Порядок перерахунку пенсій ветеранам
Дата публікації: 05.02.2025
Перерахунок пенсій для ветеранів та осіб, звільнених з військової служби має забезпечити гідний рівень життя цій категорії українців. Процес перерахунку має певні особливості, умови та порядок дій, який роз’яснює юристка ГО «Чернігівський комітет захисту прав людини» Ірина Бірюк.
Перерахунок пенсій для ветеранів та осіб, звільнених з військової служби, регламентує Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Військовослужбовцям, а також особам, які мають право на пенсію за законом, та члени їхніх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначають одну пенсію за їх вибором.
Різниця між розміром пенсії, на який людина має право відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», фінансується з державного бюджету.
Хто має право на перерахунок пенсії
За перерахунком можуть звертатися особи, які звільнені зі служби, зокрема:
- особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу;
- особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту, особи начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань;
- особи із числа військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, органів державної безпеки і внутрішніх справ колишнього Союзу РСР, Національної гвардії України, Прикордонних військ України, військ цивільної оборони України;
- особи начальницького і рядового складу державної пожежної охорони, особи начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України;
- громадяни інших держав із числа військовослужбовців збройних сил та інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства цих держав, які постійно проживають в Україні, і відповідно до міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, їх пенсійне забезпечення здійснюється згідно із законодавством держави, на території якої вони проживають;
- особи із числа військовослужбовців строкової служби та члени сімей осіб з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяких інших осіб, які мають право на пенсію;
- державні службовці та працівники навчальних, медичних закладів та науково-дослідних установ Міністерства внутрішніх справ України або поліції з числа колишніх працівників міліції, які станом на день опублікування Закону України “Про Національну поліцію” проходили службу в органах внутрішніх справ та мали календарну вислугу не менше п’яти років і продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ України або поліції (їх територіальних органах, закладах та установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України “Про державну службу”, а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах – на будь-яких посадах;
- особи начальницького складу Національного антикорупційного бюро України.
- особи, які мають право на пенсії нарівні з військовослужбовцями строкової служби та членами їх сімей (детальний перелік в ст.3 Закону);
- особи, які мають право на пенсії нарівні з офіцерським складом, військовослужбовцями надстрокової служби та військової служби за контрактом і членами їх сімей (детальний перелік в ст.4 Закону).
Підстави для перерахунку
Перерахунок раніше призначених пенсій здійснюється на підставі:
- Документів пенсійної справи або додаткових документів, поданих пенсіонером.
- Збільшення грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, що визначається постановами Кабінету Міністрів України.
Хто здійснює перерахунок
Процес забезпечення пенсіями організовують територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, які:
- оформлюють документи для призначення пенсій;
- визначають розмір грошового забезпечення для обчислення пенсій.
Пенсійний фонд України безпосередньо виконує нарахування та перерахунок пенсій на основі наданих даних.
Що потрібно зробити для перерахунку
- Подати заяву до обласного територіального центру комплектування для отримання довідки про розмір грошового забезпечення.
- Звернутися до Пенсійного фонду України із заявою про проведення перерахунку, додавши необхідні документи.
Особливості виплат під час служби
Для пенсіонерів, які перебувають на службі:
- Якщо виплату пенсії було припинено під час проходження служби, її розмір і відновлення здійснюються після звільнення із врахуванням загальної вислуги років на день останнього звільнення.
- Якщо виплата пенсії не припинялася, після звільнення її розмір переглядається з урахуванням додаткового стажу, набутого під час служби.
Важливо, що пенсія, призначена до служби, не припиняється, а після завершення служби підлягає перерахунку.
Умови та строки перерахунку
Перерахунок пенсій здійснюється за минулий період, але не більше ніж за 12 місяців з дня подання додаткових документів. Він проводиться у випадках:
- зміни розмірів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців;
- введення нових видів щомісячних надбавок, доплат, підвищень чи премій.
Для осіб, яким присвоєно нові військові або спеціальні звання під час перебування в запасі або у відставці, раніше призначені пенсії не переглядаються.
Гарантії та особливості законодавства
Якщо в результаті перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсіонер продовжує отримувати попередній розмір виплат. Це гарантує збереження стабільності та захист інтересів військових пенсіонерів.
Пенсії за вислугою років переглядаються у випадку зміни розмірів окремих видів грошового забезпечення або введення нових надбавок, передбачених законодавством. Процедура перерахунку регламентується Кабінетом Міністрів України, що забезпечує єдиний підхід до цього питання.
Судовий порядок вирішення спорів
У разі відмови в перерахунку пенсії або у випадках заниження її розміру людина має право звернутися до адміністративного суду. Строк звернення становить шість місяців із дня, коли особа дізналася про порушення своїх прав.
Коли можуть відмовити у перерахунку
Підставами для відмови можуть бути:
- подання недостовірних документів;
- відсутність правових підстав для перегляду пенсії;
- подання невідповідних додаткових матеріалів.
Перерахунок пенсій є складною процедурою, яка потребує дотримання встановленого порядку та правильного оформлення документів. У разі виникнення спорів важливо своєчасно скористатися правом на судовий захист.
Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».
Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.
Отримайте поглиблену консультацію через чатбот LawLink
|
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.