facebook
Онлайн-чат
Чат-бот

Спадкоємці не хочуть приймати спадщину з боргами: що робити

Дата публікації: 17.07.2025

Як правильно діяти, якщо спадщина містить борги, а спадкоємці не хочуть її приймати? Які існують  законні можливості відмови? Якими є наслідки такої відмови та що буде зі спадщиною, якщо ніхто її не прийме? На найбільш поширені запитання відповідає юрист ГО «Північна правозахисна група» Вʼячеслав Пушин.

Вʼячеслав Пушин, юрист ГО “Північна правозахисна група”.

Спадщина — це не завжди тільки приємна новина у вигляді отримання майна чи коштів. Часто разом із правом власності на нерухомість, транспортні засоби або інше майно переходять і борги спадкодавця: кредитні зобов’язання, податкові заборгованості, штрафи тощо. Це може викликати побоювання: чи не доведеться спадкоємцю виплачувати чужі борги власним коштом? Така спадщина може стати справжнім тягарем і навіть загрозою фінансовому добробуту. Розглянемо такі етапи правового процесу як можливість та наслідки відмови від спадщини, статус її як відумерлої та передачу спадщини територіальній громаді у разі відсутності спадкоємців.

Що таке спадщина і спадщина з боргами

Питання, пов’язані зі спадщиною, детально розглядаються в книзі шостій Цивільного кодексу (ЦК) України. Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Це означає, що крім майна (нерухомості, рухомого майна, грошових коштів), у спадщину переходять також і борги, які існували на момент відкриття спадщини: банківські кредити, позики у фізичних та юридичних осіб, податкові зобов’язання тощо.

До спадщини не входять тільки зобов’язання, що були нерозривно пов’язані з особою померлої людини. Найпоширеніший приклад — коли йдеться про незавершену роботу, яку спадкодавець взявся виконати як спеціаліст. В такому випадку спадкоємці не можуть і не повинні виконувати цю роботу за нього, а зобов’язання (за усною домовленістю чи за договором) вважаються припиненими. До цієї категорії відносяться також і зобов’язання спадкодавця по виплаті аліментів.

Водночас закон (ст. 1281 ЦК України) встановлює важливу умову: спадкоємці відповідають за боргами спадкодавця лише в межах вартості отриманого майна. Це означає, що вони не мають нести ризик втратити власне майно чи кошти для покриття боргів, якщо борги перевищують вартість спадщини.

Як дізнатися про борги  

Перед тим як приймати рішення, спадкоємцю слід звернутися до нотаріуса за місцем відкриття спадщини для з’ясування складу спадкового майна — він може мати інформацію про відомі борги. Варто також зробити запити до банків щодо наявності кредитних договорів, скористатися сервісами Бюро кредитних історій, звернутися до виконавчої служби, податкової, щоб дізнатися про існування у спадкодавця фінансових зобов’язань.

На сайті Судова влада України можна самому перевірити, чи був спадкодавець учасником судової справи. На деяких сайтах Міністерства юстиції України є можливість оперативно і безоплатно перевірити наявність виконавчих проваджень стосовно спадкодавця, а також чи знаходиться особа в Єдиному реєстрі боржників.

Чи можна відмовитися від спадщини

Отже, після аналізу вартісних та інших показників усього, що входить у спадкову масу, слід вирішити, чи варто взагалі приймати і оформлювати спадщину.

Якщо боргів більше, ніж активів, і серед успадкованого майна відсутнє таке, що може становити певний інтерес для спадкоємця, задля власної безпеки доцільним буде взагалі відмовитися від такої спадщини. Приймаючи рішення щодо її прийняття, слід пам’ятати, що борги, отримані у спадок, в більшості випадків неможливо оскаржити в суді. Наприклад, якщо в спадщину увійшли боргові зобов’язання за кредитом, спадкоємцю доведеться сплачувати і кредит, і відсотки за ним, які існували на момент відкриття спадщини. Окрім того, за законом неможливо прийняти спадщину частково (не можна прийняти в спадщину, наприклад, квартиру і відмовитися від зобов’язань по виплаті кредиту). Спадкоємець, який прийняв частину спадщини, вважається таким, що прийняв усю спадщину.

Якщо спадкоємець дізнався про борги вже після того, як подав заяву про прийняття спадщини, і вирішить відмовитися від неї, зробити це він зможе лише протягом строку, встановленого для прийняття спадщини.

