facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Принципові батьки кажуть «ні» шкільним поборам

Дата публікації: 12.07.2018

Автор: Юлія Манукян/ІРЦ «Правовий Простір»

Шкільні побори багатьма й досі сприймаються як невід’ємна частина освітньої системи. Чи законно щомісяця здавати гроші в фонди класу та школи і куди звертатися, аби відстояти своє право на безкоштовну освіту? Не секрет, що незгодних та їхніх дітей шкільне керівництво та деякі представники батьківського комітету цькують і навіть застосовують до них «санкції».

З подібного приводу до Херсонського Офісу Мережі правового розвитку звернулася Вікторія Павлюченко*. Вона виказала тверду несхвальну позицію щодо шкільних поборів – і у відповідь отримала протокол на себе про адміністративне правопорушення щодо неналежного виконання батьківських зобов’язань. Школа жорстко відстоювала своє «право» на так звані «добровільні внески».

Вікторія – матір Олександра, який навчається в одній із херсонських загальноосвітніх шкіл. У лютому 2018 року, після роз’яснень Міністерства освіти та науки України про незаконність так званих «коштів до фонду класу», вона вирішила протистояти регулярному збиранню поборів із батьків у школі, де навчався її син, про що і заявила батьківському комітету. Після цього Вікторію та її сина почали цькувати – спочатку класний керівник та соціальний педагог, а потім приєдналися і батьки з учнями.

Терпець Вікторії увірвався, і вона звернулася із скаргою до управління освіти Херсонської міської ради. Школа теж не забарилася з протидією: підготувала звернення до поліції із вимогою притягнути заявницю до адміністративної відповідальності за неналежне виконання батьківських зобов’язань. Начебто її син систематично «вчиняє хуліганські дії під час занять».

На жаль, управління зайняло пасивну позицію, поклавши увесь тягар конфлікту зі школою на плечі матері. Все стало ще гірше, коли директорка школи за тиждень до кінця навчального року винесла наказ, яким дитині заборонялося відвідувати навчальний заклад. У свою чергу Корабельний районний відділ поліції ГУ НП в Херсонській області, користуючись виключно поясненнями члена батьківського комітету (колишнім працівником правоохоронних органів), склав на жінку протокол про адміністративне правопорушення за ст. 184 КУпАП України. Всі ці події призвели до жахливих наслідків: у хлопчика стався нервовий стрес, він потрапив до лікарні, де йому терміново зробили операцію дихальних шляхів.

Юрист Офісу при ГО «ІРЦ «Правовий простір» Костянтин Капошилін ретельно вивчив матеріали справи про адміністративні правопорушення та розказав Вікторії, які докази необхідно зібрати, аби спростувати відомості, зазначені в протоколі. Чисельні дипломи, подяки та нагороди, здобуті її сином під час занять спортом, образотворчим мистецтвом, а також під час участі на олімпіадах – все будо доречно. До цього додали висновок дипломованого психолога, який свідчив, що дитина забезпечена належним вихованням, а її розвиток та когнітивні здібності в повній мірі відповідають її віку.

Юрист Костянтин Капошилін. 

Юрист підготував клопотання про залучення доказів до матеріалів справи поряд із правовим обґрунтуванням, які саме факти їх підтверджують, а також клопотання про закриття справи у зв’язку з відсутністю у діях матері складу правопорушення. Під час судового засідання також допитали чисельних свідків, які підтвердили, що Вікторія дуже добре дбає про виховання свого сина, а конфлікт є наслідком принципової позиції матері, що не схвалює шкільні побори.

Зазначимо, що посадова особа, яка складала протокол, до суду не з’явилася, хоча її викликали судовою повісткою. За результатами судового розгляду суддя встановив, що протокол складений із чисельними порушеннями процесуального законодавства та не забезпечений відповідною доказовою базою. За таких обставин суддя виніс постанову про направлення протоколу на доопрацювання.

Сподіваємось, що обставини, зазначені судом у постанові, будуть достатніми, аби поліція визнала свою помилку та вжила заходів зі скасування «недбалого» протоколу. Крім того, зараз мати ставить питання про притягнення до відповідальності посадових осіб школи щодо протиправної поведінки відносно її дитини, що призвело до розладу здоров’я сина.

Херсонський офіс Мережі правового розвитку при ГО «ІРЦ «Правовий простір» й надалі стежитиме за ситуацією навколо цієї справи.

Юридична довідка:

Стаття 79 Закону України «Про освіту» визначає, що джерелами фінансування суб’єктів освітньої діяльності відповідно до законодавства можуть бути: державний та місцевий бюджети, плата за надання освітніх та інших послуг відповідно до укладених договорів, плата за науково-дослідні роботи (послуги) та інші роботи, виконані на замовлення підприємств, установ, організацій, інших юридичних та фізичних осіб…

Ще видами фінансування діяльності закладу освіти законом встановлено добровільні внески у вигляді коштів, матеріальних цінностей, нематеріальних активів, одержаних від підприємств, установ, організацій, фізичних осіб; інші джерела, не заборонені законодавством.

Таким чином, батьки мають право робити добровільні внески на потреби закладів загальної середньої освіти, однак заклади освіти, що отримують публічні кошти, та їх засновники зобов’язані оприлюднювати на своїх веб-сайтах кошторис і фінансовий звіт про надходження та використання всіх отриманих коштів, інформацію про перелік товарів, робіт і послуг, отриманих як благодійна допомога, із зазначенням їх вартості, а також про кошти, отримані з інших джерел, не заборонених законодавством.

Разом із цим, за жодних обставин несплата цих внесків не повинна нести будь-якої зміни у відношенні до учня або інших обставин, що ускладнюють йому шлях зі здобуття освіти. Випадки, коли батьки, відмовлялись сплачувати зазначені внески, що слугувало підставою для обмеження дитини в доступі до повноцінного навчального процесу або зміни у відношенні до нього з боку вчителів, на жаль є доволі поширеними в Україні. Тому ситуація, що мала місце у справі Вікторії Павлюченко, повинна стояти на порядку денному як профільного Міністерства, так і місцевих органів влади, які забезпечують здобуття середньої освіти.

*Ім’я змінено з етичних міркувань.

Адреса Центру безоплатної первинної правової допомоги:

М. Херсон, пр. Ушакова, 37, каб. 115 (будівля Херсонської міської ради, перший поверх).

Графік роботи юристів: понеділок – четвер з 9.00 до 17.00. По п’ятницях з 9.00 до 15.45. Обідня перерва з 12.00 до 13.00.

Попередньо записатися на прийом можна телефоном (099) 468 38 48.

P. SЦентр безоплатної первинної правової допомоги створенийХерсонським офісом Мережі правового розвитку при ІРЦ «Правовий простір» за підтримки Херсонської міської ради та Міжнародного Фонду «Відродження» у рамках проекту «Енергія змін».

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×