люди, чиє житло яких зруйновано та не підлягає відновленню, мають можливість отримати житловий сертифікат для інвестування в нерухомість або придбання житла на первинному чи вторинному ринку.

Хто має право отримати житловий сертифікат

Житловий сертифікат — це електронний документ, який засвідчує гарантії держави щодо забезпечення фінансування придбання об’єкта житлової нерухомості (у тому числі фінансування його будівництва), земельної ділянки, на якій розташовано такий об’єкт, частки у праві власності на таке майно в обсязі, що дорівнює грошовій сумі, зазначеній у такому документі.

  • Відповідно до Закону, така форма компенсації надається за об’єкти нерухомості (квартири, інші житлові приміщення в будівлі, будинки садибного типу, садові та дачні будинки), які були знищені після 24.02.2022 року внаслідок бойових дій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України.
  • Надання компенсації не поширюється на житло, яке станом на 24 лютого 2022 року знаходилось на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України.
  • Ступінь пошкодження житла має бути такою, що унеможливлює його ремонт і відновлення до придатного для проживання стану. Це питання, а також визначення розміру компенсації за знищений об’єкт  вирішує Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна.
  • Отримувачем житлового сертифікату може бути лише власник зруйнованого житла або спадкоємець такої особи. Учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, особи, призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, багатодітні сім’ї, особи з інвалідністю I та II груп мають пріоритетне право на отримання компенсації.
  • Особи, до яких застосовано санкції, а також особи, які мають судимість за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, не можуть бути отримувачами компенсації. Не зможуть отримати сертифікат і спадкоємці зазначених осіб.

Як оформити сертифікат

Механізм надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна визначений у відповідному Порядку. Ось основні кроки:

  1. Подати повідомлення про факт знищеного житла в мобільному застосунку, на порталі «Дія» або фізично через ЦНАП чи нотаріуса, якщо така заява ще не подавалась. Інформаційні повідомлення, подані до 22.05.2023 року, прирівнюються до заяви про надання компенсації, тому повторно заяву подавати немає необхідності, але потрібно буде додати деякі документи, зокрема на підтвердження права власності.
  2. Подати заяву про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна можна через застосунок або портал Дія, ЦНАП чи нотаріуса. До заяви, залежно від конкретної ситуації, додаються документи, що підтверджують право власності особи на житло, договори та інші документи, що підтверджують інвестування будівництва зруйнованого об’єкта, свідоцтво про право на спадщину (якщо заявник є спадкоємцем власника знищеного житла), документи, що підтверджують пріоритетне право на отримання компенсації.

Якщо документи на підтвердження права власності втрачені, закон дозволяє надати їх пізніше, або в судовому порядку встановлюється факт, що має юридичне значення. Ба більше, за відповідним зверненням особи Комісія сприяє в отриманні відповідних документів.

  • Результатом реєстрації заяви є присвоєння реєстраційного номера в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна, про що заявник отримує повідомлення в «Дії».
  • Зареєстрована заява автоматично передається на розгляд Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації (далі — Комісія), уповноваженої розглядати заяви про надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна на відповідній території.
  • В строк, який не повинен перевищувати 30 календарних днів із дня подання заяви, Комісія має здійснити необхідні дії для розгляду заяви та прийняти рішення про надання (або про відмову у наданні) компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна. Розгляд заяви може бути зупинений, зокрема якщо документи подані не в повному обсязі.
  • Якщо заяву задоволено, засобами Реєстру пошкодженого та знищеного майна виготовляється житловий сертифікат, який направляють заявнику в електронній формі (або в паперовій формі — на поштову адресу заявника, якщо заява була подана в паперовій формі, та за відсутності у заявника електронної пошти).

Розмір компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна Комісія розраховує за формулою, наведеною у Порядку.

