Отримання паспортів і військовий облік за кордоном: нові правила
Дата публікації: 28.04.2025
Внаслідок змін у законодавстві стали іншими й правила отримання закордонних паспортів для військовозобов’язаних чоловіків, які перебувають за межами України, і які раніше не могли отримати паспорт за відсутності військово-облікових документів. Що і як змінилося, розʼяснює юрист Хмельницької ГО «Подільська правова ліга» Руслан Малий.

Зміни в законодавстві відбулися внаслідок Постанови Кабміну України від 1 квітня 2025 року*. Отже, тепер, якщо громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років після 25 квітня 2024 року звернулися для оформлення внутрішнього паспорта або закордонного паспорта, але ще не отримали його, Державна міграційна служба один раз передасть їхні дані до Міністерства оборони. Це потрібно для внесення інформації про них до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних і резервістів. При цьому держава обіцяє забезпечити захист персональних даних відповідно до вимог законодавства.
На підставі цих відомостей, отриманих Міноборони, Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки візьмуть зазначених осіб на військовий облік і сформують на них військово-обліковий документ (ВОД) в електронній формі (еВОД).
Важливо! На військовий облік зазначених осіб беруть без направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.
Громадяни України чоловічої статі можуть отримати у відокремленому підрозділі оформлені документи, якщо їхній військово-обліковий документ є дійсним, не передʼявляючи його. Дійсність ВОДу перевіряє працівник відокремленого підрозділу відповідно до Реєстру.
Тобто, тепер:
- Якщо у чоловіка немає військово-облікового документа, немає відомостейипро нього в реєстрі «Оберіг» (єдиному електронному реєстрі призовників, військовозобовʼязаних і резервістів, який збирає, зберігає та обробляє дані для військового обліку), то ДП «Документ» самостійно ініціює питання внесення відомостей в реєстрі «Оберіг» і отримання електронного військово-облікового документа (еВОД).
- Якщо дані про людину є в реєстрі «Оберіг», то вона може отримати паспорт для виїзду за кордон без паперового військово-облікового документа.
*Правова база:
- Постанова КМУ від 16 серпня 2024 р. № 932 «Про реалізацію експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов’язаних та резервістів»;
- Постанова КМУ від 1 квітня 2025 р. № 370 «Про внесення змін до Порядку реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов’язаних та резервістів».
- Закон України від 11 квітня 2024 р. № 3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку».
Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.
НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ |
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
Чат-бот
Поставте питання через LawLink Bot в будь-який зручний спосіб. LawLink Bot — це розумний та цифровий юридичний помічник, якого створила Мережа правового розвитку.

Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.