Пенсіонерам-ВПО та тим, які перебувають за кордоном або в окупації, скасували обмеження: що змінилося
Дата публікації: 10.04.2025
Від 20 березня 2025 року в Україні діють нові правила щодо виплат пенсій і страхових виплат через нещасні випадки на роботі або профзахворювання, які призвели до втрати працездатності. Як це стосується переселенців і що у цих змінах позитивного, дізнаємося від юриста ГО «Північна правозахисна група» В’ячеслава Пушина.

Документ, який набрав чинності 20 березня 2025 року, це постанова Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2025 р. № 299 «Про деякі особливості виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) та страхових виплат за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».
Дискримінаційні обмеження ВПО «першої хвилі»
У зв’язку з тимчасовою окупацією території України внаслідок збройної агресії росії в Україні впродовж 2014 року уряд прийняв низку законів і постанов, спрямованих, зокрема на забезпечення прав і свобод людей, яких змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини.
Водночас, щоб встановити контроль за виплатою переселенцям пенсій та інших соціальних виплат 2014 року, уряд прийняв кілька постанов, якими встановлювався порядок реєстрації таких осіб та визначались особливості виплат через встановлення певних обмежень.
Так, наприклад, відповідно до постанови КМУ від 05.11.2014 № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» (в редакції станом на 29.09.2021 року):
- призначення, відновлення і продовження виплати усіх видів соціальної допомоги здійснюється за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується відповідною довідкою;
- виплата пенсій та соціальної допомоги здійснюється через рахунки та мережу установ АТ «Ощадбанк» або АТ «Укрпошта»;
- дія платіжних карток установлювалась на строк до трьох років за умови проходження фізичної ідентифікації клієнта в установах Ощадбанку кожні шість місяців;
- виплата пенсії здійснювалась на спеціальні платіжні картки, які одночасно є пенсійним посвідченням;
- у випадку припинення виплат через непроходження ідентифікації або з інших причин механізм відновлення виплат часто було ускладненим, а неотримані суми виплачувались за окремим порядком.
Перелічені вимоги зберіглися і після повномасштабного вторгнення російських військ в Україну, проте вони загалом застосовувалися лише до внутрішньо переміщених осіб, які були взяті на облік як ВПО до 2022 року. На цей факт час від часу звертали увагу правозахисні організації як на прояв дискримінаційного підходу до вирішення проблем переселенців.
Кого стосуються зміни
Новий порядок, затверджений вищевказаною постановою, визначає механізм виплати пенсій та страхових виплат (за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання) таким категоріям:
– Особам, які тимчасово проживають за межами України, тобто таким, що перебувають за кордоном більше ніж 183 дні протягом календарного року, або отримали тимчасовий захист чи статус біженця. До цієї категорії не відносяться особи, які отримують пенсію чи страхові виплати на умовах міжнародних договорів України.
– Особам, які проживають на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, включених до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.
– Особам, які виїхали з тимчасово окупованих російською федерацією територій України та проживають на підконтрольній Україні території. До цієї категорії відносяться особи, які були змушені з метою уникнення негативних наслідків тимчасової окупації виїхати з тимчасово окупованих територій України, включених до Переліку територій, для яких не визначена дата завершення тимчасової окупації.
Новації щодо виплати пенсій і страхових виплат
– Перелічені категорії осіб мають право самостійно обирати уповноважену банківську установу для отримання пенсії та страхових виплат. Водночас лише ті, хто проживає на підконтрольній території України мають право обрати Укрпошту для доставки пенсії.
– Особам, які знаходяться за кордоном або на тимчасово окупованій території України, виплата пенсії та соціальних виплат здійснюється за умови проходження ними фізичної ідентифікації до 31 грудня кожного календарного року.
Фізична ідентифікація — це процедура встановлення ідентифікаційних даних особи із документів, створених на матеріальних носіях, та/або електронних даних, у результаті виконання якої забезпечується однозначне встановлення фізичної особи.
Де можна зробити фізичну ідентифікацію:
- в органах Пенсійного фонду України;
- у банківській установі, в якій людина отримує виплати.
До фізичної ідентифікації прирівнюється:
- Авторизація в особистому електронному кабінеті на веб-порталі ПФУ за допомогою віддаленого кваліфікованого електронного підпису «Дія. Підпис», створеного з використанням мобільного додатка «Дія».
- Ідентифікація особи за допомогою відеоконференцзв’язку, проведеного територіальним органом Пенсійного фонду України.
- Посвідчення в установленому порядку за зверненням одержувача, який тимчасово проживає за кордоном, відповідною закордонною дипломатичною установою України факту, що особа є живою. Документ про посвідчення цього факту разом із письмовою заявою особи про продовження виплати, складеною в довільній формі, надсилається рекомендованим поштовим відправленням територіальному органу Пенсійного фонду України за місцем її перебування на обліку. Таке звернення можна зробити в електронному вигляді через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України із використанням кваліфікованого електронного підпису.