Як правильно відмовитися від спадщини

Статтею 1273 ЦК України визначено, що спадкоємець може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого для прийняття спадщини (6 місяців). Заява про відмову від прийняття спадщини подається нотаріусу або в сільських населених пунктах —уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. Слід зважати на те, що для деяких категорій встановлені певні особливості відмови:

  • фізична особа, цивільна дієздатність якої обмежена, може відмовитися від прийняття спадщини лише за згодою піклувальника і органу опіки та піклування;
  • неповнолітня особа (14-18 років) може відмовитися від прийняття спадщини за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальника і органу опіки та піклування;
  • батьки (усиновлювачі), опікун можуть відмовитися від прийняття спадщини, належної малолітній, недієздатній особі, лише з дозволу органу опіки та піклування.

У деяких ситуаціях спадщина приймається автоматично — наприклад, коли особа постійно проживала разом із померлим. Тому, щоб відмовитися від спадщини і не успадкувати небажані борги, таким особам обов’язково слід звертатися до нотаріуса з відповідною заявою. І це потрібно зробити в шестимісячний строк із дня відкриття спадщини.

Окремі категорії (малолітні, неповнолітні, недієздатні особи, а також особи, цивільна дієздатність яких обмежена) вважаються такими, що прийняли спадщину без здійснення яких-небудь дій. Тому, якщо прийняття спадщини є недоцільним через наявність боргів, потрібно вчиняти активні дії для нотаріального оформлення відмови від спадщини. Подати таку заяву нотаріусу можуть батьки, усиновлювачі або опікун з дозволу органів опіки та піклування.

Наслідки відмови від прийняття спадщини

Відмова відбувається у формі заяви, яку спадкоємець подає нотаріусу. Відмова може бути безумовною — коли спадкоємець повністю відмовляється від спадщини, або з передачею своєї частки іншому спадкоємцю (за його згодою). Якщо спадкоємець протягом 6 місяців не подав заяву про прийняття спадщини або не вчинив дій, що свідчать про прийняття спадщини, вважається, що він її не прийняв.

Отже, якщо спадкоємець відмовився від спадщини або не прийняв її, він не стає відповідальним за боргами спадкодавця. Відмова звільняє його від усіх зобов’язань, пов’язаних зі спадковими боргами. З цих підстав рекомендується зберігати відмову, оформлену у нотаріуса, на випадок пред’явлення будь-яких вимог з боку кредиторів.

Частка спадщини, що належала відмовнику, переходить до інших спадкоємців у порядку спадкування за законом або за заповітом. Якщо інші спадкоємці також відмовляються або не приймають спадщину, то така спадщина визнається відумерлою.

Статус спадщини як відумерлої

Відумерла спадщина — це спадщина, яка не має спадкоємців за законом чи заповітом, або жоден із них не прийняв її. У такому випадку відповідно до ст. 1277 ЦК України майно переходить у власність територіальної громади. Але до того часу, коли спадщина буде визнана відумерлою, це майно охороняється відповідно до законодавства.

Щоб майно, від якого відмовилися спадкоємці, не залишалось без власника, законодавство встановлює для органів місцевого самоврядування не тільки право, але й обов’язок подати заяву до суду для визнання спадщини відумерлою. Така заява подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцезнаходженням нерухомого майна, а за відсутності нерухомого майна — місцезнаходженням основної частини рухомого майна.

Громада отримує право користуватися таким майном, продавати його або використовувати для своїх потреб. Водночас мають бути задоволені вимоги кредиторів спадкодавця. При цьому, згідно зі ст. 1281 ЦК України, територіальна громада відповідає за боргами спадкодавця лише у межах вартості отриманого майна.

Висновок

Спадщина, що містить борги, не повинна лякати спадкоємців, адже вони відповідають за зобов’язання спадкодавця лише в межах вартості отриманого майна. Водночас якщо спадкоємці не хочуть приймати таку спадщину, вони мають законне право від неї відмовитися, уникнувши будь-якої відповідальності за борги. У випадку відмови всіх спадкоємців спадщина визнається відумерлою та переходить до територіальної громади, яка також відповідає за борги лише в межах вартості такого майна. Цей механізм захищає спадкоємців від небажаних фінансових ризиків та дозволяє приймати обґрунтовані рішення щодо спадкування.

Отримайте поглиблену консультацію через чатбот LawLink


Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.






НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Коментарі

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн-чат

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

Чат-бот

Поставте питання через LawLink Bot в будь-який зручний спосіб. LawLink Bot — це розумний та цифровий юридичний помічник, якого створила Мережа правового розвитку.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×