facebook

Виїзд переселенця за кордон: як не втратити виплати та статус ВПО

Дата публікації: 18.03.2025

Чимало внутрішньо переміщених осіб (ВПО) в Україні змушені шукати прихисток за кордоном — і тут виникає питання щодо збереження їхніх соціальних виплат. Також переселенець може втратити статус ВПО, якщо не дотримується встановлених умов перебування за межами України. Як уникнути ризиків, розʼяснює юристка Білоцерківської ГО «Правова єдність» Олександра Щербина. 

Олександра Щербина,
юристка ГО «Правова єдність».

Існують чіткі обмеження на період перебування ВПО за кордоном, щоб не втратити право на отримання державної допомоги відповідно до постанови КМУ «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам».

Терміни перебування за кордоном

Переселенці можуть перебувати за кордоном до 30 днів поспіль без втрати права на допомогу. Це максимальний термін для безперервного перебування за межами України.

Якщо людина перебуває за кордоном понад 30 днів, але загальний термін перебування не перевищує 60 днів за останні 6 місяців, допомога на проживання може бути збережена, якщо є документально підтверджені поважні причини для перевищення цього терміну.

Якщо особа вчасно не повідомить органи соціального захисту про виїзд закордон, і в разі, якщо перевищить термін перебування в іншій країні, це може стати підставою для припинення виплати державної допомоги.

Є певні ситуації, коли перебування переселенця за кордоном може перевищувати обмеження у 30 днів, і це не призведе до втрати права на допомогу. Але поважні причини перебування необхідно підтверджувати відповідними документами. До поважних причин для перевищення терміну перебування відносяться:

  1. Лікування — коли є необхідність отримання медичних послуг за кордоном, тому що лікування в Україні неможливе або є невідкладним. Для підтвердження необхідно мати медичні довідки, направлення на лікування, копії медичних карток тощо.
  2. Службове відрядження — для підтвердження потрібні офіційні документи від організації, що відправляє на роботу чи стажування.
  3. Догляд за хворою дитиною — якщо дитина потребує тривалого лікування або реабілітації за кордоном, потрібно мати довідки з лікарень, направлення на лікування і т.п.
  4. Навчання — якщо особа перебуває за кордоном для проходження навчання, стажування або підвищення кваліфікації. Для підтвердження необхідно мати лист-запрошення від навчального закладу або організації, що проводить стажування.
  5. Смерть члена родини — якщо є необхідність перебування за кордоном через похорон близької людини, достатньо мати свідоцтво про смерть родича та документ, який підтверджує родинні зв’язки.

Залежно від ситуації, можуть бути й інші поважні причини, як-от хвороба члена родини, відвідування судових або правоохоронних органів у іншій країні, супроводження дітей під час участі в міжнародних змаганнях та інші.

Як і куди повідомляти про виїзд

Процедура повідомлення про виїзд за кордон та повернення до України для ВПО є важливою для збереження статусу та права на отримання державної допомоги. Якщо переселенець планує виїхати за кордон на термін понад 30 днів або на постійне місце проживання, йому необхідно повідомити про це органи соціального захисту за місцем реєстрації. Повідомлення має бути надано до виїзду, а за наявності поважних причин — протягом перших днів після виїзду.

Для цього людина повинна подати заяву, в якій зазначаються основні дані: ПІБ, номер довідки ВПО, дата виїзду, країна перебування та, за потреби, контактна інформація. Якщо виїзд обумовлений поважними причинами, слід також додати документи, які підтверджують ці обставини, як-от медичні довідки, запрошення для відрядження чи навчання, документи, що підтверджують смерть родича тощо. Повідомлення про виїзд можна подати особисто до органу соціального захисту, через електронні сервіси або поштою.

Що робити по поверненню

Що стосується повернення в Україну, то ВПО повинні повідомити орган соціального захисту не пізніше ніж через 15 робочих днів після повернення. Важливо, щоб особа надала інформацію про дату повернення та документи, що підтверджують факт повернення, як-от копії авіаквитків або штампи в паспорті про в’їзд в Україну. За поважних причин для перевищення терміну перебування за кордоном слід також подати відповідні підтвердження. Процедура повернення допомоги може розпочатися після перевірки наданих документів та підтвердження факту перебування за межами України в межах дозволених термінів або з поважними причинами.

Коментарі

Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.






НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

Чат-бот

Поставте питання через LawLink Bot в будь-який зручний спосіб. LawLink Bot — це розумний та цифровий юридичний помічник, якого створила Мережа правового розвитку.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×