– Якщо людина не пройшла фізичну ідентифікацію до 31 грудня, з 1 січня наступного року виплати припиняються.
– Поновити виплати пенсії та страхових виплат можна тільки рішенням територіального органу Пенсійного фонду України:
- після проходження фізичної ідентифікації протягом року з дати припинення виплати;
- за заявами про поновлення пенсії чи страхових виплат, що надійшли до Пенсійного фонду України, зокрема поданими з використанням «Дія.Підпис», створеного за допомогою мобільного додатка «Дія», або через веб-портал ПФУ, у разі встановлення органами Пенсійного фонду України особи отримувача у режимі відеоконференцзв’язку.
– У такий же спосіб поновлюють виплату пенсії та соціальних виплат особам, яким виплати були припинені до набрання чинності цієї постанови, — у зв’язку з непроходженням фізичної ідентифікації або скасуванням дії довідки про взяття на облік ВПО.
– Після поновлення виплачується сума за весь період, за який людині не виплачували пенсію чи страхові виплати після їх припинення, на умовах, передбачених ч. 1 ст. 46 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та ч. 4 ст. 41 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування».
– На осіб, виплату яким поновлено, не поширюється дія Порядку виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), не виплачених за період до місяця відновлення їх виплати, внутрішньо переміщеним особам та особам, які відмовилися відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на контрольованій Україною території (це так званий «окремий порядок», який встановлює черговість виплат заборгованості та їх залежність від бюджетних призначень, виділених на цей напрямок).
– Особи, які проживають на тимчасово окупованих територіях України, або які виїхали звідти на підконтрольну Україні територію, отримують пенсії та страхові виплати тільки якщо вони не отримали цих виплат від органів пенсійного забезпечення рф. Наразі через відсутність взаємного обміну документами з росією інформація щодо неотримання виплат від рф буде міститися в заяві особи про призначення, поновлення чи продовження виплати пенсійних або страхових виплат.
Попередній аналіз і висновки юриста
У прийнятому Урядом Порядку відсутня прив’язка до дати переміщення особи, наявності довідки ВПО та дати окупації території, звідки особа перемістилася, відтак норми цього Порядку мають відноситись рівною мірою до всіх отримувачів пенсії та страхових виплат.
Переселенці «першої хвилі» тепер отримали право в будь-який час змінити уповноважений банк для отримання пенсії чи соціальних виплат — відповідне застереження постановою № 299 скасовано.
Факт втрати з 1 січня 2026 року чинності постановою КМУ від 05.11.2014 № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» та застосування вимог вказаної постанови впродовж 2025 року в частині, що стосується реалізації ст. 40 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», слід розуміти так: переселенці-отримувачі пенсії, які проживають на підконтрольній території України, і у яких строк проходження чергової ідентифікації припадає на квітень-грудень 2025 року, мають все ж таки пройти ідентифікацію, як і раніше. Ба більше, щоб виплату пенсії не припинили, рекомендується за можливості здійснити фізичну ідентифікацію, особисто з’явившись до відділення Пенсійного фонду України. Незважаючи на наявність інших способів ідентифікації, про які зазначено в постанові № 637, останнім часом в більшості випадків вони не спрацьовували, і переселенцям припиняли виплату пенсії через те, що інформація від Ощадбанку чомусь не надходила до Пенсійного фонду, не спрацьовувала навіть авторизація на веб-порталі ПФУ із застосуванням «Дія.Підпис» (як один із перелічених у постанові № 637 способів ідентифікації).
В подальшому, за змістом постанови № 299, пенсіонерам-переселенцям, які перебувають на підконтрольній території України, вже не потрібно буде проходити фізичну ідентифікацію кожні шість місяців. Водночас до них застосовуватимуться ті ж самі умови та застереження, які визначені для всіх інших отримувачів пенсійних та соціальних виплат, встановлених Порядком виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, зокрема припинення виплати у випадку відсутності у Пенсійного фонду України інформації про ідентифікацію та верифікацію особи впродовж року.
Отже, щоб убезпечити себе від можливого припинення виплат, доцільно впродовж року іноді отримувати пенсію в касі банківської установи, особливо якщо рух коштів на картковому рахунку тривалий час незначний або відсутній. Наскільки ефективно будуть працювати всі способи фізичної ідентифікації, що передбачені новим Порядком, покаже час.
Як зазначено в Порядку, після поновлення пенсії або страхових виплат буде виплачуватися вся неотримана людиною за весь період сума. Правда, при цьому згадуються умови, встановлені ч. 1 ст. 46 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та ч. 4 ст. 41 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», в яких йдеться про виплати за минулий час, але не більш як за три роки з дня звернення за їх одержанням. У будь-якому разі мова йде про доволі великі суми, сплата яких наразі, в умовах зруйнованої війною економіки, буде складним завданням для Уряду.
Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.
НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ |
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
Чат-бот
Поставте питання через LawLink Bot в будь-який зручний спосіб. LawLink Bot — це розумний та цифровий юридичний помічник, якого створила Мережа правового розвитку.

Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.