facebook

Мережа правового розвитку посилює спроможності надавати правничі послуги у пʼяти областях України

Дата публікації: 10.04.2025

Із березня 2025 року Мережа правового розвитку розпочала впровадження проєкту «Посилення спроможності юридичних клінік для доступу людей до правничих послуг у громадах України». Проєкт реалізується в межах проєкту міжнародної технічної допомоги «Активізація участі громадян для покращення безпеки громад, зміцнення соціальної структури та підвищення стабільності на територіях, що постраждали внаслідок війни в Україні» за сприяння Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні за підтримки Уряду Данії. Які заходи відбудуться та які зміни вони принесуть у громади, читайте далі.

Мета проєкту — залучити громадські організації та неформальні обʼєднання студентів при юридичних клініках закладів вищої освіти як повноцінних гравців в екосистемі доступу до правосуддя на рівні громад. У фокусі уваги — надання якісної безоплатної правничої допомоги ветеранам, членам їхніх сімей, вимушено переміщеним особам, іншим вразливим групам в умовах воєнного стану та після війни з урахуванням актуальних правових потреб у громадах.

На фото: керівниця проєкту, виконавча директорка Мережі правового розвитку Ольга Настіна

«Системно працюючи у громадах, зокрема, деокупованих громадах Півдня, з-поміж низки викликів і проблем ми побачили неспроможність місцевого самоврядування самотужки задовольняти правові потреби ветеранів/-ок та членів їхніх сімей, переміщених осіб, соціально незахищених груп. Цю проблему підсилює слабка взаємодія між різними надавачами правничої допомоги на місцях: юридичними клініками, юристами спеціалізованих ОГС, ОМС та державної системи безоплатної правової допомоги. Бачачи великий потенціал у розвитку правничих спроможностей юридичних клінік, ми розпочинаємо наш проєкт і дуже віримо, що зовсім скоро команди клінік стануть конкурентоздатними на ринку та візьмуть на себе частину запитів громадян», — зазначає керівниця проєкту, виконавча директорка Мережі правового розвитку Ольга Настіна.

Тривалість та поширення проєкту 

Проєкт впроваджується до листопада 2025 року на базі ОГС та локальних ініціатив, створених при юридичних клініках або у співпраці з ними, у п’ятьох областях України: Сумська, Харківська, Запорізька, Миколаївська, Херсонська.

Якщо заклад вищої освіти переміщувався у зв’язку з бойовими діями на іншу територію (з Луганської, Донецької чи Херсонської областей), територія впровадження проєкту визначатиметься за місцем його фактичного перебування.

Заходи проєкту

Проєкт включає два етапи:

  1. етап розвитку організаційної спроможності громадських організацій, що діють на базі юридичних клінік;
  2. етап впровадження навчальної програми та менторського супроводу (із розвитком спроможності до виявлення правових потреб отримувачів безоплатної первинної правничої допомоги).

На першому етапі представники/ці попередньо відібраних громадських організацій та неформальних обʼєднань студентів, що працюють при закладах вищої освіти або співпрацюють з ними, опанують дистанційну навчальну програму. Навчання посилить їхні вміння надавати правничу допомогу та впроваджувати клієнтоорієнтовані послуги. 

До участі в навчальній та менторській програмах запрошуються команди у складі від 2 до 4 осіб, які відповідають  наступним критеріям:

  • діють при закладах вищої освіти у цільових областях проєкту; 
  • розуміють національний контекст у сфері внутрішньо переміщених осіб, ветеранів/-ок та членів їхніх сімей;
  • мають досвід у наданні безоплатної первинної правничої допомоги;
  • готові зареєструвати юридичну особу (громадську організацію) у разі її відсутності; 
  • мають сформовану мотивацію до участі.

Кожен/на учасник/ця навчатиметься впродовж не менше 27 навчальних годин. Окрім питань надання правничої допомоги і розвитку правничих сервісів, учасники та учасниці навчатимуться:

  • управлінню організацією,
  • стратегічному мисленню,
  • управлінню на основі даних,
  • виявленню правових потреб тощо.  

До навчальних заходів залучатимуться представники/-ці державної системи БПД та організацій-провайдерів правничих послуг, що допоможе налагодити взаємодію між ними та юридичними клініками як надавачами правничих послуг.

Для підсилення ефекту від навчального компоненту паралельно із навчанням організації-учасниці проєкту отримають менторський супровід.  Ментори — залучені експерти/-ки, досвідчені представники/-ці авторитетних правозахисних організацій — вивчатимуть потреби ОГС, розроблятимуть індивідуальні плани менторського супроводу та, власне, здійснюватимуть менторський супровід через реалізацію і моніторинг реалізації відповідних планів. Інноваційною рисою цього компоненту проєкту стане організація дистанційних заходів із обміну досвідом між юридичними клініками.

Також у межах проєкту здійснюватиметься дослідження правових потреб ветеранів і ветеранок та членів їхніх сімей та/або ВПО, рівень задоволення їх державною системою БПД та іншими провайдерами правничих послуг у декількох громадах, де функціонують юридичні клініки. Отримані дані дозволять краще зрозуміти структуру та поширеність правових проблем, кількість бенефіціарів, які зверталися за правничою допомогою, до яких провайдерів, скільки не зверталися і чому. Також буде можливість зрозуміти реальну потребу бенефіціарів у правовій інформації та бажаних каналах отримання такої інформації.

Вплив проєкту

На фото: координаторка навчального компоненту проєкту, директорка з організаційного розвитку Мережі правового розвитку Ірина Чайка

«У відповідь на екзистенційні виклики війни та майбутнього повоєнного відновлення проєкт успроможнить громадські організації, що функціонують при юридичних клініках ЗВО, надавати комплекс якісних правничих та послуг. Причому вони зможуть зберігати свою ефективність, незалежно від зміни соціального контексту у державі», — наголошує директорка з організаційного розвитку Мережі правового розвитку Ірина Чайка.

Окрім того, що організації-учасниці проєкту підвищать рівень своєї професійної підготовки й організаційної спроможності, а дослідження дозволить вивчити дійсні потреби людей, що зазнали найбільш негативного впливу війни, під час проєкту буде реалізована інформаційна кампанія, що охопить понад 40 000 осіб.

«Перш за все, інформаційна кампанія проєкту спрямована на покращення розуміння ветеранами та ветеранками, членами їхніх сімей, вимушеними переселенцями своїх прав, що потрібно робити, щоб ці права дотримувалися та не обмежувалися. Громадяни мають орієнтуватися у переліку надавачів безоплатних правничих послуг, зокрема, знати про можливість звернутися до юридичних клінік. Із іншого боку, проєкт допоможе державній системі БПД та органам місцевої влади ще раз звернути увагу на правові потреби людей та, можливо, поміркувати про способи вдосконалення сервісів для більш ефективного надання допомоги», — зазначає Ірина Чайка.

Ініціативу «Посилення спроможності юридичних клінік для доступу людей до правничих послуг у громадах України» впроваджує громадська спілка «Мережа правового розвитку» за сприяння Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні за фінансової підтримки Уряду Данії.

Матеріали за темою:
Оголошення конкурсу за проєктом «Посилення спроможності юридичних клінік для доступу людей до правничих послуг у громадах України»

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Коментарі

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

Чат-бот

Поставте питання через LawLink Bot в будь-який зручний спосіб. LawLink Bot — це розумний та цифровий юридичний помічник, якого створила Мережа правового розвитку.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×