Як отримати кошти

Отримавши, документ, заявник/власник сертифікату має:

  • Самостійно вибрати об’єкт житлової нерухомості на території будь-якої територіальної громади України, крім тимчасово окупованої території України або територій, які розташовані в районі проведення бойових дій.
    Слід враховувати, що фінансування купівлі відбувається в межах грошової суми, зазначеної в сертифікаті. Якщо фактична вартість нерухомості перевищує суму, вказану в сертифікаті, різницю отримувач компенсації сплачує самостійно (за власний рахунок та за рахунок залучення кредитних коштів). Супутні витрати, як-то оплата за оцінку майна, за вчинення нотаріальних дій, за державну реєстрацію речових прав та інші обов’язкові податки, збори і платежі не покриваються сумою наданої компенсації.

  • Подати до виконавця програми звернення про фінансування придбання житла — засобами Порталу Дія (зокрема через мобільний застосунок), через нотаріуса або ЦНАП, та очікувати повідомлення про наявність коштів у виконавця програми. Отримане підтвердження можливості фінансування є дійсним протягом 30 календарних днів. На цей час резервуються грошові кошти в розмірі, зазначеному в житловому сертифікаті.

  • Зареєструвати припинення права власності на знищене житло, на яке він отримав житловий сертифікат (без цього укладення договору купівлі обраного житла є неможливим).

  • Провести оцінку вартості нерухомого майна, яке він планує придбати, у відповідності до Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні». Таку оцінку можна зробити безкоштовно на сайті Фонду держмайна України або залучити сертифікованого оцінювача (якщо розрахована онлайн вартість майна є суперечливою або значно відрізняється від ринкової вартості).
    Звіт про оцінку майна буде долучений до договору про купівлю житла та стане підставою для нарахування податків та інших платежів за наслідками угоди.

  • Звернутися до нотаріуса для оформлення договору про придбання житла. Засвідчити угоду купівлі-продажу за житловий сертифікат можуть виключно ті нотаріуси, які підключились до електронного кабінету в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна (перевірити це можна за посиланням).
    Перед оформленням договору про придбання житла нотаріус перевіряє наявність державної реєстрації припинення права власності особи на знищений об’єкт нерухомого майна, за який нараховано компенсацію. Якщо власник сертифікату не зробив цього раніше, нотаріус за його заявою може здійснити таку реєстрацію, після чого можна буде завершити оформлення купівлі-продажу житла.
  • Отримати заброньовані за житловим сертифікатом кошти: вони надійдуть на рахунок продавця житла протягом п’яти робочих днів із дня внесення нотаріусом даних до Реєстру пошкодженого та знищеного майна.

Які перспективи має програма «єВідновлення»

Як повідомила Голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк, зі старту програми «єВідновлення» 2023 року загальна сума погоджених компенсацій за пошкоджене та знищене житло становить 26,7 млрд гривень, з них українцям уже сплатили майже 16,5 млрд грн.

Чверть людей, які отримали житлові сертифікати єВідновлення, вже використали їх на придбання нової домівки. Станом на кінець 2024 року вже 1000 українських родин придбали нове житло за кошти програми компенсацій за знищене житло. Майже 80 тис. сімей отримали компенсації на ремонти власних домівок на загальну суму біля 8,5 млрд грн. Видано біля 13 тис. сертифікатів на купівлю нових домівок, з яких 5 тис. реалізовано на 9 млрд грн.

Для фінансування програми «єВідновлення» у 2025 році в держбюджеті передбачили лише 4 млрд грн, при тому, що загальна потреба у коштах на програму на рік становить щонайменше 20 млрд грн. Тому парламент і уряд обіцяють шукати можливості для фінансування програми. Зокрема Банк розвитку Ради Європи, який брав участь у фінансуванні «єВідновлення» 2024 року і виділив 100 млн євро, підтвердив свою участь у програмі на 2025 рік.

Вивчають також можливості залучати до виплат кошти, які Україна отримуватиме в рамках реалізації програми Ukraine Facility. Йдеться про фінансування в розмірі 50 млрд євро, які надходитимуть в Україну до 2027 року.

Фото для статті: slovoidilo.ua

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».

Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.


Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.

P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.






НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×