Правозахисники вважають компенсацію за «балаклійський вибух» неправомірно зменшеною
Дата публікації: 14.03.2018
Автор: Чугуївська правозахисна група
Учасник бойових дій, який постраждав від диверсійного вибуху боєприпасів у Балаклії Харківської області, вимагав компенсації за завдану матеріальну та моральну шкоду у понад 800 тисяч гривень. Суд позов задовольнив – але частково. Правозахисники Чугуївського офісу Мережі правового розвитку, які представляли інтереси постраждалого в суді, з таким рішенням не погоджуються і готують апеляцію.
Рішенням Київського районного суду м. Харкова від 07 лютого 2018 року було частково задоволено позов жителя Харківщини Анатолія Усова* до Міністерства оборони України, Управління СБУ в Харківській області, військової частини А 1352, Державної казначейської служби України, Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області. Заявник вимагав відшкодування шкоди, завданої внаслідок вибухів боєприпасів, що зберігалися на території військової частини та пожежі в м. Балаклія Харківської області, внаслідок чого у пана Усова було пошкоджено холодильник, гараж з автомобілем «Мітсубісі Лансер», комплект гуми на автомобіль. Докладніше про цей випадок – у статті за посиланням.
Нагадаємо, Анатолій брав учать у бойових діях. Повернувся додому, до мирної Балаклії. А 23 березня 2017 року на території 65-го ракетно-артилерійського арсеналу боєприпасів (в/ч А-1352 Міністерства оборони України) сталася пожежа з подальшими вибухами боєприпасів.
Тоді Анатолій коментував події так:
«Мені була спричинена матеріальна шкода, яка виразилася в тому, що мій автомобіль, гараж та все, що знаходилося в ньому, повністю знищені, багато пошкоджень зазнала квартира, в якій я проживаю з дружиною та неповнолітнім сином. Все це значно підвищило міру мого душевного хвилювання, адже я був змушений змінити своє повсякденне життя. Я повинен був витрачати багато часу на звернення до поліції, районного відділу ГУ ДСНСУ у Харківській області, міської ради, витрачав кошти на покупку необхідних речей замість пошкоджених. Це привело до порушення нормальних життєвих зв’язків та завдавало мені моральних страждань»…
Вибух арсеналу боєприпасів у Балаклії . Березень 2017 року. Фото надано ЧПГ.
Правники офісу, куди чоловік звернувся по допомогу, у свою чергу зазначали, що саме на державу в особі Міноборони покладається обов’язок відшкодувати шкоду, завдану майну інших осіб внаслідок вибуху військових боєприпасів у невоєнний час. І хоча основною версією вибухів на Балаклійському арсеналі є диверсія, це аж ніяк не знімає з держави відповідальності за неналежну охорону та зберігання боєприпасів. І обов’язку виплачувати компенсацію за завдані цивільним громадянам втрати.
Отже, позивач вимагав стягнути:
- з Міністерства оборони України та військової частини А 1352 у солідарному порядку матеріальну шкоду в сумі 318 тис 231,80 грн;
- з УСБУ в Харківській області моральну шкоду в сумі 100 тис грн;
- з Міністерства оборони України моральну шкоду в сумі 300 тис грн;
- військової частини А 1352 моральну шкоду в сумі 100 тис грн.;
Інтереси пана Усова в суді представляли юристи Чугуївської правозахисної групи Роман Лихачов та Світлана Кужелєва.
Однак рішенням суду позов було задоволено лише частково: потерпілому від «балаклійського вибуху» відшкодовано лише матеріальну шкоду в сумі 242 тис 006 грн 80 коп та моральну шкоду в сумі 10 тис грн.
Не погоджуючись із таким рішенням, правозахисники склали апеляційну скаргу на нього та подали її до Апеляційного суду Харківської області.
«Ми вважаємо, що часткова компенсація недоцільна у виниклому питанні та впевнені, що вимоги про відшкодування шкоди у повному обсязі повинні бути задоволені», – говорять захисники.
Водночас із вищевказаним рішенням не погодилося і Міністерство оборони України – у свою чергу воно також подало апеляційну скаргу, вважаючи, що не повинно проводити жодної компенсації.
Хто правий, а хто ні, вирішуватиме Апеляційний суд Харківської області. Розгляд справи триває.
Посилання на рішення суду у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/72321947
*Ім’я змінено з етичних міркувань.
На головному фото: Знищені внаслідок вибухів гараж та автівка позивача. Фото: ЧПГ.
P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».
Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження”.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.