Встановлення опіки над майном зниклих безвісти: що потрібно знати
Дата публікації: 11.05.2025
В умовах повномасштабної війни в Україні значно зросла кількість зниклих безвісти. Це створює певні юридичні труднощі для їхніх родин, зокрема щодо управління майном. Щоб захистити майнові права та інтереси цих категорій українців, законодавство передбачило процедуру встановлення опіки над майном зниклих безвісти. Консультацію на актуальну тему та покрокову інструкцію процедури подає юрист ГО «Північна правозахисна група» Вʼячеслав Пушин.

Хто вважається зниклим безвісти
Згідно з українським законодавством, існують дві категорії осіб, місцезнаходження яких невідоме:
• Особа, визнана безвісно відсутньою — особа, щодо якої суд ухвалив рішення про визнання безвісно відсутньою. Відповідно до статті 43 Цивільного кодексу України, людина може бути визнана судом безвісно відсутньою, якщо протягом одного року в місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування.
• Особа, зникла безвісти за особливих обставин — особа, яка зникла внаслідок надзвичайних ситуацій, таких як збройний конфлікт, воєнні дії, тимчасова окупація частини території України, надзвичайні ситуації природного чи техногенного характеру. Особа вважається такою, що зникла безвісти за особливих обставин, з моменту подання заявником заяви про факт зникнення особи, і набуває статусу зниклої безвісти за особливих обставин з моменту внесення про неї відомостей до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.
Слід зауважити, що надання людині статусу зниклої безвісти за особливих обставин не позбавляє її родичів або інших осіб права звернення до суду із заявою про визнання такої особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.
Правові підстави для встановлення опіки над майном
Основним нормативним актом, що регулює встановлення опіки над майном зниклих безвісти, є Цивільний кодекс України, а саме стаття 44.
Крім того, Закон України «Про нотаріат» та інші підзаконні акти визначають процедуру дій нотаріуса щодо опису майна та призначення опікуна.
Процедура встановлення опіки над майном
Звернення до нотаріуса
Зацікавлена особа (наприклад, родич зниклого безвісти за особливих обставин) повинна звернутися до нотаріуса за останнім місцем проживання зниклої людини або за місцезнаходженням її майна чи основної його частини, а за відсутності нерухомого майна — за місцезнаходженням основної частини рухомого майна. Якщо місцем проживання фізичної особи, яка визнана безвісно відсутньою, або особи, зниклої безвісти за особливих обставин, є населений пункт, включений до Переліку, нотаріус вживає заходів для встановлення опіки над майном відповідної особи незалежно від місця її проживання — такий виняток нещодавно впроваджений на період дії воєнного стану та протягом 6 місяців з дня його припинення.
Підставами для вжиття нотаріусом заходів для встановлення опіки над майном є: заява заінтересованої особи, рішення суду про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або наявність відомостей про особу, зниклу безвісти за особливих обставин, у відповідному Єдиному реєстрі.
Опис майна
Нотаріус проводить опис майна зниклої особи, виїхавши на місце знаходження майна (якщо доступ до нього не обмежений заходами безпеки) або на підставі наявних державних реєстрів та документів, що підтверджують право власності зниклої особи, а також щодо майна, доступ до якого неможливий у зв’язку із заходами правового режиму воєнного чи надзвичайного стану.
Законом України від 19.12.2024 № 4174-IX були внесені зміни до Закону України «Про банки і банківську діяльність», відповідно до яких нотаріусам для вжиття заходів з метою встановлення опіки над майном зниклої особи надається право розкриття банківської таємниці, а також забезпечується доступ до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.
Опис майна проводить нотаріус за участі не менше ніж двох свідків. В якості свідків не можуть виступати нотаріус, що здійснює опис майна, представники органу опіки і піклування, члени сім’ї та близькі родичі особи, яка визнана безвісно відсутньою або зникла безвісти за особливих обставин. Результатом виконання цієї дії є акт опису майна.
Призначення опікуна
Після опису майна нотаріус видає Свідоцтво про призначення опікуна над майном зниклої особи. Опікуном може бути фізична особа (за письмовою згодою) з числа близьких родичів або членів сім’ї відповідної особи або орган опіки та піклування.
Нотаріус роз’яснює особі, якій видає свідоцтво опікуна, зміст статті 44 Цивільного кодексу України та статті 8 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин». Акт опису майна є невід’ємною частиною свідоцтва – він вручається особі разом із свідоцтвом опікуна.
Повноваження опікуна
Опікун над майном фізичної особи, яка визнана безвісно відсутньою, або особи, зниклої безвісти за особливих обставин, відповідно до законодавства:
- приймає виконання цивільних обов’язків на користь цієї особи,
- погашає за рахунок її майна борги,
- управляє цим майном в її інтересах,
- надає за рахунок цього майна утримання особам, яких за законом зникла особа зобов’язана утримувати.
Опіка над майном припиняється у разі скасування рішення суду про визнання фізичної особи безвісно відсутньою, а також у разі появи особи, зниклої безвісти за особливих обставин.
Встановлення опіки над майном зниклої безвісти особи є важливим механізмом захисту її майнових прав та інтересів. Ця процедура дозволяє забезпечити збереження та належне управління майном на час відсутності особи, а також підтримку людей, які перебували на її утриманні. Законодавство України надає чіткий алгоритм дій для призначення опікуна, і діє він виключно в інтересах зниклої особи. В умовах воєнного стану та гуманітарної кризи ця процедура є життєво необхідною для багатьох українських родин.
Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.
НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ |
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
Чат-бот
Поставте питання через LawLink Bot в будь-який зручний спосіб. LawLink Bot — це розумний та цифровий юридичний помічник, якого створила Мережа правового розвитку.

Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.